Էդուարդ Շարմազանով. «2013 թվականը ՀՀԿ-ի համար արդյունավետ տարի էր» 12/26/2013   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Աժ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր կայացած տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում անցնող տարին իրենց կուսակցության  համար արդյունավետ որակեց:
Նա հիշեցրեց, որ տարին ընտրական էր, ՀՀ Նախագահի ընտրություններում ՀՀ Նախագահի պաշտոնում վերընտրվեց Սերժ Սարգսյանը, ինչը, նրա խոսքով, վկայում է, որ. «Ժողովրդավարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում անշրջելի է»:
Անդրադառնալով բուն ընտրական գործընթացին՝ նա երկու հիմնական նորություն մատնանշեց.
Առաջինը, որ ԱԺ-ում մեծամասնությամբ երկրորդ խմբակցությունը ոչ միայն նախագահի թեկնածու չառաջադրեց, այլև որևէ հստակ դիրքորոշում չհայտնեց և, ինչպես նշեց ՀՀԿ խոսնակը, մի քանի ամսով քաղաքական խորը քնի մեջ մտավ:
Երկրորդը, որ ՀԱԿ-ը նույնպես որևէ հստակ դիրքորոշում չհայտնեց, որևէ մեկին չառաջադրեց և նույնիսկ չպաշտպանեց ինքնառաջադրված Հ.Բագրատյանին:
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգություն» կուսակցությանը, դրա առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով նախագահական ընտրություններում երկրորդ տեղն էր գրավել, Շարմազանովի կարծիքով՝ «Իր ծայրահեղական կոչերով իրեն մտցրեց փակուղի և որևէ արդյունքի չհասավ»:
Այդուհանդերձ, Շարմազանովն անդրադարձավ երկրում առկա թերություններին ու մարտահրավերներին, որոնք են՝ կոռուպցիան, սոցիալական բևեռացվածությունը, արտագաղթը, արդարության պակասը:
«Շատ բնական է, որ մի երկրում, որտեղ կա 35% աղքատություն, որտեղ արդարության հետ կապված խնդիրներ կան, որտեղ կան ոչ պարտաճանաչ չինովնիկներ, կան բազում, բազում խնդիրներ, կլինեն նաև քաղաքացիներ, ովքեր կպահանջեն իշխանության, ինչու չէ՝ նաև Նախագահի հրաժարականը»,- ասաց Է.Շարմազանովը՝ անդրադառնալով երկրում առկա տրամադրություններին:
«Մենք այն կարծիքին չենք, որ բոլորը պետք է ծափահարեն իշխանություններին՝ անկախ այն բանից, թե ով է իշխանությունը: Տոտալիտարիզմի ժամանակաշրջանը վաղուց անցել է»,- նշեց բանախոսը:

Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов назвал уходящий год эффективным для РПА 12/26/2013   14:09  |  Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов сегодня в итоговой пресс-конференции назвал уходящий год для своей партии эффективным.
Он напомнил, что год был выборным. На пост президента Армении был избран Серж Саргсян, что, по его словам, свидетельствует о том, что “демократия необратима в Армении ”.
Комментируя избирательный процесс, вице-спикер выделил два события:
“Первое: вторая по численности парламентская фракция не только не выдвинула кандидата в президенты, но и не высказала четкой позиции по этому поводу. Как отметил Э. Шармазанов, фракция впала на несколько месяцев глубокую спячку.
Второе: Армянский национальный конгресс также не высказал четкой позиции, не выдвинул кандидата на президентских выборах и даже не поддержал самовыдвиженца Гранта Багратяна”, - констатировал Э. Шармазанов.
Что касается “Наследия”, то лидер партии Раффи Ованнисян, который занял второе место по итогам президентских выборов в Армении, по мнению Шармазанова, “своими радикальными призывами загнал себя в тупик и не сумел достичь результата”.
Тем не менее, Шармазанов также прокомментировал вставшие пред страной вызовы и проблемы, как то: коррупция, социальная поляризация, миграция, дефицит справедливости.
“Естественно, что в стране, где уровень бедности составляет 35%, где есть проблемы с правосудием, где есть недобросовестные чиновники и многочисленные проблемы, найдутся граждане, которые потребуют отставку властей и Президента , - отметил Э. Шармазанов, коснувшись царящих в стране настроений”.
“Мы не придерживаемся того мнения, что все должны аплодировать властям вне зависимости от того, кто стоит у руля власти. Времена тоталитаризма давно уже канули в прошлое”, - резюмировал вице-спикер НС РА.