ԱՆ. Վրացական շուկայում առկա կեղծ դեղերը փորձ է արվում ներկրել Հայաստան` նույնիսկ օրինական ճանապարհով 11/04/2013   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում շրջանառվող դեղերի վերաբերյալ Ազգային ժողովում ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանին ուղղված հարցադրումների և դրանց առնչվող որոշ լրատվամիջոցների մեկնաբանությունների առթիվ ՀՀ ԱՆ Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը պարզաբանում է:
Այսօր Հայաստանում փորձ է արվում օրինական համարել չգրանցված դեղերի ներկրումը` անվանելով այն «զուգահեռ ներմուծում», մինչդեռ եվրոպական երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ խնդիրը լուրջ կարգավորման կարիք ունի: ՀՀ կառավարությունը 2011 թվականին թույլատրելով փաթեթավորման ոչ էական փոփոխություններով դեղերի ներմուծումը, բնականաբար, նպատակ չէր հետապնդում գների իջեցման միջոցով վտանգել բնակչության առողջությունը։ Որոշման մեջ հստակ նշված է, որ բոլոր դեղերը պետք է լինեն Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված։
Թյուր է այն կարծիքը, որ դեղերը գրանցված համարելու համար բավական է համընկնեն դեղերի անունները: Օրենսդրական հստակ պահանջ է, որ ներկրվող դեղը բոլոր ցուցանիշներով պետք է համապատասխանի գրանցանմուշին և գրանցամատյանում ընդգրկված տվյալներին` անվանում, բաղադրակազմ, դեղաձև, դեղաչափ, թողարկման ձև, փաթեթավորում, արտադրող (ներառյալ` գրանցման հավաստագրի իրավատեր), արտադրող երկիր, դեղատնից բացթողնման կարգ: Հայաստանում շրջանառվող դեղի որակի անվտանգության և արդյունավետության ապահովման համար պատասխանատվություն է կրում միայն գրանցման հավաստագրի իրավատերը:
Եթե այս ցուցանիշերից առկա է անգամ չնչին տարբերություն, ապա հավաստագրի իրավատիրոջից բացի որևէ մեկը չի կարող հայտարարել, որ խոսքը Հայաստանում գրանցված նույն դեղի մասին է: Առավել ևս, եթե դեղերի փաթեթները սպառողի համար անհասկանալի օտար լեզուներով են, որոնց վրա բացակայում է արտադրողի մասին նշումը։ Մամուլում շահարկվող «զուգահեռ ներմուծմանն» առնչվող բոլոր դեպքերում գրանցման հավաստագրի իրավատերը հրաժարվում է պատասխանատվություն կրել գրանցանմուշին չհամապատասխանող դեղերի համար: Միջազգային փորձագետների դիտարկումներով «զուգահեռ ներմուծում» երևույթը լի է կեղծ դեղերի տարածման վտանգով։
Եվրոպայի Խորհրդի զեկույցում արձանագրված է. «Դեղերի իրացումից ստացվող եկամուտների և զուգահեռ ներմուծման մյուս ասպեկտների վերաբերյալ վերջին ուսումնասիրությունները հստակ ցույց են տալիս, որ զուգահեռ ներմուծումից պացիենտները չեն շահում (շահողը միայն ներմուծողներն են) և  բավարար հիմքեր կան պնդելու, որ դեղերի զուգահեռ ներկրումը հանրության համար բացասական երևույթ է, քանի որ այն հնարավորություն է ստեղծում դեղերի կեղծման համար»:  Ասվածը հաստատում է  Վրաստանի փորձը,  որտեղ  «զուգահեռ ներմուծման» հսկողություն չի իրականացնվում: Արդյունքում վրացական շուկայում առկա են կեղծ դեղեր, որոնք փորձ է արվում ներկրել Հայաստան նույնիսկ օրինական ճանապարհով: Ի դեպ, դեղերի ներմուծման հավաստագրման քսանամյա պատմության ընթացքում նման դեպք չէր արձանագրվել:
Հարկ է նշել, որ գրանցանմուշի հետ անհամապատասխանության ցանկացած ոչ էական թվացող տարբերություն կարելի է դիտարկել որպես դեղի կեղծման ահազանգ: Այդ է պատճառը, որ ներմուծվող դեղերի փորձաքննության ժամանակ ՀՀ առողջապահության նախարարության Դեղերի փորձագիտական կենտրոնի մասնագետներն, անմիջապես մաքսային պահեստներում ստուգելով դեղի տեղափոխման և պահպանման պայմանները, կատարում են նմուշառում, ներկրվող խմբաքանակներից վերցված նմուշների փաթեթները և կիրառման հրահանգները կենտրոնում համեմատվում են գրանցված դեղի հետ:
Փաթեթի անհամապատասխանության ժամանակ իրականացվում են լաբորատոր փորձաքննություն, մանրամասն ուսումնասիրություններ, ինչպես նաև պարզաբանումներ դեղի համար պատասխանատու կազմակերպության հետ, որպեսզի հնարավորինս կանխվի անորակ և ոչ անվտանգ դեղերի մուտքը հանրապետություն: Այս գործընթացի արդյունքում էր, որ հնարավոր եղավ հայտնաբերել Վրաստանից Հայաստան ներկրվող երեք կեղծ դեղերը (սանդոստատին, դոստինեքս, ռոցեֆին), որոնց կեղծման դեպքը հաստատվել է նաև դեղերի գրանցման հավաստագրերի իրավատերերի կողմից: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում դեղերի ներկրման փորձաքննության արդյունքում չի թույլատրվել ևս  12 անորակ  դեղի ներմուծումը հանրապետություն:
Դեղի առանձնահատկությունն այն է, որ դրա նկատմամբ երբեք չպետք է կորցնել զգոնությունը, քանի որ բացարձակ անվտանգ դեղ գոյություն չունի: Բացի այդ, դեղի որակը կարող է փոփոխվել ոչ ճիշտ պահպանման հետևանքով: Ուստի, պետք է հսկողություն իրականացնել շրջանառության բոլոր փուլերում: Այդ նպատակով  ստեղծվել է նախարարության տեսչական ծառայությունը, որը հսկողություն կիրականացնի նաև դեղատնային գործունեության նկատմամբ:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ «Նատալի ֆարմի» դեղատներում ուսումնասիրությունների ժամանակ «Պրեգնիլ» դեղի նշված սերիան չի հայտնաբերվել: Սովորաբար, նման փաստերի հրապարակումից հետո դժվարանում է խախտման բացահայտման գործընթացը: Այս առթիվ հիշեցնում ենք, որ ինչպես բազմիցս է ասվել, Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը տեսչական ստուգումներ անելու, ինչպես նաև պատժելու լիազորություններ չունի։ Շուկայից ստացվող յուրաքանչյուր ահազանգ ուսումնասիրվում և ընդունվում են համապատասխան կարգավորիչ որոշումներ:
Ինչպես տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից՝ դեղերի մատչելիության խնդրի հետ կապված էլ,  «Դեղերի մասին» նոր օրենքի նախագիծը բազմաթիվ այլ խնդիրների հետ մեկտեղ նաև այդ խնդրի լուծման նպատակ է հետապնդում` սահմանելով գների կարգավորման պահանջ:

Минздрав Армении: Существующие на грузинском рынке фальшивые медикаменты импортируют в Армению даже законным путем 11/04/2013 13:45 | Лента новостей
В связи с адресованными в парламенте министру здравоохранения Армении вопросами касательно оборота лекарственных средств в Армении и комментариями некоторых СМИ по этому поводу Экспертный центр лекарств Минздрава Армении поясняет:
"Сегодня в Армении предпринимается попытка признать законным импорт незарегистрированных лекарств, именуя сей процесс “параллельным ввозом”, в то время, как опыт европейских стран показывает, что проблема нуждается в серьезном урегулировании. Правительство Армении, разрешив импорт лекарственных препаратов с незначительными изменениями в упаковке, естественно, не преследовало цель путем снижения стоимости ставить под угрозу здоровье населения. В решении четко прописано, что все медикаменты должны быть зарегистрированы в Армении.
Бытует превратное мнение о том, что достаточно, чтобы совпали названия, чтобы считать препарат зарегистрированным. В соответствии же с требованием законодательства импортируемое лекарственное средство по всем показателям должно соответствовать регистрационному образцу и регистрационным данным, как то: название, состав, лекарственная форма, дозировка, форма выпуска, упаковка, производитель, (включая правообладателя регистрационного сертификата), страна-производитель, порядок выпуска препарата из аптеки.
Если в вышеназванных показателях наличествует даже незначительное отклонение, то, кроме владельца сертификата никто не вправе заявлять, что речь идет об одно и том же лекарстве, зарегистрированном в Армении. Тем более, что, если надписи на упаковках медикаментов сделаны на непонятном иностранном языке, на которых отсутствуют данные о производителе. Во всех тех случаях, которые касаются муссируемого в прессе “параллельного ввоза” правообладатель сертификата отказывается нести ответственность за лекарственные препараты, не соответствующие регистрационному образцу. Согласно замечаниям международных экспертов, явление “параллельного ввоза” заключает в себе множество рисков распространения фальшивых медикаментов.
Доклад Совета Европы констатировал: “Последние исследования по получаемым от сбыта лекарственных средств и другим аспектам “параллельного импорта” четко показывают, что от параллельного ввоза пациенты не остаются в выигрыше(выигрывают только импортеры) и существует достаточно оснований для утверждения, что “параллельный импорт” медикаментов представляет собой негативное явление для общества, поскольку создает возможность для фальсификации лекарств”.Вышеизложенное подтверждает опыт Грузии, где не ведется контроль за “параллельным ввозом”. В итоге на грузинский рынок попадают поддельные лекарственные препараты, которые даже законным путем пытаются импортировать в Армению. Кстати, за 20-летнюю историю лицензирования импорта медикаментов не было зафиксировано подобного случая.
Следует отметить, что любое кажущееся незначительным несоответствие с регистрационным образцом можно расценивать как сигнал о фальсификации препарата. В этом и заключается причина того, что в ходе проведения экспертизы импортируемых медикаментов Минздрав Армении, проверяя условия перевозки и хранения лекарственных средств, проводит взятие образцов: в центре проводится сравнение образцов упаковки, взятых с импортируемой партии товара, и указаний по его применению с зарегистрированным лекарством.
В случае несоответствия упаковки проводится лабораторная экспертиза, детальное исследование, а также организация, несущая ответственность за качество медикамента, представляет разъяснения с тем, чтобы пресечь дальнейший ввоз некачественных и небезопасных препаратов в Армению. По итогам этих мероприятий удалось выявить импорт из Грузии в Армению поддельных медикаментов, как то: “Сандостатин”, “Достинекс”, “Роцефин”. Факт подделки этих препаратов подтвердили также владельцы сертификатов регистрации. По итогам проведенной за последний год экспертизы импортируемых лекарств был введен запрет на ввоз в республику еще 12 лекарственных средств.
,
Особенность лекарства состоит в том, что никогда не следует терять бдительность к этой продукции, поскольку в природе не существует абсолютно безопасных медикаментов. Кроме того, качество лекарственного препарата может претерпеть изменения в результате его неверного хранения. С этой целью была создана инспекционная служба ведомства, которая будет осуществлять контроль за деятельностью аптек.
Сообщаем также, что в ходе исследований в аптечной сети “ Натали Фарм” серию лекарственного препарата “Прегнил” не удалось обнаружить. Обычно, после обнародования подобных фактов усложняется процесс выявления нарушения. В этой связи, напоминаем вновь, что Экспертный центр лекарств не имеет права проводить инспекцию, а также не обладает полномочиями наказывать правонарушителей. Любой сигнал, поступающий с рынка, тщательно изучается и принимается соответствующее регулятивное решение.
Как сообщают в Минздраве РА, новый проект закона РА “О лекарствах” преследует также цель наряду со многими другими проблемами урегулировать и этот вопрос, предусмотрев требование к регулированию цен".