Գազի սուբսիդավորման հարցն այլևս օրակարգում չէ 10/08/2013   15:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«30 % սուբսիդավորում այլևս չի լինի, վերջնական սպառողի համար այն ժամանակ 30% փոխհատուցում կար, հիմա չի լինի»,-այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Էներգետիկային և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Բանն այն է, որ, ինչպես մեկնաբանեց նախարարը, «արտահանման հարկերը, որոնք կան ռուսական դաշտում, այլևս չեն կիրառվելու Հայաստան ներկրվող գազի վրա: Դա կազմում է շուրջ 30 տոկոս: Այսինքն՝ Հայաստան ներկրվող գազը լինելու է ռուսական գազի գին գումարած տրանսպորտային ծախսերը, որը պետք են այն Հայաստան հասցնելու համար»
Իսկ այս հարկերից հայկական կողմն ազատվել է մաքսային միությանն անդամակցելու շնորհիվ:
Հիշեցնենք, գազի գնի թանկացումից հետո ՀՀ կառավարությունը հայտարարեց, թե գազի գինը սուբսիդավորվելու է, և դրա շնորհիվ այն բնակչության համար կդառնա ոչ թե 270, այլ 189 դոլար: Իսկ թե ինչ գումարների հաշվին պետք է կատարվեր սուբսիդավորումը, կառավարությունն այդպես էլ չբացահայտեց, և հիմա, փաստորեն, այնպես է ստացվում,  որ կառավարությունն այդ գլխացավանքից ազատվեց: Գազի գինը չսուբսիդավորվեց, բայց մնաց խոստացված 189 դրամը:
Ի դեպ, ռուսական կողմի հետ այս նոր պայմանագիրը, Արմեն Մովսիսյանի խոսքով, նախատեսվում է կնքել մինչև տարեվերջ:

Вопрос о субсидировании цены на газ снят с повестки. Намерение вступить в Таможенный союз избавило Правительство Армении от этой головной боли 10/08/2013 16:20 | Актуальная тема
30-процентного субсидирования больше не будет, для конечного потребителя тогда действовала компенсация в размере 30%, теперь его не будет”, - заявил в ходе брифинга в парламенте министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян.
Дело в том, что, как пояснил министр, “налоги на экспорт, которые существуют в российском налоговом поле, впредь не будут применяться к поставляемому в Армению газу. Это составляет примерно 30%, то есть газ будет импортироваться в Армению по российской цене плюс транспортные расходы, которые необходимы на поставку природного газа в Армению”.
От этих налогов армянская сторона освободилась благодаря членству в Таможенном союез.
Напомним, после повышения тарифа на газ Правительство Армении заявило о субсидировании 30% от стоимости природного газа, благодаря которому газ обошелся бы населению не в 270, 189 долларов. Получается, что Правительство избавилось от этой головной боли. Стоимость газа не была просубсидирована, однако осталась на прежней отметке.