Մոսկվայում աղը իրացրել են որպես սմարթֆոն 08/01/2013   13:20  |  Միջազգային լրահոս
Ներքին գործերի վարչության աշխատակիցները Մոսկվայի մետրոպոլիտենում խափանել են կերակրի աղով լցված տուփերը սմարթֆոնի փոխարեն վաճառող խարդախների գործունեությունը: Այդ մասին հինգշաբթի օր  հաղորդել է ՆԳՆ քաղաքային պետական վարչությունը:
Ոստիկանությանն է դիմել մի տղամարդ, ով պատմել է, որ «Մենդելեևսկայա»  մետրոյի կայարանում անհայտ անձը իրեն 38 հազար ռուբլով վաճառել է  երկու տուփ, որոնց մեջ ըստ նախնական պայմանավորվածության  պետք է լինեին սմարթֆոններ:  Սակայն գնելուց հետո տղամարդը բջջային հեռախոսի փոխարեն այդ տուփերի մեջ հայտնաբերել է կերակրի աղ:
Օպերատիվ աշխատակիցները Կոնենկովի փողոցում գտնվող շենքերից մեկի բնակարանում ձերբակալել են 3 կասկածյալների:
«Այդ բնակարանում կատարած խուզարկության ժամանակ իրավապահները բռնագրավում են հայտնի ֆիրմաներից մեկի բջջային հեռախոսի տուփեր, որոնք լցված են եղել աղով»,- նշված է հաղորդագրության  մեջ:
Մի քանի օր անց մետրոյի «Նախիմովյան պողոտա» կայարանում ձերբակալվում են  ևս երկու կասկածյալ:
Այս պահին 5 ձերբակալվածներից  3-ի նկատմամբ՝ Ռուսաստանի, Բելոռուսի և Հայաստանի քաղաքացիների դեմ հարուցվել է խարդախության մեղադրանք:
Լրատվական գործակալությունը տեղեկացնում է, որ համանման մի դեպք էլ արձանագրվել է փետրվար ամսին՝ Նովոսիբիրսկում: Այստեղ ոստիկանությանն էին դիմել 28 քաղաքացի, որոնց խարդախները խոստացել էին11 հազար ռուբլով վաճառել «iPhone» հեռախոսներ:
Հանցագործները հավաքել էին հեռախոսի գնի 70 տոկոսի չափով կանխավճարներ, որից հետո պարզապես անհայտացել էին և չէին պատասխանել խաբված քաղաքացիների հեռախոսազանգերին: Նրանք խաբված քաղաքացիներին իրենց նշանակած մատչելի գինը բացատրել են այն հանգամանքով, որ ուղիղ կապ ունեն  Եվրոպայից նման արտադրանք մատակարարող ֆիրմայի հետ:

Мошенники продавали соль под видом смартфонов в московском метро. Один из задержанных -уроженец Армении 08/01/2013   14:22  |  Международные новости
Сотрудники УВД на московском метрополитене пресекли деятельность мошенников, которые продавали коробки с пищевой солью под видом смартфонов, сообщает РИА Новости со ссылкой на городское ГУМВД.
Согласно информации, в полицию обратился мужчина, который рассказал, что на станции метро "Менделеевская" неизвестный продал ему за 38 тысяч рублей две коробки со смартфонами (об этом они договорились заранее). Вскоре мужчина обнаружил, что в коробках пищевая соль.
Оперативники задержали троих подозреваемых в квартире на улице Коненкова.
"При обыске в указанной квартире сотрудники полиции изъяли 49 коробок из-под мобильных телефонов известной марки, в которых находилась соль", — говорится в сообщении.
Через несколько дней на станции метро "Нахимовский проспект" схватили еще двух подозреваемых.
В настоящее время троим из пяти задержанных, уроженцам России, Армении и Белоруссии, предъявлено обвинение в мошенничестве. Всем им грозят реальные сроки.
В феврале в полицию Новосибирска обратились 28 граждан, которые были обмануты мошенниками, пообещавшими им продать модели iPhone за 11 тысяч рублей. Преступники брали предоплату в размере 70% от стоимости телефона, после чего переставали отвечать на звонки. Низкую цену iPhone они объясняли прямым каналом поставки техники из Европы, пишет РИА Новости.