ՀՀԿ-ական պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանի վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են ՀՔԾ 08/13/2013   12:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանի, նույն ինքը` «Բուռնաշի» դեմ «Հրազդան Հոլդինգ» ՓԲԸ-ի նախկին աշխատակից Լիանա Շահբազյանը հաղորդման հիման վրա Ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, որ Լ.Շահբազյանը ոստիկանությունում հայտնել է, թե ԱԺ պատգամավոր, «Հրազդան Հոլդինգ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր Աշոտ Աղաբաբյանը սպառնացել է վերացնել իրեն և աղջկան, իսկ փեսան էլ առևանգել է իր անձնական օգտագործման «Պորշ Կայեն» մակնիշի ավտոմեքենան՝ ունեցած պարտքերի պատճառով:
Լ.Շահբազյանը մոտ 1 տարի առաջ Աշոտ Աղաբաբյանից պարտքով վերցրել է 5 մլն. դրամ` բիզնես սկսելու համար:  Գումարը Շահբազյանն օգտագործել է ու չի կարողացել վերադարձնել: Բացի այդ, կուտակել է նոր պարտքեր:  2013թ. հունիսին ազատվել է աշխատանքից, քանի որ ստացած աշխատավարձով չի կարողացել վերադարձնել ունեցած պարտքերը, եւ խնդրել Աշոտ Աղաբաբյանին իրեն տրամադրել աշխատանքի վերաբերյալ տեղեկանք, որպեսզի կարողանա իր «Պորշ Կայեն» մակնիշի ավտոմեքենան բանկում գրավադնի և ստացած վարկի գումարով փակի պարտքերը: Տեղեկանքը չի տրամադրվել, փոխարենը  «Հրազդան կենտրոնական մարզադաշտ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Գագիկ Ժամհարյանի աշխատասենյակում վերջինս առաջարկել է տալ Աշոտ Աղաբաբյանի անվամբ ավտոմեքենայի վերաբերյալ լիազորագիր, որով կգրավադրվի ավտոմեքենան «HSBC» բանկում և ստացված վարկի գումարով կփակվի պարտքերը, որին դիմումատուն չի համաձայնել: Խոսակցությանը միջամտել է Աշոտ Աղաբաբյանի փեսան` Վարդան Հարությունյանը, ով պահանջել է շուտափույթ վերադարձնել պարտքերը: Շահբազյանը գրել է նաև պարտավորագիր՝ Աշոտ Աղաբաբյանին 20.200 ԱՄՆ դոլար պարտք լինելու մասին` դրա մեջ ներառելով նաև ընկերության մյուս աշխատակիցներից վերցված գումարները: Մինչև պարտքերը վերադարձնելը, ըստ տիկնոջ, Գագիկ Ժամհարյանն ու Վարդան Հարությունյանը առաջարկել են «Պորշ Կայեն» մակնիշի ավտոմեքենան պահել իրենց մոտ, որին  չի համաձայնել, ապա նաև նկատել է, որ սեղանի վրայից բացակայում է ավտոմեքենայի բանալին, իսկ Գագիկ Ժամհարյանի աշխատասենյակից դուրս գալուց հետո իր կայանած վայրում չի հայտնաբերել ավտոմեքենան: Լ.Շահբազյանի ենթադրությամբ հնարավոր է այն առևանգել է  իրենից առաջ աշխատասենյակից դուրս եկած Վարդան Հարությունյանը:
Լիանա Շահբազյանը ոստիկանությունում տված բացատրության ժամանակ նաև հայտնել է, որ Աշոտ Աղաբաբյանն իր աշխատասենյակում պարտքի վերադարձման հետ կապված խոսակցության ընթացքում սպառնացել է իրեն, որ 2000 ԱՄՆ դոլար կտա մեկին` իրեն ու աղջկան` Դիանա Շահբազյանին, կվերացնեն, ինչից էլ ինքը վտանգ է զգում և վախենում նշված սպառնալիքից:

Полиция направила материалы против депутата парламента А. Агабабяна в Специальную следственную службу Армении 08/13/2013 13:48 | Актуальная тема
Материалы, подготовленные в отделении полиции административного района Еревана Малатия против депутата парламента РА от Республиканской партии Армении Ашота Агабабяна («Бурнаш») на основании жалобы бывшей сотрудницы ЗАО «Раздан Холдинг» Лианы Шахбазян, направлены в Специальную следственную службу республики. Об этом сообщает «Фактинфо».
По данным информагентства, Л. Шахбазян заявила в полиции, что «по причине долгов» депутат Национального Собрания, основатель ЗАО «Раздан Холдинг» Ашот Агабабябн угрожал «убрать» ее и ее дочь Диану Шахбазян, а зять парламентария – Вардан Арутюнян – «похитил» принадлежащий ей автомобиль Porsche Cayenne (Порше Кайен).
Отмечается, что Л. Шахбазян около года назад взяла в долг у А. Агабабяна 5 млн. драмов с целью начать свой бизнес, однако истратила деньги, не сумела погасить задолженность и, более того, накопила новые долги. В 2013г. она уволилась с работы, поскольку не могла за счет своей зарплаты выплатить долги, и попросила А. Агабабяна выдать ей справку с места работы для представления в банк, чтобы заложить там автомобиль Porsche Cayenne и вернуть долги. Справка не была выдана, взамен в рабочем кабинете директора ЗАО «Раздан Центральный стадион» Гагика Жамхаряна Лиане Шахбазян предложено было дать доверенность на имя А. Агабабяна для того, чтобы заложить автомобиль Porsche Cayenne в банке «HSBC» и погасить долг. Однако Л. Шахбазян отказалась, и в разговор вмешался зять А. Агабабяна – Вардан Арутюнян – и потребовал немедленно вернуть долг. В то же самое время Л. Шахбазян написала расписку о своей задолженности А. Агабабяну в размере 20 тыс. долларов, включив в эту сумму долги перед другими сотрудниками компании.
По словам Л. Шахбазян, Г. Жамхарян и В. Арутюнян предложили ей до погашения долга оставить у них автомобиль Porsche Cayenne, однако не получили согласия. Вдруг Л. Шахбазян заметила, что ключей от машины на столе нет, а при выходе из кабинета Г. Жамхаряна обнаружила, что на месте парковки нет и самого автомобиля. Л. Шахбазян полагает, что машину забрал вышедший до нее из кабинета зять депутата В. Арутюнян.
В разъяснениях правоохранительным органам Л. Шахбазян также отметила, что Ашот Агабабян в своем рабочем кабинете в ходе разговора о погашении долга угрожал ей и сказал, что «даст 2000 долларов с тем, чтобы убрали» ее и ее дочь Диану Шахбазян. По словам женщины, она боится данных угроз.