Վարդան Պետրոսյանի գործով տուժող կողմը կմիջնորդի նշանակել ևս մեկ դատահետքաբանական փորձաքննություն՝ արդեն լուսանկարներով 12/09/2013   12:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայտնի դերասան և երգիծաբան Վարդան Պետրոսյանի  վարած մեքենայի՝ «ՆԻՎԱ» մակնիշի  մեքենային բախման հետևանքով վերջինիս  անվադողերից  թողնված հետքի վերաբերյալ  տուժող կողմը մտադիր է միջնորդել  լուսանկարներով դատահետքաբանական փորձաքննություն  անցկացնել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժող կողմի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռուբեն Բալոյանը:
Փաստաբանը նշեց, որ  փորձագետի, քննիչի, բաժնի պետի տեղակալի կարգավիճակում շուրջ 30 տարի զբաղվել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների գործերով և որպես այդպիսին, իր գնահատմամբ,  երբ որ բախումը տեղի է ունեցել, «ՆԻՎԱ»-ի հետնամասի դետալները սեղմվել են գետնին, որին հաջորդել է շպրտվելը, ու այս հետքերն արդեն սկսել են առաջանալ:
«ՆԻՎԱ»-ն, փաստորեն, բախումից հետո պտտվել է ժամսլաքի ուղղությամբ, այս հետքն արդեն առաջացել է՝ շպրտման արդյունքում, բայց արդեն փաստացի «ՆԻՎԱ»-ի հետևի մասը եղել է դեֆորմացված», - ասաց տուժող կողմի ներկայացուցիչն՝ ընդգծելով, որ այս հետքերի վերլուծությունը բավարար է, որպեսզի Վարդան Պետրոսյանն իր մեղքն ընդունի: Ռ.Բալոյանը հայտարարեց, որ եթե Վ.Պետրոսյանն ընդունի իր մեղքը՝ «մենք կարող ենք միջնորդությամբ հանդես չգալ»:
Արդեն տուժող կողմի միջնորդությամբ անցկացվել է «ՆԻՎԱ»-ի հայելիների հետ կապված դատահետքաբանական փորձաքննություն: Բազմաթիվ հրապարակումներ կան այն մասին, որ «ՆԻՎԱ»-ն հայելիներ չի ունեցել: Այս դիրքորոշումը տուժող կողմն անընդունելի է  համարում: Փորձագետները կպարզեն, թե հայելիներ եղել են, թե՝ ոչ: Կամ եթե եղել են, դրանք վթարի հետևանքով են մեքենայից անջատվել, թե՝ ոչ:
«Եթե պաշտպանական կողմը վիճելի թեմա ունի՝ կապված ցանկացած հարցի հետ, ապա պարտավոր է կատարել համապատասխան միջնորդություններ, որպեսզի այդ հարցի պարզաբանումն ստանա և  ոչ թե սոցկայքերով քննության առարկա դառնա»,- ասաց Ռ.Բալոյանը՝ նշելով, որ թեև կողմերից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի քննիչի թույլտվությամբ  ներկա գտնվել ցանկացած փորձաքննության, սակայն Վարդան Պետրոսյանի պաշտպաններից և որևէ մեկը չեն ներկայացել այդ փորձաքննությանը:
«Ես այդտեղ միտում եմ տեսնում: Հետագայում չեն կարող որևէ  կերպ առարկել, թե այս հատվածը չի նայվել»,- ասաց տուժող կողմի ներկայացուցիչը:
Ռուբեն  Բալոյանը, կասկածի տակ դնելով վթարի պահին Վարդան Պետրոսյանի սթափ լինելու հանգամանքը, միջնորդել է նաև նշանակել դատաձեռագրաբանական փորձաքննություն: Տուժող կողմը նախաքննական մարմնի ուշադրությունն է հրավիրում Վարդան Պետրոսյանի մարմնական վնասվածքների վերաբերյալ դատաբժշկական փորձագետի եզրակացության  մեջ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի հերթապահ բժշկի կողմից արված գրառումների վրա: Ըստ հիվանդության նկարագրի՝  նախ նշվում է, որ «հիվանդը գտնվում է ալկոհոլի ազդեցության տակ», դրանից հետո այլ երանգի գրիչով երկու հարցական նշան է դրված,  ապա նորից առաջին գրիչով գրված է՝ «վրայից ալկոհոլի հոտ է գալիս»:
Ըստ տուժող կողմի՝ ակնհայտ երևում է, որ հարցականները հետագայում են ավելացել:
«Որքանո՞վ էր իրավաչափ Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելը՝ հաշվի առնելով նրա առողջական վիճակը» հարցը Ռուբեն Բալոյանը չցանկացավ քննության առարկա դարձնել.
«Ի վերջո, տուժողների բողոքի հիման վրա չէ, որ Վարդան Պետրոսյանը կալանավորվել է, այլ՝ նախաքննության մարմնի միջնորդության հիման վրա, ուրեմն ինքն էլ պիտի տա այդ հարցի պատասխանը»:
Նախաքննության մարմնից ներկա պահին տուժող կողմը դժգոհություն չունի: Բացթողումներ կան, կողմը հույս ունի, որ դրանք կուղղվեն՝ նախաքննության ընթացքում համապատասխան փորձաքննություններ անցկացնելու  միջոցով:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 20-ին Եղվարդ-Երևան ճանապարհին դերասան Վարդան Պետրոսյանի վարած «ԲՄՎ-320» մակնիշի մեքենան բախվել էր «Վազ 2121» մակնիշի մեքենային: Վթարի հետևանքով՝ «Վազ 2121» մակնիշի մեքենայի ուղևորներ Էդգար և Էդուարդ Հակոբյանները մահացել էին:
Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ «Ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ»:

Потерпевшая сторона по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна будет ходатайствовать о проведении трасологической экспертизы по фотографиям 12/09/2013   14:29  |  Актуальная тема
Потерпевшая сторона намерена ходатайствовать о проведении по фотографиям судебной трасологической экспертизы следов от колес, оставленных вследствие столкновения управляемой актером и сатириком Варданом Петросяном автомобиля с “Нивой”.Об этом “ФактИнфо” сообщил представитель потерпевшей стороны, адвокат Рубен Балоян.
Адвокат отметил, что на протяжении 3 лет в ходе своей работы в ипостаси эксперта, следователя, замначальника отдела занимался делами о дорожно-транспортных происшествиях и, по его оценке, когда имело место столкновение, детали задней части “Нивы” оказались приплюснутыми к земле, после чего машину выбросило, тогда и появились эти следы.
“Нива” фактически после столкновения стала вращаться по часовой стрелке.Этот след появился уже после того, как машину выбросило, но уже фактически задняя часть “Нивы” была деформирована”, - заявил представитель потерпевшей стороны, подчеркнув, что достаточно анализа этих следов, чтобы Вардан Петросян признал свою вину. Р. Балоян заявил, что, если В. Петросян признает свою вину, “мы сможем выступить с ходатайством”.
Уже по ходатайству потерпевшей стороны была проведена судебная трасологическая экспертиза по поводу зеркал “Нивы”. Существует множество публикаций о том, что зеркал на автомобиле “Нива” не было. Потерпевшая сторона считает неприемлемой эту позицию. Эксперты установят, имелись ли на автомобиле зеркала или нет. И, если они были, то откололись ли они в результате ДТП или нет? “Если у стороны защиты имеются спорные вопросы, то она обязана представить соответствующие ходатайства, дабы прояснить их, а не превращать это в соцсетях в предмет расследования”, - заявил Р. Балоян, отметив, что, хотя каждая из сторон имеет право по разрешению следователя присутствовать при проведении любой экспертизы, однако никого из адвокатов Вардана Петросяна не оказалось при этом на месте.
Рубен Балоян, поставив под сомнение факт трезвости Вардана Петросяна в момент аварии, ходатайствовал о назначении судебной почерковедческой экспертизы. Потерпевшая сторона обращает внимание органа предварительного следствия на сделанные дежурным врачом медцентра “Эребуни” записи в заключении судмедэксперта касательно полученных Варданом Петросяном телесных повреждений. Согласно описанию болезни, во-первых, отмечается, что “пациент находится под воздействием алкоголя”, после этого проставлены с помощью ручки с другими оттенками чернил два вопросительных знака, а затем снова первой ручкой написано “От него пахло спиртным”.
По словам потерпевшей стороны, очевидно, что вопросительные знаки были проставлены позже.
“Вопрос о степени правомочности избрания в отношении Вардана Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу с учетом его состояния здоровья”, Рубен Балаян не захотел комментировать.
“В конце концов, Вардана Петросяна взяли под стражу не на основании жалоб потерпевших, а по ходатайству органа предварительного следствия. Значит, он должен дать на этот вопрос ответ”, - отметил он.
Потерпевшая сторона не имеет в настоящее время жалоб к следствию. Есть некоторые упущения, сторона надеется, что они будут устранены путем проведения в ходе предварительного расследования соответствующих экспертиз.
В. Петросяну было предъявлено обвинение по ч. 3ст. 242 УК РА (“нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц ”).