Ջրծաղիկից մահացած զինվորի հայրն ու նրա ներկայացուցիչ փաստաբանը լքել են դատական նիստը 11/27/2013   18:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2011թ. բանակում ջրծաղիկից զինծառայող Հայկ Խաչատրյանի մահվան դեպքի գործով այսօրվա նիստում հարցաքննվեց ՀՀ գլխավոր վարակաբան Արա Ասոյանը, ով ամբաստանյալի աթոռին հայտնված բժիշկներին կոչ արեց ներողություն խնդրել և հարցը լուծել բարոյական ճանապարհով, այլ ոչ թե դատարանում:
Արա Ասոյանը պարզաբանեց, որ ջրծաղիկը համարվում է մանկական հիվանդություն՝    նրա վարակելիությունը  կազմում է  30 տոկոս,  մեծահասակները շատ ավելի ծանր են տանում այն: Ջրծաղիկի  4-5 տոկոսի դեպքում է բուժում պահանջվում հիվանդանոցում, մյուս դեպքերում տնային պայմաններում հնարավոր է բուժվել հիվանդությունից:
Հանրապետոթյան գլխավոր վարակաբանը նշեց, որ մինչ ջրծաղիկով վարակվելը Հայկ Խաչատրյանն ունեցել է դիմային ներվի բորբոքում , ստացել է հորմոնալ բուժում և այդ պատճառող օրգանիզմի դիմադրողականությունը ընկած է եղել: Ըստ ՀՀ գլխավոր մասնագետի, եթե հիվանդի մոտ զարգանում է ջրծաղիկի  վիսցեռալ ձևերը,  այն բուժել հնարավոր չէ: Շատ երիտասարդներ արդեն իսկ վարակված զորակոչվում են բանակ, քանի որ չկա  դա պարզող անալիզ,   երկրում չկա նաև  ջրծաղիկի դեմ պատվաստում:
Տուժողի իրավահաջորդը դատարանում հայտարարեց, որ Ասոյանը իրեն ասել է՝  եթե շուտ բերեին,   կփրկվեր: Ասոյանն էլ իր հերթին հերքեց,  որ ինքը նման բան է ասել և հավելեց, որ ասել է «եթե այդ այսօր էլ երեխային ոչինչ չպատահի,   ուրեմն համարի, որ կփրկվի»:
Նա նաև նշեց, որ հոսպիտալում բժիշկները կասկածել են, որ Հայկը աղիքային խնդիր է ունեցել և այս ցավերը բժիշկները կապել են աղիքային հիվանդության հետ,  և  ոչ ոք չէր կարող ասել, որ զարգանում է ջրծաղիկի  վիսցեռալ ձևը:
Որդեկորույս հայրը առանց նախագահողի թույլտվության զայրացած լքեց դատական նիստերի դահլիճը, վերջինիս ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանը ևս հետևեց նրան:
Հիշեցնենք, որ ամբաստանյալ բժիշկները դիմում են ներկայացրել իրենց նկատմամբ կիրառել համաներման ակտ:
Հաջորդ՝ դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք նիստին մեղադրողն  այդ միջնորդության  վերաբերյալ կհայտնի իր դիրքորոշումը:

Отец погибшего от ветрянки военнослужащего ВС Армении и его представитель в возмущении покинули зал суда 11/28/2013   08:25  |  Актуальная тема
На судебном заседании по делу о гибели военнослужащего Айка Хачатряна от ветрянки в ходе прохождения им службы в армии был допрошен главный инфекционист Армении Ара Асоян. Он призвал оказавшихся на скамье подсудимых врачей попросить прощение.
Ара Асоян пояснил, что ветряная оспа считается детской болезнью: заражаемость ею составляет 30% : взрослые тяжелее переносят заболевание. В 4-5% случаев требуется госпитализация, в остальных случаях это заболевание поддается лечению в домашних условиях.
Главный инфекционист республики отметил, что еще до болезни Айк Хачатрян страдал воспалением лицевого нерва, получал гормональное лечение, и по этой причине у него наблюдалось снижение иммунитета. По словам А. Асояна, если у больного развивается висцеральная форма ветряной оспы, то ее невозможно лечить. Многие молодые люди призываются в армию уже инфицированными, поскольку нет анализа, позволяющего выявить его. В стране нет также вакцины против ветрянки.
Правопреемник потерпевшего заявил в суде, что Асоян сказал ему, что, если бы его привели раньше, то можно было бы его спасти. Асоян, в свою очередь, опроверг вышесказанное, отметив, что говорил, что “если с ребенком ничего не случится сегодня, то считаете, что он спасен”.
Он также отметил, что в госпитале медики заподозрили, что у Айка имелись проблемы с кишечником, и эти боли врачи связывали с кишечным заболеванием, и никто не мог сказать, что развивается висцеральная форма ветрянки.
Отец скончавшегося военнослужащего без разрешения председательствующего на суде судьи в возмущении покинул зал суда, его примеру последовал и его представитель Мушег Шушанян.
Напомним, что врачи, оказавшиеся на скамье подсудимых, подали заявление о применении в отношении них акта амнистии.
На предстоящем 5 декабря судебном заседании обвинение представит свою позицию касательно данного ходатайства.