Պաշտոնեական անփութություն՝ ոստիկանության աշխատակցի կողմից. ՀՔԾ 12/10/2013   14:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ոստիկանության ծառայող Հ. Զ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնեական անփութության համար:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՔԾ-ից, 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Հ. Զ.-ն վերակարգով նշանակվել է որպես ուղեկցող՝  Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործով ամբաստանյալ, ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ մեղադրվող Սերոբ Մխիթարյանին հիշյալ դատարանում ուղեկցելու համար կազմված ուղեկցող պահակախմբում եւ  պատասխանատու՝ նշված կալանավորի համար:
Ըստ նախաքննության տվյալների՝ ոստիկանության ծառայողը պատշաճ կարգով չի կատարել իր վրա դրված պարտականությունները. խցի մոտ լինելով միայնակ` չի հետևել պահակախմբի ավագի հրահանգներին և խոսակցության է բռնվել կալանավոր Սերոբ Մխիթարյանի հետ, որի արդյունքում վերջինիս հաջողվել է խաբեությամբ նրան կանչել խուց:
Հ. Զ.-ն, չպահպանելով անձնական անվտանգության կանոնները, շեղվել է ծառայության կատարումից, բացել է խցի դուռը, մուտք գործել ներս, իսկ կալանավոր Սերոբ Մխիթարյանը, օգտվելով Հ. Զ.-ի անփութությունից, նրան հրել է մի կողմ և խցի դուռը փակելով նրա վրա` դիմել  փախուստի:

Специальная следственная служба Армении завела уголовное дело против сотрудника полиции, из-за халатности которого сбежал обвиняемый в тяжком преступлении 12/10/2013   16:05  |  Криминальная хроника
Сотрудника Полиции Армении Г.З. уличили в служебной халатности. В Специальной следственной службе  ему предъявили обвинение по ч. 1 ст. 315 Уголовного кодекса РА.
Как сообщают в ССС, 23 октября 2013г. О. З. был назначен  в качестве сопровождающего и ответственного за заключенногов группу караула, сформированного для сопровождения обвиняемого в тяжком преступлении Серопа Мхитаряна в суд первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен.
По данным следствия, сотрудник полиции не справился надлежащим образом с возложенными на него обязанностями: оставшись наедине с подсудимым, не последовал инструкциям старшего охранника, ввязался в разговор с заключенным Серопом Мхитаряном, которому удалось обманным путем заманить полицейского в камеру. О. З., пренебрегая правилами личной безопасности, отвлекся от исполнения служебных обязанностей, открыл дверь камеры и зашел внутрь. В результате заключенный Сероп Мхитарян, воспользовавшись халатностью О.З., оттолкнул полицейского в сторону и, заперев его в камере, сбежал.