Մի շարք դեղերի շրջանառությունը դադարեցվել է 11/05/2013   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ նախարարի  հանձնարարությամբ մի շարք դեղերի շրջանառությունը դադարեցվել է և Հանրապետությունում սկսվել է դրանց հետհավաքման գործընթացը:
Հիմք ընդունելով միջազգային մասնագիտական աղբյուրներից (Եվրոպայի դեղգործակալություն և ԱՄՆ Դեղերի և սննդի վարչություն) ստացված գրությունները, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ դեղաբանական խորհրդի արձանագրությունը, ՀՀ ԱՆ «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ի եզրակացությունը և այն, որ կետոկոնազոլ պարունակող ներքին ընդունման դեղաձևերի օգուտ/ռիսկ հարաբերակցությունը` լյարդաթունայնության դեպքերի հաճախացման և վտանգավորության աճի պատճառով գնահատվում է բացասական` ՀՀ առողջապահության նախարարի 2013 թվականի հոկտեմբերի 28-ի թիվ 2867-Ա հրամանով անվավեր է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության «Ակրիխին Ֆարմասյութիկալս Քո.» ընկերության արտադրության «Միկոզորալ դեղահատեր 200մգ N30», Հնդկաստանի «Նաբրոս Ֆարմա ՊՎՏ., ՍՊ» ընկերության արտադրության «Անտիգրիբոկ Նիզոմաքս դեղահատեր 200մգ N10», Հայաստանի Հանրապետության «Արփիմեդ» սահմանափակ պատասխանատվության ընկերության «Կետոկոնազոլ դեղահատեր 200մգ (10)», Իտալիայի «Յանսեն-Սիլագ Ս.Պ.Ա., Ջոնսոն և Ջոնսոն ՍՊԸ, Ռուսաստան-ի համար» ընկերության արտադրության «Նիզորալ դեղահատեր 200մգ N10 և N30» դեղերի գրանցումը:

В Армении прекращен оборот ряда лекарственных препаратов, содержащих кетоконазол - Минздрав 11/05/2013   12:27  |  Лента новостей
Минздрав Армении сообщает, что приказом министра здравоохранения оборот ряда лекарственных препаратов прекращен и начат процесс их изъятия из обращения.
Приняв за основание заключения международных специалистов(Европейское фармацевтическое агентство, Управление лекарств и продуктов питания США), а также протокол Фармацевтического совета Минздрава Армении и заключение Экспертного центра фармацевтических и медицинских технологий при Минздраве РА и с учетом того факта, что оценка соотношения риск/польза при приеме содержащих кетоконазол лекарственных форм для внутреннего применения ввиду учащения и роста случаев негативного воздействия на печень отрицательная, регистрация следующих лекарственных препаратов, как то: “Микозорал, таб. 200мг N30” ( производитель: Акрихин Фармасьютикалс, Россия), “Антигрибок Низомакс таб 200 мг N10” (ООО “Наброс Фарма”, Индия), “Кетоконазол таб.200мг (10)” (ООО “Арпимед”, Армения), “Низорал таб. 200 мг N10 и N30” (производитель: Янссен-Силаг С.п.А, Италия) признана недействительной.