ՍԴ-ը մեկ ժամից կհրապարակի ՄԻՊ-ի դիմումի հիման վրա գործով որոշումը 10/08/2013   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն կեսօրին կհրապարակի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման գործով իր որոշումը:
Այսօր առավոտյան նիստում,  գրավոր ընթացակարգով քննության առնելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի (01.07.1998թ.) 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործը, արձանագրեց, որ որոշում կայացնելու համար գործում առկա են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը և անցավ խորհրդակցական սենյակ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր,  Կարեն Անդրեասյանի կողմից վիճարկվող  ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթով ամրագրված են պաշպանի իրավունքները: Մասնավորապես, սահմանված է, որ պաշտպանն իրավունք ունի «քրեական հետապնդման մարմնի առաջարկով մասնակցել իրականացվող քննչական կամ այլ դատավարական գործողություններին, քրեական հետապնդման մարմնի թույլտվությամբ մասնակցել քրեական հետապնդման մարմնի կողմից իր միջնորդությամբ իրականացվող բոլոր քննչական և այլ դատավարական գործողություններին, մասնակցել իր պաշտպանյալի մասնակցությամբ իրականացվող  ցանկացած քննչական կամ այլ դատավարական գործողությանը, եթե դա պահանջում է կասկածյալը կամ մեղադրյալը, կամ գործողությունը սկսելիս դրա մասին միջնորդում է ինքը` պաշտպանը»:
Դիմողը, ՍԴ-ից խնդրելով որոշել իր կողմից վիճարկվող դրույթի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը, հատկապես շեշտադրել է այն հանգամանքը, որ պաշտպանը քննչական և այլ դատավարական գործողություններին մասնակցելու իրավունքը կարող է իրացնել քրեական հետապնդման մարմնի թույլտվությամբ: Մինչդեռ Քրեական դատավարության օրենսգիրքը չի սահմանում թույլտվության կամ մերժման չափորոշիչները: Հաջորդ մտահոգիչ եզրույթը «սկսելիս»-ն է, որը ոչ իրավաչափ և ոչ անհրաժեշտ ժամանակային սահմանափակում է ենթադրում, ինչի արդյունքում վտանգվում է կասկածյալի կամ մեղադրյալի պատշաճ իրավական օգնություն ստանալու իրավունքը:

Конституционный суд вскоре огласит решение по заявлению омбудсмена Армении 10/08/2013   11:37  |  Лента новостей
Конституционный суд в полдень огласит свое решение по делу на основании заявления омбудсмена Армении.
КС, взяв на рассмотрение дело касательно определения соответствия Конституции п.3 ч. 1 ст. 73 Уголовно-процессуального кодекса(01.07.1998г),констатировал ,что для вынесения решения в деле наличествуют все необходимые документы, и удалился в совещательную комнату.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, в соответствии с оспариваемым Кареном Андреасяном положением Уголовно-процессуального кодекса, закрепляющим права защитника, в частности, установлено, что защитник имеет право “по предложению органа уголовного преследования принять участие в уголовных или иных процессуальных действиях, по разрешению органа уголовного преследования участвовать во всех осуществляемых по его ходатайству уголовных или иных процессуальных действиях, участвовать при участии его защитника в любых осуществляемых уголовных или иных процессуальных действиях, если этого требуют подозреваемый или обвиняемый или при начинании  действия об этом ходатайствует он, защитник.
Заявитель, обратившись в КС с просьбой решить вопрос о соответствии оспариваемого им положения Конституции, особенно делал акцент на том обстоятельстве, что защитник может реализовать право участия в уголовных или иных процессуальных действиях с позволения органа уголовного преследования. Между тем Уголовно-процессуальный кодекс не предусматривает критериев для разрешения или отказа. Следующее настораживающее определение “при начинании”, что не предполагает ни правомерного, ни необходимого временного ограничения, в результате чего ставится под угрозу право подозреваемого или обвиняемого на получение надлежащей правовой помощи.