Ակտիվիստները չեն հավատում գազի և էլեկտրաէներգիայի թանկացման հիմքերին 10/07/2013   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիական ակտիվիստ Անի Կաղինյանը, ով ժամանակին ակտիվ պայքար էր մղում գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարջրձացման դեմ, կոչ է անում դարձյալ փողոց դուրս գալ և վերսկսել պայքարը:
Նա իր տարածած հայտարարության մեջ հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի ամբիոնից ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկայանը հայտարարել էր, որ շուրջ 6 ամիս է իրեն չեն տրամադրում ռուսական կողմի հետ Հայռուսգազարդի պայմանագիրը, որը հիմք է հանդիսացել հունիսի 7-ին գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագները թանկացնելու որոշումների համար: ՀՀ վարչապետը պատգամավորի հարցին պատասխանել էր, որ նման պայմանագիր չկա, այն դեռ բանակցային փուլում է, տացել պայմանագիրը լինելուն պես, հանրությանն իրազեկել:
«Այստեղից ՀՀ քաղաքացին կարող է եզրակացնել, որ շուրջ 3 ամիս է իրենից խաբեությամբ փող են գողանում պետական մակարդակով: Չկա պայմանագիր, ուստի ինչի՞ հիման վրա է Հայռուսգազարդը դիմել ՀԾԿՀ-ին, ի՞նչ հիմքով է տվյալ հայտը ընդունվել ՀԾԿՀ-ի կողմից և ինչո՞ւ է թանկացել գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ասված է Անի Կաղինյանի հայտարարության մեջ:
Այս հարցերի պատասխանները ստանալու համար, ակտիվիստը կոչ է անում հոկտեմբերի 10-ին, ժամը 12:00-ին հավաքվել կառավարության շենքի դիմաց, այնտեղից երթով շարժվել դեպի ՀԾԿՀ-ի շենք:
«Եթե չստանանք հստակ պատասխաններ, ՀՀ քաղաքացիները կդիմեն անհնազանդության և կվճարեն գազի և էլեկտրաէներգիայի համար նախկին սակագնով»,- իր կոչը եզրափակում է ակտիվիստը:

Доводы в пользу повышения тарифов на газ и электроэнергию в Армении не внушают гражданским активистам доверия 10/07/2013   12:19  |  Лента новостей
Гражданская активистка Ани Кагинян, которая в свое время вела активную борьбу против повышения тарифов на газ и электроэнергию, призывает вновь выйти на улицы и возобновить борьбу.
В распространенном ею заявлении она напоминает, что 2 октября депутат НС от Армянского национального конгресса(АНК) Арам Манукян заявил, что уже 6 месяцев, как им не предоставляют договора ЗАО “АрмРосгазпром” с российской стороной, который послужил основой для принятия решений от 7 июня о повышении цен на газ и электроэнергию. Премьер-министр Армении на вопрос парламентария ответил, что подобного договора не существует, что он еще находится на стадии переговоров и пообещал оповестить общественность сразу же по его появлении.
“Исходя из этого, граждане могут заключить, что на протяжении трех месяцев у них обманным путем крадут на государственном уровне деньги. Если нет договора, то на каком основании ЗАО “АрмРосгазпром” обратилось” в Комиссию по регулированию общественных услуг, на каком основании данная заявка была принята КРОУ к рассмотрению и почему, собственно, подорожали тарифы на газ и электроэнергию”, - отмечается в заявлении Ани Кагинян.
Для того, чтобы получить ответы на эти вопросы, активистка призывает собраться 10 октября, в 12.00 напротив здания Правительства и оттуда шествием направиться в сторону здания КРОУ.
“Если мы не получим четких ответов на вопросы, то граждане Армении прибегнут к неповиновению и будут платить за газ и электричество по прежним тарифам”, - резюмировала активистка.