ՎՊ. Հաշվետվություններում «բյուջեի 701 միլիարդ դրամը մսխվում, թալանվում և լափվում է» արտահայտություն չկա 07/04/2013   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերահսկիչ պալատի լրատվական ծառայությունն այսօր տարածել է հաղորդագրություն, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ վերջին օրերին, 2012 թ.-ի ընթացքում ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից վերահսկված կառույցների ղեկավարների, ՀՀ վերահսկիչ պալատի 2012 թ.-ի տարեկան հաշվետվության կապակցությամբ արված մամուլի ասուլիսների արդյունքների վերաբերյալ, որոշ լրատվամիջոցներով կարծիք է  հնչել, որ վերահսկվող օբյեկտների մոտ առկա են բազմաթիվ առարկություններ և անհամաձայնություններ:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ վերահսկիչ պալատի լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է.
«2012 թվականի հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված  վերահսկողության արդյունքների հաստատումից մեկ ամսվա ընթացքում վերահսկվող օբյեկտների, /բացառությամբ` Դատաիրավական բարեփոխումների ԾԻԳ-ի/, բոլոր ղեկավարների ստորագրությամբ պաշտոնապես ՀՀ վերահսկիչ պալատ է ներկայացվել արձանագրված խախտումների և թերությունների վերացման վերաբերյալ տեղեկատվություն և ժամանակացույց (տե՛ս www.e-gov.am):
Իսկ ինչ վերաբերում է մամուլի ասուլիսներում հնչեցված այն պնդումներին, թե համաձայն չեն ՀՀ վերահսկիչ պալատի`  «բյուջեի 701 միլիարդ դրամը մսխվում, թալանվում և լափվում է» հայտարարությանը, ապա հարկ ենք համարում նշել, որ ՀՀ վերահսկիչ պալատի ո՛չ արձանագրություններում, ո՛չ ընթացիկ հաշվետվություններում և ո՛չ էլ տարեկան հաշվետվությունում այդպիսի արտահայտություն պարզապես չկա: Դեռ ավելին, նման կամ համանման արտահայտություն չի հնչել նաև ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահի ՀՀ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում (տե՛ս www.parliament.am)»:

КП Армении: “В отчете Контрольной палаты нет формулировок, наподобие “701 млрд драмов бюджетных денег грабят и жрут”" 07/04/2013   16:21  |  Лента новостей
Пресс-служба Контрольной палаты сегодня распространила сообщение, в котором, в частности, отмечается, что в последние дни руководители проконтролированных в 2012г. Контрольной палатой РА структур касательно результатов проведенных пресс-конференций в связи с годовым отчетом КП озвучили через ряд СМИ мнения о том, что у контролируемых объектов возникли множество возражений.
В этой связи пресс-служба Контрольной палаты сообщает:
В течение одного месяца со дня утверждения результатов контроля, проведенного в отчетный период 2012г., за подписью всех руководителей контролируемых объектов/за исключением ОРП “Судебно-правовых реформ”/ официально были представлены в Контрольную палату информация и график касательно устранения зафиксированных нарушений и упущений(см. www.e-gov.am ).
Что касается озвученных в ходе пресс-конференции утверждений о том, что они не согласны с заявлением КП, как то: “701 млрд. драмов бюджетных денег растрачиваются, грабят и жрут”, то считаем необходимым отметить, что ни в протоколах, ни в текущем отчете и ни в годовом отчете Контрольной палаты РА нет подобных формулировок. Более того, подобного рода высказывания не прозвучали и из уст председателя КП РА в ходе его выступления в Нациоаньном Собрании Армении.(см. www.parliament.am).