Հերթական դատավարությունը «Ֆորմուլա-1»-ի սեփականատիրոջ դեմ 10/29/2013   15:51  |  Մարզական
Շվեյցարիայի դատախազությունը քրեական հետաքննություն է ձեռնարկել 2006 թվականին «Ֆորմուլա-1»-ի բաժնետոմսերի փաթեթի վաճառքի գործարքում կոռուպցիայի հնարավորությունը պարզելու համար: Այդ մասին հայտնում է Լոնդոնի The Financial Times թերթը:
Պարբերականի տվյալներով, Ժնևի դատախազությունը կուսումնասիրի գերմանացի բանկիր Գերհարդ Գրիբկովսկուն 44 մլն դոլար վճարելու հանգամանքները: Վերջինս 7 տարի առաջ զբաղվել է արքայական ավտոարշավը CVC մասնավոր խմբին վաճառելու գործարքով: «Ֆորմուլա-1»-ի մի քանի նախկին բաժնետերեր պնդում են, որ վաճառքն իրականացվել է արհեստականորեն նվազեցված գնով: Վերոնշյալ գումարը Գրիբկովսկիին վճարել է Ֆ-1-ի գլխավոր ղեկավար Բերնի Էքլսթոունը: Նոր հետաքննությունը կարող է դժվարացնել բորսայում «Ֆորմուլա-1»-ի բաժնետոմսերի հայտնվելուն, որը նախատեսված է այս տարի:
Այսօր, Լոնդոնի բարձրագույն դատարանում Էքլսթոունի դեմ ևս մեկ դատավարություն կսկսվի, որն իրականացվում է Մյունխենի Constantin Medien ընկերության հայցով: Այդ կազմակերպությունը փորձում է 171մլն դոլարի փոխհատուցում ստանալ Էքլսթոունից, որի՝ բաժնետոմսերի հետ կապված գործողությունները խարդախություն է համարում:

Прокуратура Швейцарии начала расследование по делу о продаже акций "Формулы-1" 10/29/2013 17:48 | Спорт
Прокуратура Швейцарии начала уголовное расследование на предмет возможной коррупции в сделке по продаже в 2006 году пакета акций "Формулы-1". Об этом пишет “ИТАР-ТАСС” со ссылкой на лондонскую газету Financial Times.
Согласно информации, "прокуратура Женевы изучит обстоятельства выплаты $44 млн немецкому банкиру Герхарду Грибковски, который работал над сделкой по продаже "Формулы-1" частной группе CVC в 2006 году". Несколько бывших акционеров "Формулы-1" утверждают, что продажа прошла по заниженной цене.
"Эти деньги были заплачены Грибковски главным менеджером "Формулы-1" Берни Экклстоуном, - подчеркивает газета. - Новое расследование способно затруднить планируемый в нынешнем году выход "Формулы-1" на биржу с размещением своих акций".
Сегодня же в Высшем суде Лондона начинается процесс против Экклстоуна по иску мюнхенской компании "Константин медиен" (Constantin Medien). Она добивается от Экклстоуна компенсации в размере $171 млн за его действия в 2006 году с активами "Формулы-1", которые немецкая сторона характеризует как махинации.