Բագրատյան-Ջավադյան լեզվակռիվ՝ կառավարության պատկերացումներ-չպատկերացումների շուրջ 11/14/2013   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դեմոկրատական համակարգում հարգանքի է արժանի ցանկացած կարծիք: Բայց, իհարկե, երբ դրանք միտված են գործընկերներին վիրավորելու, պիտակավորելու կամ, ասենք, ընդհանրապես կապ չունեն իրականության հետ կամ ավելի շատ պոպուլիստական են, ինձ թվում է՝ այդպիսի կարծիքները, նախ, անհիմն են, դատարկ են, անընդունելի են և անհետաքրքիր են: Ես համարում եմ՝ անհետաքրքիր են ոչ միայն լսարանի համար, այլ նաև հասարակության համար»,-Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ հակադարձելով «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանին:
Ընդդիմադիր պատգամավորը, ԿԲ նախագահին հարցեր ուղղելիս, մասնավորապես, նշել էր, որ տրանսֆերտների պատճառով դրամի արժևորումը թույլ չի տալիս, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա: «Մենք հարյուր անգամ ասել ենք, որ դրանք պետք է մասամբ ստերիլիզացվեն, այլապես պետությունը չի զարգանա: Իսկ ավելի ճիշտ չէ՞ր լինի ունենալ շահութաբեր Կենտրոնական բանկ, շատ բյուջե, մի փոքր ավելի շատ ինֆլյացիա: Այդ կոնցեպտը չի զարգացնելու հանրապետությունը, և դա համապատասխանում է կառավարության ոչ թե պատկերացումներին, այլ` տնտեսության զարգացման մասին չպատկերացումներին»:
ԿԲ նախագահը նաև հավելեց. «Եթե անդրադառնամ կոնկրետ Ձեր հարցերին, ես պատրաստ եմ մանրամասն տեղեկանք ներկայացնել»:

Грант Багратян и Артур Джавадян схлестнулись в словесном поединке по поводу “представлений-непредставлений” Правительства Армении 11/14/2013   14:35  |  Лента новостей
“При демократической системе правления достойно уважение любое мнение. Но, естественно, если они имеет своей целью оскорбить коллег, клеймить их или, скажем, вообще не имеют никакого отношения к реальности или в большей степени являют собой популистские высказывания, мне кажется, подобные мнения, во-первых, лишены всяких оснований, это просто пустословие, они неприемлемы. Я считаю, что они не представляют интереса не только для аудитории, но в целом для общества”, - заявил в ходе сегодняшнего заседания НС глава Центробанка РА Артур Джавадян, парируя на члену АНК, бывшему премьер-министру Армении Гранту Багратяну. ”
Оппозиционный депутат, задавая вопросы главе ЦБ, в частности, отметил, что из-за трансферов укрепление драма тормозит развитие экономики Армении.
“Мы сто раз говорили, что их следует частично стерилизовать, иначе государство остановится в своем развитии. А разве не правильно иметь прибыльный ЦБ, большой бюджет, и чуть больше инфляции? Этот концепт не будет развивать республику, и это соответствует не представлениям Правительства, а “непредставлениям” о развитии экономики”, - отметил Г. Багратян.