Իրանի նախագահի վրա հավկիթ ու կոշիկ են նետել 09/28/2013   16:39  |  Միջազգային լրահոս
Իրանցի պահպանողականները հավկիթներ և կոշիկ են նետել իրենց երկրի նախագահ Հասան Ռուհանիի վրա, երբ վերջինս Նյու-Յորքից վերադարձել է Թեհրան։ Այդ մասին իր «Twitter »-ում գրել է Թեհրանում «The New York Times» թերթի բյուրոյի շեֆ-խմբագիր Թոմաս Էրդբրինքը։ Այս ձևով Ռուհանիի  հակառակորդները իռենց դժգոհությունն են արտահայտել  ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի հետ բանակցությունների վերաբերյալ։
Թեհրանի «Մեհրաբաթ» միջազգային օդանավակայանում Նյու-Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայից  վերադարձած Ռուհանիին դիմավորել են ինչպես նրա կողմնակիցները, այնպես էլ հակառակորդները։
Էրդբրինքը նշում է, որ Իրանի նախագահի ավտոշարասյան վրա նետել են հավկիթներ և քարեր։ Մայրաքաղաք ժամանելուց հետո երկրի ղեկավարի վրա գրոհել են 75 պահպանողականներ,  փոքրաթիվ ոստիկանները չեն կարողացել Ռոհանիին պատսպարել նրա վրա թռչող հավկիթներից ու կոշիկներից։ Թիկնապահները պետության ղեկավարին պաշտպանել են հովանոցով։ Հետո նախագահին նստեցրել են մեքենա և հեռացել, հաղորդում է «lenta.ru»-ն։
Հեռախոսային զրույցը ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահի միջև, որ կայացել էր սեպտեմբերի 27-ին, դարձավ այդպիսի հաղորդակցության արաջին դրսևորումը՝ սկսած 1979 թ,-ի իսլամական հեղափոխությունից ի վեր։ Ռուհանիի վարչակազմում այդ դեպքը գնահատեցին որպես նախապատրաստություն երկու երկրների միջև առկա տարաձայնությունները հաղթահարելու և համագործակցություն սկսելու համար։
Ռուհանին, որ Իրանի նախագահ է ընտրվել 2013թ,-ի ամռանը, համարվում է առավել չափավոր քաղաքական գործիչ, քան իր նախորդը՝ Մահմուդ Ահմադինեջադը։ Իրանի այսօրվա նախագահը հայտարարել է, որ հավանական է, որ ատոմային ծրագիրը վերանայվի, որպեսզի կարգավորվի արևմտյան երկրների հետ հարաբերությունները։

Хасана Рухани забросали куриными яйцами и ботинками из-за переговоров с Бараком Обамой 09/28/2013   17:54  |  Международные новости
Иранские консерваторы забросали куриными яйцами и ботинками президента Хасана Рухани, вернувшегося в Тегеран из Нью-Йорка. Об этом написал в своем твиттере Томас Эрдбринк, шеф-редактор тегеранского бюро The New York Times. Таким образом противники Рухани выразили недовольство по поводу его переговоров с президентом США Бараком Обамой, передает “Лента.ру”.
В тегеранском международном аэропорту «Мехрабад» Рухани, который ездил в Нью-Йорк для участия в Генеральной ассамблее ООН, встречали как противники, так и сторонники. Эрдбринк пишет, что в автомобильный кортеж президента бросали яйца и камни. После прибытия в столицу главу государства атаковала группа примерно из 75 консерваторов, малочисленные полицейские не смогли оградить Рухани от летящей обуви и яиц, охране пришлось укрыть его зонтом, а затем посадить в автомобиль и увезти.
Телефонный разговор американского и иранского президентов состоялся 27 сентября и стал первым контактом такого рода со времени исламской революции 1979 года в Иране. В администрации Рухани это событие расценили как задел для будущего преодоления разногласий между двумя странами и их сотрудничества. По словам Обамы, речь шла, в частности, об иранской ядерной программе, в мирное назначение которой не верят на Западе.
Рухани, избранный на пост главы государства летом 2013 года, считается более умеренным политиком, нежели его предшественник Махмуд Ахмадинеджад. Нынешний президент ранее заявлял о вероятности пересмотра ядерной программы для налаживания отношений с западными странами.