Վրաստանը հայաստանյան կարտոֆիլում էլի վարակ է գտել 11/20/2013   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այդ մասին հաղորդում է «Գրուզիա-օնլայնը»` հավելելով, որ Սադախլոյի մաքսային անցակետով Հայաստանից ներկրված 17 բեռնատար ավտոմեքենա կարտոֆիլի մեջ Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության մասնագետները դարձյալ հայտնաբերել են կարտոֆիլի շագանակագույն նեխում վարակի վնասակար միկրոօրգանիզմներ:
Հիշեցնենք, հոկտեմբերին Վրաստանն արդեն նման հայտարարությամբ հանդես եկել էր, ասելով, որ 500 տոննա նույն վարակով վարակված կարտոֆիլը հետ է վերադարձվել Հայաստան:
Դրանից հետո՝ նոյեմբերի 8-ին, ՀՀ ԳՆ Սննդի անվտանգության պետական ծառայության բուսասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը հանդես եկավ պարզաբանմամբ, թե 500 տոննա կարտոֆիլը Վրաստանից հետ վերադարձնելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Նրա խոսքով` ամբողջ տարվա ընթացքում այդ երկրից վերադարձվել է 220-230 տոննա, իսկ կոնկրետ այդ դեպքում՝ ընդամենը 50 տոննա:
Ավելին՝ վերադարձված կարտոֆիլը մեր երկրում փորձաքննության ենթարկելուց հետո, ըստ ՍԱՊԾ-ի ներկայացուցչի, պարզվել է, որ այն վարակված չէ:
Եվ ահա պաշտոնական այս հայտարարությունից 2 շաբաթ անց իրավիճակը նույնությամբ կրկնվում է: Ստացվում է, որ կամ Վրաստանն է ստում ինչ-ինչ պատճառներով` փորձելով խոչընդոտել Հայաստանից այս բուսատեսակի ներկրումը, կամ հայ չինովնիկներ են ստում՝ սպասարկելով կարտոֆիլի բիզնեսում զբաղվածների շահերը:

Грузинские эксперты вновь выявили признаки заражения в картофеле из Армении 11/20/2013 11:54 | Лента новостей
Грузия отправила обратно очередную партию армянского картофеля. Об этом сообщает портал "Грузия-оnline".Издание пишет, что через таможенно-пропускной пункт Садахло из Армении в Грузию въехали 17 машин, груженных 467 тоннами картофеля. Эксперты службы доходов министерства финансов Грузии вновь выявили признаки заражения картофеля вредными микроорганизмами.
Напомним, в октябре Грузия уже выступала с аналогичным заявлением, констатировав тогда, что 500 тонн зараженного картофеля возвращает обратно стране-экспортеру.
После этого, 8 ноября, начальник фитосанитарной инспекции Государственной службы безопасности продуктов питания Армении Артур Никоян заявил, что информация о возвращении 500 тонн картофеля не соответствует действительности. По его словам, за целый год Грузия вернула 220-230 тонн, а в данном конкретном случае – всего 50 тонн. Более того, по словам представителя Госслужбы безопасности продуктов питания РА, экспертиза не выявила признаков заражения в импортированном в Грузию картофеле.
И вот спустя две недели после официального заявления ситуация повторяется вновь. Получается, что либо Грузия врет по каким-то причинам, пытаясь препятствовать импорту из Армении данной продукции , либо армянские чиновники лгут, обслуживая интересы занимающихся картофельном бизнесом.