Հրանտ Բագրատյան. «Եվրոպական չափանիշներով ամենաթանկ գազն ենք սպառում» 12/08/2013   20:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում գազի գնի շուրջ վերջին շրջանում հնչող իրարամերժ տեղեկություններն այսօր իր Ֆեյսբուքյան էջում վերլուծել է նախկին վարչապետ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը:
«Գազի գների մասին վերջին օրերին կուտակված տեղեկատվությունը զարմանք է հարուցում,- գրում է Հրանտ  Բագրատյանն ու շարունակում,-Գազպրոմ ընկերության ղեկավար Ա.Միլլերը վերջերս երևանում հայտարարեց, Հայաստանը հետայսու գազը կստանա ՌԴ ներքին գներով, ՌԴ Նախագահ Վ.Պուտինը նշեց, որ տեսեք երոպայում մեր գազը սպառում են 500 դոլարով։ ՀՀ էներգետիկայի նախարար Ա.Մովսիսյանը հպարտությամբ նշեց, որ Հայաստանը գազը ստանում է 189 դոլարով, իսկ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հայտարարեց, որ գազի գնի իջեցում չի լինի։ Դրանից հետո Ա.Մովսիսյանը ԱԺ-ում հայտարարեց, որ առաջիկա 5 տարիներին գազի գնի բարձրացում չի լինի, բայց կշարունակվի պարտքի կուտակումը (մոտ 600 մլն դոլար առաջիկա 5 տարիներին)։ Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ իբր թե, Իրանն առաջարկել է 400 դոլար գին 1000 խմ գազի համար։ Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մ.Ռայեսին ճշտում է. Իրանի հետ բանակցություններ չեն եղել և գնի մասին խոսակցություն լինել չէին կարող»։
Բագրատյանը հիշեցնում է` մենք գազը ստանում ենք 189 դոլարով (1000մ3-ի դիմաց) և, այնուամենայնիվ, մեր բնակիչները ներկայումս գազը սպառում են 391 դոլարով կամ 158000 դրամով։ Ապա համեմատում այլ երկրների գների հետ. «Բելառուսը 2013թ ՌԴ-ից գազը ստացել է 166 դոլարով և բնակչությանը վաճառել 155,9 դոլարով նրանց համար, ովքեր հաշվիչ ունեն և 3.6 դոլար ամսվաճար մեկ շնչին այն ընտանիքների համար, ովքեր հաշվիչ չունեն: Ի դեպ, էլեկտրաէներգիայի 1 կվտ/ժամ-ը Բելառուսում արժի մեր փողով 5.5 դրամ։ Բելառուսական իշխանությունները խոստովանում են, որ բնակչության համար մի փոքր սուբսիդավորում են գազի մանրածախ գները։ Ուկրաինական Նավթագազը ՌԴ-ից (Գազպրոմից) այս պահին գազը ստանում է մոտ 440 դոլարով (գինը փոխվում է եռամսյակներով, տարեսկզբին 432 դոլար էր), իսկ բնակչությանը վաճառում է 87.8։ Ի դեպ, էլեկտրաէներգիայի գինը Ուկրաինայում 13.7 դրամ է (մինչև ամսեկան 150 կվտ սպառման դեպքում և 17.8 դրամ մինչև ամսեկան 800 կվտ սպառման դեպքում) ։ ՌԴ-ում գազի գներն ըստ մարզերի են։ Մարզային գազարդները, որպես կանոն, պատկանում են Գազպրոմին։ Այնպես որ այստեղ գազի մեծածախ գին հասկացությունը պայմանական է։ Այդուհանդերձ, գազի մանրածախ գինն, օրինակ, Սարատովի մարզում 127 դոլար է ջեռուցման դեպքում և 227 դոլար գազօջախի համար, իսկ Ռոստովի մարզում 125 դոլար է։ Ի դեպ, ՌԴ-ում 2011-2012-2013թթ էլեկտրաէներգիայի մանրածախ գները միջին հաշվով եղել են 30,3 դրամ, իսկ 2014թ բնակչությանը վաճառվող «սոցիալական՚ էլեկտրաէներգիայի նվազագույն գինն է 22 դրամ (Կրասնոյարսկի մարզ), իսկ առավելագույն գինը 40 դրամ (Ռոստովի մարզ), միջին գինը՝ 30 դրամ»:
Համեմատական այս վիճակագրությունից հետո ընդդիմադիր պատգամավորը փորձել է հայաստանյան գազի «եվրոպական՚ արժեքը և գտել, որ մեզ համար ռուսական գազի գինը նույնիսկ ավելի թանկ է, քան Եվրոպային վաճառվող գազինը:
«Հիմա Հայաստանում մենք գազը սպառում ենք 158000 հազ դրամով կամ 391 դոլարով։ Եթե փորձենք այս գինը դարձնել եվրոպական՝ կալորիականությամբ, ապա մենք այն պետք է բազմապատկենք 1,27-ով։ եվ այսպես, Հայաստանում վաճառվող գազի եվրոպական գինն է՝ 496 դոլար։ Շատերն ասում են, «зато» մենք ՌԴ-ից գազը ստանում ենք 189 դոլարով։ Է մեջն ինչ կա։ Մեզ ինչ, թե Գազպրոմը Հայռուսգազարդին ինչ գնով է վաճառում։ Ի վերջո նույնիսկ եվրոպական չափանիշներով ամենաթանկ գազն ենք սպառում։ Անհասկանալի է, թե ուր մնաց ներքին գին ասվածը։ Անհասկանալի են Ա.Մովսիսյանի խոսքերն էժան գազի մասին։ Այս մասին, սակայն, մյուս անգամ՚,-եզրափակում է Հրանտ Բագրատյանը

Грант Багратян: Даже по европейским стандартам мы потребляем самый дорогой газ 12/09/2013   09:52  |  Актуальная тема
Муссируемую в последний период в Армении противоречивую информацию попытался на своей странице в соцсети Фейсбук проанализировать бывший премьер-министр, депутат “Армянского национального конгресса” Грант Багратян.
“Накопившаяся  за последние дни информация о цене на газ вызывает удивление”, - пишет Грант Багратян. Г. Багратян отмечает: “Руководитель компании “Газпром” А. Миллер  недавно в Ереване заявил, что Армения отныне будет получать газ по внутренним российским ценам, президент В. Путин обратил внимание, что для сравнения в Европе российский газ потребляют за 500 долларов. Министр энергетики Армении А. Мовсисян с гордостью подчеркнул, что Армения получает газ за 189 долларов, а руководитель Аппарата президента Армении заявил, что снижение цены на газ не будет. После этого А. Мовсисян, выступая в парламенте, заявил, что в ближайшие 5 лет цена на газ не поднимется, но накопление долга продолжится(порядка 600 млн. долларов за ближайшие 5 лет). Ранее он заявил, что якобы Иран предложил 1000 куб.м газа за 400 долларов. Посол Ирана в Армении М. Райси поясняет: -Переговоров по данному с Ираном не было, посему разговора о стоимости не могло идти.
Багратян напоминает, что мы получаем газ по цене 189 долларов(за 100 куб.м) и тем не менее,  жители нашей страны в настоящее время потребляют голубое топливо за 391 доллар или 158000 драмов. Если сравнивать с другими странами: “Беларусь в 2013г. получала газ от России по цене 166 долларов и продавала его населению за 155.9 долларов тем, у кого был счетчик и ежемесячно 3.6 долларов на душу населения для тех семей, у которых нет счетчика”. Кстати,  1 киловатт-час электроэнергии в Беларуси стоит по нашим меркам 5.5 драмов. Власти Беларуси признают, что незначительно  субсидируют розничные цены на газ. Украинский “Нафтагаз”получает в настоящее время от России( Газпрома) за 440 долларов(имеет место квартальное изменение цены, в начале года его стоимость составляла 432 доллара), а  население  покупало за 87.8 Отметим, что стоимость электроэнергии в Украине составляет 13.7 драмов(в случае потребления до 150 кватт в месяц и 17.8 драмов в случае потребления электроэнергии до 800кватт в месяц ). В России цена на газ варьируются по областям. Региональные газовые компании, как правило, принадлежат “Газпрому”. Так что, понятие оптовой цены на  газ здесь весьма условное. Тем не менее, розничная цена на голубое топливо, например,  в Саратовской области составляет 127 долларов для отопления и 227 долларов  - в случае использования газовой плиты, а в Ростовской области – 125 долларов. Кстати, в России розничные цены в 2011-2012-2013гг.,  по средним подсчетам, составляли 30.3 драмов, а минимальная стоимость для населения в 2014г. социальной электроэнергии  составит 22 драмов(Краснодарский край), а максимальная цена(Ростовская область) в среднем 30 драмов.
Оппозиционный депутат отмечает, что для армянского потребителя стоимость российского газа гораздо выше продаваемого Европе голубого топлива.
“Нынче в Армении мы потребляем газ за 158000  или 391 доллар. Если мы попытаемся эту цену обратить в европейскую  по калорийности, то мы должны умножить на 1.27. Таким образом,  европейская цена продаваемого в Армении газа – 496 долларов. Многие говорят, что “зато”  мы получаем от России газ по цене 189 долларов. А что толку? А нам-то что? Какая разница для нас “Газпром” по какой цене продает газ “АрмРосгазпрому”. В конце концов,  даже по европейским стандартам мы потребляем самый дорогой газ. Непонятно, куда делись “хваленые” внутренние цены. Непонятно о каком таком дешевом газе говорил А. Мовсисян.” Об этом, однако в другой раз”, - резюмировал Грант Багратян.