Գալուստ Սահակյան. Մենք դրան գնացողը չենք 12/06/2013   16:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
2010թ., երբ Ազգային ժողովում քննարկվում էր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ ներդնելու հարցը, պարտադիր բաղադրիչի կիրարկման ժամկետը երեք տարով հետաձգվեց:
«Այնպես որ՝ ես չեմ կարծում, որ նորից մեկ տարով հետաձգենք, նորից լռություն է տիրելու, հետո հենց ժամակը գալու է, ասելու են՝ վեց ամսով էլ հետաձգենք»,-այսօր ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ անդրադառնալով պարտադիր բաղադրիչի կիրարկման ժամկետը մեկ տարով հետաձգելու վերաբերյալ խորհրդարանական 4 խմբակցությունների նախաձեռնությանը:
«Մենք դրան գնացողը չենք: Դա 2014թ.հունվարի 1-ից գործարկվելու է»,-հայտարարեց քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչը:
Ինչ վերաբերում է Հանրային խորհրդի կարծիքին, ապա «ինչպես Հանրային խորհուրդը, այնպես էլ քաղաքական փոքր և մեծ թիմերը, կարող են իրենց տեսակետն ունենալ»:
«Մենք չենք ընդունելու ոչինչ, որովհետև այս տարիների ընթացքում բավականին փոփոխություններ են եղել»,-ընդգծեց նա:
Գ.Սահակյանի համոզմամբ, օրենքը պետք է կիրառվի, և, ընթացքում խնդիրներ առաջանալու դեպքում, հնարավոր է նորից փոփոխություններ անել:
Հարցին, թե եթե Սահմանադրական դատարանն ընդդիմության դիմումի վերաբերյալ դրական որոշում կայացնի, մեծամասնությունը կշարունակի՞ մնալ նույն տեսակետին, Գ.Սահակյանն ասաց. «Սահմանադրական դատարանի որոշումը, բնականաբար, մենք ցանկանանք, թե չցանկանանք, ընդունելի կլինի, բայց այս անգամ պատասխանատվությունը կմնա բողոքողների և Սահմանադրական դատարանի վրա»:

“Мы на это не пойдем”. Галуст Саакян прокомментировал инициативу своих коллег об отсрочке обязательного компонента накопительной системы 12/06/2013   17:12  |  Лента новостей
В 2010г., когда в Национальном Собрании обсуждался вопрос о внедрении накопительной пенсионной системы, пришлось отложить срок применения обязательного компонента.
"Так что, я не думаю, что мы перенесем срок его внедрения еще на один год. Как только воцарится тишина, но как только придет время, они вновь заявят о том, чтобы отложить его применение еще на 6 месяцев”, - отметил в ходе брифинга руководитель фракции РПА Галуст Саакян, комментируя инициативу 4 парламентских фракций об отсрочке внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
“Мы на это не пойдем. Обязательная накопительная часть будет задействована с 1 января 2014г.", - заявил представитель парламентского большинства.
Что касается мнения Общественного совета, то и Общественный совет, и большие и малые политические команды могут выражать свое мнение.
Мы не собираемся что-либо принимать, поскольку в течение этих лет имело место множество изменений”, - подчеркнул он.
По убеждению Г. Саакяна, следует применить закон, а в случае возникновения проблем, можно внести изменения.
На вопрос о том, останется ли парламентское большинство при своем мнении в случае, если Конституционный суд вынесет решение в пользу противников пенсионной реформы, Г. Саакян отметил:”Решение КС, естественно, хотим мы этого или не хотим, будет нами принято, но на сей раз ответственность ляжет на протестующих и Конституционный суд ”.