Նոր մանրամասներ. Հակառակորդի տարածքում պատահաբար հայտնված զինծառայողը գնացել էր ջուր բերելու 08/09/2013   00:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը հատելով հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում հայտնված հայ զինվորը` Հակոբ Գեւորգի Ինջիղուլյանը գնացել էր ջուր բերելու եւ մոլորվել: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, Հակոբը ծառայում էր Ասկերանի շրջանի զորամասերից մեկում:
22-ամյա Հակոբ Գեւորգի Ինջիղուլյանը Ոսկեվազ գյուղի բնակիչ է եւ մինչեւ ծառայության մեկնելը սովորել է Ճեմարանում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է  Ոսկեվազի գյուղապետ Հայկ Հովհաննիսյանը: Վերջինիս խոսքով, ընտանիքը զբաղվում է հողագործությամբ, սոցիալապես անապահով են, իսկ Հակոբը ընտանիքի մեծ որդին է:
«Ծնողների վիճակը շատ վատ է: Հատկապես մոր վիճակը: Ամբողջ գյուղը հավաքվում, գնում-գալիս են: Մինչեւ տեսնենք ինչ է լինում»,- ներկայացրել է գյուղապետը:
Օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետեւանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գեւորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում: Տարվում է քննություն դեպքի մանրամասները պարզելու ուղղությամբ:
Միջադեպի մասին արդեն տեղյակ  է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, սակայն հայ զինվորին դեռ չեն տեսակցել` պատճառաբանելով, թե Ադրբեջանում օգոստոսի 8-ը ոչ աշխատանքային օր էր:

Новые подробности об инциденте с армянским военнослужащим, случайно оказавшимся на контролируемой Азербайджаном территории 08/09/2013   08:31  |  Лента новостей
Военнослужащий Акоп Геврокович Инджигулян, оказавшийся на контролируемой противником территории, отправился за водой и заблудился. По сообщением NEWS.am, Акоп служил в одной воинских частей Аскерана.
22-летний Акоп Геворкович Инджигулян родом из села Воскеваз Арагацотнской области Армении и до отъезда на службу учился в семинарии. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am заявил глава сельской общины Воскеваз Айк Ованнисиян. По его словам, семья Инджигулянов малоимущая, занимается земледелием. Акоп – старший ребенок в семье.
Сейчас его родителям, особенно матери, очень плохо”. Весь поселок собрался, места себе не находит”, – отметил А. Ованнисян.
Напомним, в ночь с 7 на 8 августа, в районе 03:00 по ереванскому времени, армянский военнослужащий, рядовой Акоп Геврокович Инджигулян, 1991г.р., в ходе несения службы, по предварительной информации, не сориентировался в ночное время на местности и пересек карабахско-азербайджанскую границу, оказавшись на контролируемой Азербайджаном территории.
В Международном комитета Красного Креста сообщили, что в курсе инцидента с армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном, однако им не удалось повидаться с военнослужащим, мотивировав тем, что в Азербайджане сегодня нерабочий день.