Պետդումայի առողջության պահպանման հարցերի կոմիտեն դեմ է փոխնակ մայրության արգելքին 11/11/2013   09:43  |  Միջազգային լրահոս
Պետդումայի առողջության պահպանման հարցերի կոմիտեն դեմ է Ռուսաստանում փոխնակ մայրության արգելմանը: Այս մասին հայտնում է « РИА Новости»-ն:
Կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Կալաշնիկովը համապատասխան հայտարարություն է արել: «Ես գաղափարին շատ վատ եմ վերաբերվում, քանի որ շատերի համար փոխնակ մայրությունն այդուհանդերձ երեխաներ ունենալու առավել բնական եղանակներից մեկն է»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Կալաշնիկովը հավելել է, որ Ռուսաստանը փոխնակ մայրության կիրառման որոշակի կարգավորման կարիք ունի: «Ես չեմ կարծում, որ այս հարցում պետք է հատուկ, ռուսաստանյան ինչ-որ բան հնարենք, պետք է ընթանալ աշխարհում ընդունված ճանապարհով: Այնտեղ նույնպիսի մարդասիրական գաղափարներ են, ինչպես մեզ մոտ: Պետք չէ որևէ բան հորինել, առավել ևս հանդես գալ հետադիմական գաղափարներով», -եզրակացրել է պաշտոնյան:
Ավելի վաղ Պետդումայի ընտանիքի, կանանց  և երեխաների հարցերի կոմիտեի նախագահ Ելենա Միզուլինան առաջարկել էր արգելել փոխնակ մայրությունը, համեմատելով այն միջուկային զենքի հետ:

Идея запрета суррогатного материнства не нашла поддержки в Комитете Госдумы по охране здоровья 11/11/2013   10:20  |  Международные новости
Комитет Госдумы по охране здоровья выступает против введения запрета на суррогатное материнство в России, передает «Газета.ру” со ссылкой на РИА «Новости».
Соответствующее заявление сделал глава комитета Сергей Калашников. «Я к идее отношусь очень плохо, потому что для многих людей суррогатное материнство — это один из наиболее естественных способов все-таки иметь детей», — подчеркнул депутат.
Калашников добавил, что Россия нуждается в определенной регламентации в использовании суррогатного материнства. «Я не думаю, что здесь нужно изобретать особое, российское, нужно идти в общемировом тренде. Там такие же гуманистические идеалы есть, как и у нас. Не надо ничего выдумывать и тем более выступать с ретроградными идеями», — заключил чиновник.
Ранее председатель думского комитета по вопросам семьи, женщин и детей Елена Мизулина предложила запретить суррогатное материнство, сравнив его с ядерным оружием.