Էդուարդ Շարմազանով. Նման քաղաքականությունը բացասական հետեւանքներ է ունենում հենց Ադրբեջանի համար 12/17/2013   13:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախօրեին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական-հասարակական հարցերով բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովը հանդես է եկել հակահայկական հայտարարությամբ` մեղադրելով հայերին ավելի քան 200 տարի Ադրբեջանի նկատմամբ ցեղասպանության քաղաքականություն իրականացնելու մեջ եւ կոչ անելով իր հայրենակիցներին հեռու մնալ հայերի հետ հարեւանությունից:
Ադրբեջանցի պաշտոնյայի այս հայտարարության առնչությամբ մեկնաբանությամբ է հանդես եկել ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը.
«Ադրբեջանցի պաշտոնյայի այս հայտարարությունը բնորոշում է այդ պետության իրական դեմքը, ցանկություններն ու նպատակները: Մինչ համանախագահ երկրների ղեկավարներն այցելում են տարածաշրջան, ադրբեջանցիները, հավատարիմ մնալով ստի եւ կեղծիքի քաղաքականությանը, ատելություն եւ թշնամանք են սերմանում հայերի նկատմամբ, որի հետեւանքն է նաեւ նրանց դիպուկահարի կողմից օրերս հայ զինվորին սպանելը: Պատմությունը ցույց  է տվել, որ նման քաղաքականությունը բացասական հետեւանքներ է ունենում հենց Ադրբեջանի համար: Մի բան ակնհայտ է. նրանք ոչինչ չեն սովորել եւ ոչինչ էլ չեն մոռացել»:

“Баку не извлек из истории уроков”.Эдуард Шармазанов прокомментировал антиармянское заявление азербайджанского чиновника 12/17/2013 13:43 | Лента новостей
Заведующий отделом по общественно-политическим вопросам администрации президента Азербайджана Али Гасанов накануне выступил с антиармянским заявлением, обвинив армян в “осуществлении политики геноцида против азербайджанского народа на протяжении более чем 200 лет”,и призвал своих соотечественников держаться подальше от соседства с армянами.
В связи с этим заявлением азербайджанского чиновника вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов распространил комментарий, в котором отмечается:
“Данное заявление азербайджанского чиновника характеризует истинное лицо этого государства, его желания и цели. В то время как сопредседатели Минской группы ОБСЕ посещают регион, власти Азербайджана, оставаясь верными своей политике фальсификаций и распространения лжи, сеют ненависть и вражду в отношении армян, следствием чего стал факт гибели армянского военнослужащего от огня азербайджанского снайпера. История показывает, что подобная политика чревата негативными последствиями именно для Азербайджана. Одно очевидно, что никаких уроков азербайджанская сторона не извлекла и ничего не забыла”.