Ղազախստանցի իմամներին մեղադրել են կանանց սեռական շահագործման մեջ 08/22/2013   12:34  |  Միջազգային լրահոս
Ալմա Աթիի բնակչուհի Ժանար Բորանբաևան քաղաքի կենտրոնական մզկիթի իմամներին մեղադրել է կանանց սեռական շահագործման մեջ: «Lenta.ru»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «31 канал»-ը:
Ըստ Բորանբաևայի՝ ինքը մի քանի տարի սովորել է մզկիթի նկուղում գտնվող հոգևոր դպրոցում և սաների նկատմամբ հոգևորականների վերաբերմունքի ականատես դարձել:
«Իմամները մեզ ասում էին, որ կանայք ստրուկներ են և պետք է լիովին ենթարկվեն տղամարդկանց: Նրանց մոտ գործում են իրենց օրենքները, մեկը կարող է մի քանի կին ունենալ: Եթե կինը ձանձրացնի, իմամը բաժանվելու առիթ կգտնի: Կնոջը սփոփելու է գալիս մի այլ իմամ, և պատնմությունը կրկնվում է», - պատմում է Ժանարը:
Փաստորեն, ըստ կնոջ, հոգևոր դպրոցի աշակերտուհիներին օգտագործում են որպես «անվճար մարմնավաճառներ»:
Մզկիթում բոլոր մեղադրանքները հերքում են: Այնտեղ հայտարարում են, թե Ժանար Բորանբաևան հոգևոր դպրոցի աշակերտուհիների ցուցակում ընդհանրապես չի եղել, և նա «պարզապես գալիս էր և նամազ կարդում»:
Հեռուստաալիքը նկատում է, որ լրագրողներին երկու տարի առաջ նմանատիպ մի պատմություն պատմել է Այշա անունով երիտասարդ կինը, թեև այն ժամանակ, խոսքը այլ հոգևոր դպրոցների իմամների մասին էր:

В Казахстане имамов обвиняют в сексуальной эксплуатации женщин 08/22/2013   13:37  |  Международные новости
В Казахстане жительница Алма-Аты Жанар Боранбаева обвинила имамов центральной мечети города в сексуальной эксплуатации женщин. Об этом сообщает «Лента.ру».
Согласно информации, Ж. Боранбаева рассказала, что она в течение нескольких лет обучалась в медресе, которое расположено в подвале мечети, и стала свидетельницей того, как священнослужители обращаются с воспитанницами.
«Имамы нам говорят, что женщины – рабы, и во всем должны повиноваться мужчинам. У них свои законы, у одного может быть по несколько жен. Если первая надоест, он ищет повод развестись. Успокаивать ее приходит другой имам, и с ним история повторяется», - отметила Ж. Боранбаева.
По словам женщины, учениц духовной школы используют в качестве «бесплатных проституток».
Отмечается, что в самой мечети все обвинения отрицают. Там заявляют, что Жанар Боранбаевой вообще не было в списке учениц медресе, а она «просто приходила и читала намаз».
Издание напоминает, что похожую историю журналистам два года назад рассказывала молодая женщина по имени Айша. Тогда, правда, речь шла об имамах других медресе.