Համատիրությունները թանկացրել են վարձերը 12/14/2013   14:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Տարին ավարտվում է, և համատիրություններն անցել են իրենց ամենակարևոր պարտականության կատարմանը`բնակիչներից հավաքում են տարվա ընթացքում չվճարված գումարները, այլ կերպ ասած, տարի են փակում:
Եվ ահա, հենց այս գործընթացի արդյունքում Արաբկիրի մի շարք շենքերի բնակիչներ միայն համատիրության աշխատակիցներից են տեղեկացել, որ իրենց վարձավճարները հոկտեմբերի 1-ից բարձրացել են, այն էլ՝ միանգամից 50 տոկոսով: Եթե մինչև հոկտեմբերի 1-ը բազմաբնակարան շենքերի բնակիչները 1 քմ բնակտարածության համար վճարում էին 20 դրամ, ապա հոկտեմբերի 1-ից սկսած արդեն 30 դրամ պետք է վճարեն:
Նախաամանորյա այս անակնկալը բնակիչներին զայրացրել է հատկապես նրանով, որ միայն վարձերը վճարելիս են տեղեկացել թանկացման մասին: Մինչդեռ, նշենք, որ Համատիրությունների մասին ՀՀ օրենքի 11-րդ  հոդվածի 2-րդ կետի թ ենթակետի համաձայն` համատիրության անդամների կողմից վճարվող գումարների չափը ամրագրվում է համատիրության կանոնադրությամբ: Իսկ համատիրության կանոնադրության փոփոխություն կարող է կատարվել բացառապես ընդհանուր ժողովի կողմից, ինչպես ամրագրված է նույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 4-րդ կետի ա ենթակետում:
Այլ կերպ ասած՝ վարձավճարների թանկացման համար համատիրությունը պետք է բնակիչների ժողով հրավիրեր, հարցը դներ քննարկման և միայն մեծամասնության համաձայնության դեպքում իրավունք ստանար՝ թանկացումներ անելու:
Բնակիչները, սակայն, վստահեցնում են, որ իրենց համատիրության կազմակերպած ոչ մի ժողովի էլ չեն մասնակցել, դրա մասին նույնիսկ չեն էլ լսել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում համատիրությունները ձեւավորվեցին 1996-ին, երբ դադարեցին գոյություն ունենալ խորհրդային կարգերից մնացած ԲՇՏ-ները: Ընդունվեց դրանց գործունեությունը համակարգող օրենք, որի բուն նպատակն այն էր, որ այս նորաստեղծ կառույցները դառնային բազմաբնակարան շենքերի բնակիչների ինքնակազմակերպման օղակներ, այսինքն՝ բնակիչը վճարեր եւ վերահսկեր, թե ինչ է արվում իր տված գումարով:
Բայց դատելով իրականությունից՝ այս բարի ցանկությունն այդպես էլ չիրականացավ, օրենքի շատ դրույթներ մնացին թղթի վրա, համատիրություններն էլ շարունակեցին ԲՇՏ-ների վատագույն ավանդույթները՝ մնալով գումար հավաքող եւ տեղեկանք տրամադրող գրասենյակներ:

Кондоминиумы преподнесли жителям Еревана предновогодний сюрприз в виде 50-процентного роста цен на квартплату 12/14/2013   15:50  |  Актуальная тема
К концу года кондоминиумы приступили к исполнению своей самой важной обязанности- сбору с жителей невыплаченных ими денег, иными словами, кондоминиумы закрывают год.
И вот, по итогам этого процесса жители ряда домов в ереванском административном районе Арабкир узнали лишь от сотрудников кондоминиума, что с 1 октября сего года их квартплата выросла сразу на 50% . Если до 1 октября жители многоэтажных зданий за 1кв.м платили 20 драмов, то с 1 октября им придется выложить уже 30 драмов.
Сей предновогодний сюрприз вызвал возмущение особенно тем, что жители домов узнали об этом только при внесении платы, в то время как подпункт “թ” пункта. 2 ст. 11 закона “О кондоминиумах” гласит, что размер выплачиваемых членами кондоминиумов сумм закрепляется регламентом кондоминиумов, А изменения в регламент кондоминиумов могут быть внесены исключительно по итогам общего собрания, как это закреплено подпунктом “а” пункта 4 ст. 14 закона.
Иными словами, кондоминиум для повышения платы должен созвать собрание с участием жителей, вынести вопрос на обсуждение и только потом при наличии согласия большинства заручиться правом повышения цен.
Жители, однако заверяют, что не участвовали ни в одном из организованных кондоминиумом заседаниях. Более того, не слышали даже об этом.
Напомним, в Армении кондоминиумы были сформированы в 1996г., когда свое существование прекратили доставшиеся в наследство от бывшего СССР ЖЭКи(жилищно-эксплуатационная контора). Был принят закон, регулирующий их деятельность, истинная цель которого заключалась в том, чтобы эти структуры превратились бы в звенья для самоорганизации жителей многоэтажных зданий, то сеть, житель вносил бы плату и осуществлял бы контроль за расходованием выплаченных им средств.
Но, судя по сложившимся реалиям, эту добрые намерения так и не претворились в жизнь: многие положения закона остались на бумаге, а кондоминиумы продолжили наихудшие традиции ЖЭКов, оставаясь конторами по сбору денег и предоставлению сведений.