2014 թվականի պետբյուջեն հաստատված է 12/12/2013   12:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովն արտահերթ նստաշրջանի այսօրվա նիստում 70 «կողմ»,  40 «դեմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայներով հաստատեց  2014 թ. պետական բյուջեն:
Գալիք տարվա բյուջեի եկամտային մասը կազմում է 1 տրիլիոն 135 մլրդ 900 մլն դրամ, ծախսայինը՝   1  տրիլիոն 246 մլրդ 400 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝  110 մլրդ 500 մլն դրամ:
Նախապես հրապարակված որոշումների համաձայն՝ խորհրդարանական 6 խմբակցություններից բյուջեին կողմ էին միայն կոալիցիոն ՀՀԿ-ն և «Օրինաց երկիր»-ը, դեմ՝ ոչ կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ը, ՀՅԴ-ն և «Ժառանգություն»-ը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամայնը հայտարարեց, որ կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի օրակարգը սպառված է և նստաշրջանն ավարտված:

Парламент Армении утвердил госбюджет на 2014г 12/12/2013   13:55  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на сегодняшнем заседании сессии 70 голосами “за”, 40 голосами “против” и 1 “воздержавшимся” утвердило госбюджет на 2014г.
Доходная часть представленного на утверждение НС доработанного проекта госбюджета на 2014г. РА, предусмотрена в размере 1 трлн. 135 млрд.900 млн. драмов, расходная – 1трлн.246 млрд. 400 млн. драмов, а дефицит составил 110 млрд. 500 млн. драмов.
Согласно заранее обнародованным решениям, против проекта госбюджета на 2014г проголосовали 4 фракции неправящих политических сил парламента:”Наследие”, АРФД, “Армянский национальный конгресс” и “Процветающая Армения”. Госбюджет поддержали только коалиционные фракции: “Оринац Еркир” и РПА.
Спикер парламента Овик Абраамян объявил о завершении созванной по инициативе Правительства внеочередной сессии.