Մանկատան տնօրենն ու մարզպետարանի բաժնի պետը երեխա՞ են վաճառել 08/07/2013   10:10  |  Մամուլ
Նախօրեին Վանաձորում բացահայտված երեխայի առուվաճառքի գործով, «Հրապարակ» օրաթերթի փոխանցմամբ, ոստիկանության բաժին են բերման ենթարկվել Վանաձորի մանկատան տնօրեն Արշալույս Հարությունյանը և մարզպետարանի  երեխաների և կանանց իրավունքների  պաշտպանության բաժնի պետ Նարեկ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ ոստիկանությունը երեկ հաղորդագրություն էր տարածել, որ Ոստիկանության քրեական հետախուզության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունների, Երևան քաղաքի վարչության մետրոպոլիտենի պահպանության բաժնի և Լոռու մարզային վարչության  ծառայողները օգոստոսի 5-ին, ժամը 18.20-ին, երեխայի առուվաճառք կատարելու կասկածանքով, Վանաձոր քաղաքի Տիգրան Մեծի պողոտայի թիվ 41 շենքի մոտից Լոռու մարզային վարչություն բերման են ենթարկել Աննա Է.-ին, 1961 թ. ծնված Գեղեցիկ Վ.-ին, 1985 թ. ծնված Սերինե Ա.-ին, իսկ Վանաձոր քաղաքի համալիրի մոտից` 1973 թ. ծնված Նարեկ Ս.-ին և Վանաձոր քաղաքի Տիգրան Մեծի պողոտայում գտնվող  հանրախանութի մոտից` 1955 թ. ծնված Արշալույս Հ.-ին, որոնք, համաձայնության գալով օտարերկրյա քաղաքացուհի 1980 թ. ծնված Ալլա Հ.-ի հետ, պայմանավորվել են 15.000 դոլարով վերջինիս վաճառել անչափահաս, 2009 թ. ծնված  Ռիմա Ա.-ին:
«Հրապարակ»-ը նաև գրում է, որ  երեկ առավոտից անջատված էին Նարեկ Սարգսյանի և Արշալույս Հարությունյանի բջջային հեռախոսները։ Վերջինիս հետ հաջողվել է կապ հաստատել ժամը 16-ի մոտակայքում։ Մանկատան տնօրենը հաստատել է, որ երեխան, իսկապես Վանաձորի մանկատան սաներից է, այնտեղ է գտնվում հուլիսի 22-ից։ Ապա նաև նշել է, որ  երեկ հրավիրվել են ոստիկանություն՝ որպես գործով վկա, թեև, ըստ օրաթերթի, հաղորդագրության մեջ նշված է անմիջապես փողոցից նրան ձերբակալելու մասին։

Замешаны ли директор ванадзорского детдома и глава отдела областной администрации в продаже 4-летнего ребенка? 08/07/2013   10:39  |  Пресса
Накануне по раскрытому в Ванадзоре делу о продаже детей, по сообщениям газеты “Гарапарк”, в отдел Полиции были подвергнуты приводу директор детского дома Ванадзора Аршалуйс Арутюнян и начальник отдела по защите прав детей и женщин областной администрации Нарек Саргсян.
Напомним, что Полиция вчера распространила сообщение о том, что 5 августа сотрудники Управления уголовного розыска, Главного следственного управления по борьбе с организованной преступностью, отдела охраны ереванского метрополитена и сотрудники областного управления Лорийской области в 18.20 по подозрению в осуществлении сделки купли-продажи ребенка в областное управление Лорийской области Армении подвергли приводу Анну Э., Гегецик В. 1961 г.р., Мерине А. 1985 г.р., а также Нарека М. 1973 г.р. и Аршалуйса Г. 1955 г.р., которые вступив в предварительный сговор с иностранкой Аллой Г. 1980 г.р., договорились продать ей за 15 тыс. долларов США несовершеннолетнюю Риму А. 2009 г.р.
Газета “Грапарак” пишет, что вчера с утра невозможно было дозвониться до Нарека Саргсяна и Аршалуйса Арутюняна. Их сотовые телефоны были отключены. Установить связь с последними удалось около 16.00. Директор детдома подтвердил, что ребенок действительно является воспитанником детдома и содержится там с 22 июля. Он также отметил, что вчера их пригласили в полицию в качестве свидетелей по делу, хотя, как отмечает газета, в сообщении говорится об его задержании непосредственно на улице.