Սամվել Հովհաննիսյանը հրաժարվեց Սիրունյանի ծառայություններից 09/04/2013   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արմեն Խաչատրյանի նախագահությամբ, 2001-2006թթ. որպես ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ պաշտոնավարած Սամվել Հովհաննիսյանի դեմ գործով այսօր ճանաչեց փաստաբան Մելսիկ Մանուկյանի լիազորությունները որպես Ս.Հովհաննիսյանի պաշտպան: Ամբաստանյալն ավելի վաղ գրավոր դիմումով հրաժարվել էր իր պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանի ծառայություններից:
Այսօրվա դատական նիստում տուժող Սամվել Այվազյանը դատարանին  ներկայացրեց հայցադիմում, որով նա Սամվել Հովհաննիսյանից պահանջում է  20 094 000 ՀՀ դրամ՝ որպես հանցագործությամբ իրեն պատճառված վնասի հատուցում՝  խնդրելով հաշվարկել  նաև վնասի վերջնական հատուցման  գումարի չափը:
Տուժող Սամվել Այվազյանն իր դատաքննական ցուցմունքում հայտնել էր, որ իրեն «Սամոշ» ՍՊ ընկերության կողմից կառուցվող շենքում  բաժին է ընկել բնակարան, որը, ինչպես հետագայում է պարզվել, երեք հոգու էր  վաճառվել, «որից մեկը ես եմ»: Տուժողը հայտարարել էր, որ «պայմանավորվել, ընդհանուր հայտարարի ենք եկել Սամվել Հովհաննիսյանի հետ, նրան էլ տվել եմ գումարը»:  Բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագրում  20 մլն. դրամի փոխարեն գրվել է  11 մլն., ինչն, ըստ տուժողի,  Ս.Հովհաննիսյանը պատճառաբանել է հարկային խնդիրներով:
Հիշեցնենք, որ Սամվել Հովհաննիսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից և շահադիտական դրդումներով, պատվերով՝ շորթմամբ, ավազակությամբ կամ բանդիտիզմով զուգորդված սպանության նախապատրաստության կազմակերպում,  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն:

Экс-глава уголовно-исполнительного управления МЮ Армении отказался от услуг адвоката Сируняна. Его интересы в суде будет представлять Мелсик Манукян 09/04/2013 14:17 | Лента новостей
На сегодняшнем судебном заседании потерпевший Самвел Айвазян представил суду исковое заявление, по которому он требует от Самвела Ованнисяна 20 094 000 млн. драмов в качестве компенсации за причиненный в результате преступления ущерб и просит подсчитать окончательную сумму возмещения ущерба.
Потерпевший Самвел Айвазян в показаниях, данных им в суде, заявил, что ему возводимом компанией “Самош” здании досталась квартира, которая, как впоследствии выяснилось, была продана троим покупателям, одним из которых является он”. Потерпевший рассказал, что “договорился с Самвелом Ованнисяном, что ему и отдал сумму”. В предварительном договоре о купле-продаже квартиры вместо 20 млн. драмов была указана сумма в 11 млн. драмов, что, по мнению потерпевшего, С. Ованнисян мотивировал пробелами с налоговой.
Напомним, что Самвел Ованнисян обвиняется в совершении деяния, предусмотренного пп. 7 и 8 ч.2 ст. 38-35-104 УК РА(“подготовка убийства группой лиц, организованной группой из корыстных побуждений или по найму, а также сопряженное с разбоем, вымогательством или бандитизмом”) и п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА (мошенничество в особо крупном размере).