Տեսագրությունը, որի պատճառով ԿԺԴՀ-ում մահապատժի է ենթարկվել 12 արտիստ, պոռնոգրաֆիա չի պարունակում 09/07/2013   15:32  |  Միջազգային լրահոս
Համացանցում  ի հայտ եկավ,  ապա՝  կարճ ժամանակ անց անհասանելի դարձավ մի տեսահոլովակ, որը, ըստ որոշ ենթադրությունների կարող է լինել այն  «պոռնոգրաֆիական տեսագրությունը», որի ստեղծմանը մասնակցելու մեղադրանքով Հյուսիսային Կորեայում  գնդակահարվեցին 12 արտիստներ, որոնց թվում նաև ԿԺԴՀ-ի այսօրվա առաջնորդի նախկին սիրուհին` Հեն Սոն Վոլը:
Բրիտանական «The Daily Mail» պարբերականը գրել է, որ  տեսագրության մեջ երեք կանայք  եվրոպական չափանիշներով բավականին համեստ համերգային զգեստներով և կովբոյական գլխարկներով սինքրոն պարում են Էլվիս Պրեսլիի երաժշտության ներքո: Իսկ պոռնոգրաֆիական կամ էրոտիկ բովանդակություն այդ պարի մեջ դժվար է գտնել:
Իսկ թե ինչպե՞ս է համացանցում  պարի տեսագրությունը  տարածողը իմացել, որ հենց սա է եղել 12 արտիստների դժբախտ ճակատագրի պատճառը, անհայտ է, գրում է «newsru.com»-ը:
Նշենք նաև արտիստների մահապատժի փաստի մասին հաճախ հնչում են ամենատարբեր փորձագիտական կարծիքներ, ընդհուպ այնպիսի տեսակետ, որ մահապատիժ չի եղել:
Օրինակ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Հեռավոր Արևելքի ինստիտուտի գիտաշխատող  Կոնստանտին Ասոլովը գտնում է, որ այդ տեղեկատվությունը լրագրողական «խայծ» է և ունի զուտ քարոզչական նպատակներ: Որպես դրա հիմնավորում, նա նշում է, որ արտիստների մահապատժի մասին առաջին անգամ գրել է հարավկորեական  «Chosun Ilbo» թերթը, որը հայտնի է տեղեկատվական «խայծեր» տարածելով:
Բացի այդ գիտնականը նշում է, որ արտիստների մահապատժի հիմնավորումներում թերթերը նշում են, որ տեսագրությունների հետ միասին նրանց մոտ հայտնաբերվել է Աստվածաշունչ, որով  միտում է եղել ընդգծելու նրանց հավատացյալ  լինելը: Եվ այստեղ ի հայտ է գալիս հակասություն, իսկ ինչպես կարող էին հավատացյալները նկարահանվել պոռնոգրաֆիական ֆիլմում:
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի սիրուհու անունն առաջին անգամ արտասահմանյան մամուլում երևաց այն ժամանակ, երբ հայտնի դարձավ, որ աշխարհի ամենափակ երկրի ղեկավարն ամուսնանում է: Հաղորդվում էր, որ Հեն Սոն Վոլը Կիմ Չեն Ինի  հետ հանդիպում էր արդեն 10 տարի: Սակայն երկրի ապագա  ղեկավարի հայրը՝ Քիմ Չեն Իրը, դեմ էր  այդ կապին և պահանջում էր վերջ տալ հարաբերություններին: Դրանից հետո, ըստ լուրերի, երգչուհին ամուսնացել հյուսիսկորեացի մի գեներալի հետ,  որից որդի է ունեցել և հեռացել երկրից:

В Сети появилось "порнографическое видео", из-за которого в Северной Корее расстреляли 12 артистов 09/07/2013   15:51  |  Международные новости
В интернете появился видеоролик, который, по некоторым предположениям, является тем самым "порнографическим видео", за причастность к созданию которого в Северной Корее были расстреляны 12 артистов. В том числе экс-подруга нынешнего лидера КНДР Ким Чен Ына, певица Хен Сонг Вол, передает newsru.com со ссылкой на британскую The Daily Mail.
Отмечается, что на видео три женщины в достаточно скромных (по европейским меркам) концертных костюмах и ковбойских шляпах синхронно танцуют под песню Элвиса Пресли Aloha Oe. Никаких сцен порнографического или эротического содержания в выступлении артистов нет.
Сам ролик впервые появился на китайском видео-хостинге YouKu. Он уже собрал свыше 700 тысяч просмотров. Как именно распространитель видео узнал, что именно оно и стало причиной казни артистов, неизвестно.
Доподлинно неизвестно и то, имела ли место сама казнь. Так, ведущий научный сотрудник Института Дальнего Востока РАН Константин Асмолов уверен, что эта история - обычная журналистская "утка", имеющая пропагандистские цели, сообщает newsru.com со ссылкой на Regnum.
В первую очередь Асмолов указывает на тот факт, что первой о казни сообщила южнокорейская газета Chosun Ilbo, которая известна как "чемпион страны по количеству информационных "уток", пущенных в массы".
Вдобавок востоковед обратил внимание на то, что, опять же согласно Chosun Ilbo, жертв казнили за хранение Библии и участие в создании и распространении порнографии. "То есть истинно верующие христиане снимались в порно и таскали эту продукцию на продажу в Китай, так?" - задается вопросом эксперт.
Издание напоминает, что солистка одного из самых популярных коллективов Северной Кореи группы Pochonbo Electronic Ensemble Хен Сонг Вол — по слухам, опять же - встречалась с Ким Чен Ыном около 10 лет назад. Этот роман закончился после вмешательства отца нынешнего лидера КНДР - Ким Чен Ира. Хен Сонг Вол была выдана замуж за офицера личной охраны отца действующего северокорейского лидера, а позже cтало известно и о женитьбе Ким Чен Ына. Его женой тоже стала творческая личность - первая леди КНДР Ри Соль Чжу до замужества участвовала в группе Unhasu Orchestra.