Քաղաքապետարանը խոստովանեց. 48 երթուղու տերերի դիմումով թանկացրել են ամբողջ տրանսպորտը 07/24/2013   17:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի քաղաքապետարանը քիչ առաջ վերջապես իր կայքում հրապարակեց հուլիսի 19-ին ընդունած և մինչ այժմ հույժ գաղտնի պահվող որոշումը` քաղաքային տրանսպորտի ուղեվորավարձի թանկացման վերաբերյալ:
Նախապես նշենք, որ այդ որոշման մեջ ուղեվարձի փոփոխության հիմնավորումներն ու տնտեսական հաշվարկները բացակայում են:
Քաղաքապետարանը միայն նշում է, որ որոշում կայացնելիս ղեկավարվել է «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» 57-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով, Հայաստանի Հանրապետության օրենքի «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 67-րդ, 83-րդ և 84-րդ հոդվածներով, ինչպես նաև ուղևորափոխադրում իրականացնողներից ստացված գրություններով և մրցութային հանձնաժողովի նախկինում կայացրած որոշումներով:
Ի դեպ, տրոլեյբուսի ուղեվարձի թանկացումն, ըստ այդ որոշման, կատարվել է Երևանի ենթակայության «Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» ՓԲԸ գրության հիման վրա: Իսկ ավտոբուսների և միկրոավտոբուսների ուղեվարձը թանկացել է, որովհետև այդ հարցով քաղաքապետարան են դիմել 48 երթուղի սպասարկող ընկերություններ:
Ավելորդ չէ նշել, որ ըստ քաղաքապետարանի կայքում հրապարկված պաշտոնական տեղեկատվության, մայրաքաղաքում այսօր շահագործվում է 42 ավտոբուսային երթուղի, որոնք տնօրինում են 13 մասնավոր կազմակերպություններ և «Ավտոբուս» ու «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ները։
Իսկ միկրոավտոբուսային 95  երթուղիները տնօրիում է 43 մասնավոր կազմակերպություն։
Փաստորեն, ստացվում է, որ 137 երթուղիներից միայն 48-ի գրությունների հիման վրա քաղաքապետարանը որոշել է թանկացնել Երևանի ամբողջ տրանսպորտը:
Քաղաքապետի այս որոշումները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հասարակական տրանսպորտի ոլորտում ոչ միայն ազատ մրցակցություն չկա, այլև այս դաշտն ընդհանրապես ազատականացված չէ և կառավարվում է մեկ կենտրոնից, միանձնյա ընդունվող որոշումներով:

Мэрия Еревана обнародовала на своем сайте решение о повышении тарифов на проезд в общественном автотранспорте 07/24/2013   18:37  |  Актуальная тема
Мэрия Еревана немногим ранее обнародовала наконец-то на своем сайте принятое 19 июля и хранимое в строгой конфиденциальности по сей день решение касательно повышения тарифа на проезд в общественном транспорте.
Отметим, что в данном решении не приводятся обоснования новых размеров платы за проезд и экономические расчеты.
Мэрия лишь отмечает, что при принятии решения руководствовалась п. 3 ч. 1 ст. 57 закона РА “О местном самоуправлении в городе Ереван” и п. 2 ч. 1 ст. 39 закона РА “О местном самоуправлении” и статьями 67, 83, 84 закона РА “Об акционерных обществах”, а также обращениями компаний, осуществляющих пассажироперевозки и ранее принятым решением конкурсной комиссии.
Повышение платы за проезд в троллейбусе, согласно данному решению, было осуществлено на основании заявления подотчетного Мэрии Еревана ЗАО “Ереванский электротранспорт”. А проезд в автобусах и микроавтобусах подорожал, поскольку в Мэрию с этим вопросом обратились компании, обслуживающие 48-ой маршрут.
Нелишне будет отметить, что, согласно опубликованной на официальном сайте Мэрии Еревана информации, в столице сегодня введены в эксплуатацию 42 автобуса, которые находятся в распоряжении 13 частных организаций ЗАО “Автобус” и “Ереван автобус”.
А 43 частные компании обслуживают микроавтобусный 95-й маршрут.
Фактически, получается, что только на основании обращений 48 из 137 компаний, обслуживающих маршрутные линии, Мэрия приняла решение повысить в целом цену за проезд в столичном автотранспорте.
Эти решения мэра в очередной раз подтверждают тот факт, что в общественном секторе не только нет свободной конкуренции, но отсутствуют всякие признаки либерализации этой сферы деятельности.