ԵԱՀԿ ԽՎ-ն կոչ է անում ՄԽ համանախագահներին շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ 07/02/2013   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստամբուլում ընթացող ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանի շրջանակներում Քաղաքական և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովը նախօրեին՝ հուլիսի 1-ին, ընդունել է բանաձև, որում ընդգծվել է սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման ու արդիականացման և ԵԱՀԿ  տարածաշրջանում առկա չկարգավորված հակամարտությունների լուծման ուղիներ գտնելու անհրաժեշտությունը:
Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ ԽՎ-ի պաշտոնական կայքէջից:
Զեկուցողը՝ Լիտվայի ներկայացուցիչ Վիլիա Ալեկնայտե Աբրամիկենեն, ի թիվս այլոց, անդարադարձել է նաև ղարաբաղյան հակամարտությանը, նշելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթանում են բանակցություններ: Չնայած 20-ամյա հրադադարին՝ հակամարտող կողմերը շփման գծում շարունակվում են ունենալ զոհեր և վիրավորներ:
Ըստ զեկույցի՝ ԵԱՀԿ-ն կարող է աջակցել և մշակել առաջարկություններ, սակայն խաղաղ կարգավորման ուղիներ գտնելը հակամարտության մասնակից երկրների ղեկավարության քաղաքական պարտականությունն է: Դրա համար անհրաժեշտ է խիզախություն և փոխզիջման հասնելու քաղաքական կամք:
Զեկույցի հիման վրա հանձնաժողովում ընդունված բանաձևում, մասնավորապես,  նշված է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն վերահաստատում է Բաքվում և Երևանում ԵԱՀԿ-ի գրասենյակների պահպանման ու հզորացման առաջարկությունը: Նաև կոչ է անում ՄԽ համանախագահներին շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ուղիներ գտնելու հարցում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանը Ստամբուլում մեկնարկել է հունիսի 29-ին: Այն կտևի մինչև հուլիսի 3-ը:

ПА ОБСЕ призывает сопредседателей МГ продолжать взаимодействие с Арменией и Азербайджаном в поисках решения карабахского конфликта 07/02/2013   18:27  |  Лента новостей
В рамках проходящей в Стамбуле ежегодной сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ Комиссия по политическим вопросам и безопасности накануне, 1 июля, приняла резолюцию, в которой подчеркнула необходимость усиления контроля над вооружением, а также поиска путей решения неурегулированных в регионе ОБСЕ конфликтов
Об этом сообщает официальный сайт ПА ОБСЕ.
Докладчик –представитель Литвы Вилия Алекнайте Абрамикене, в числе других коснулась также темы нагорно-карабахского конфликта, отметив, что при поддержке сопредседателей Минской группы ОБСЕ продолжаются переговоры между Арменией и Азербайджаном.Несмотря на 20-летнее перемирие, продолжают иметь место потери убитыми и ранеными по обеим сторонам линии соприкосновения.
“ОБСЕ может оказывать поддержку и вырабатывать предложения, однако поиски мирного урегулирования являются политической обязанностью руководителей стран, участвующих в конфликте. Для этого требуются смелость и политическая воля к достижению компромисса”, - заявила Вилия Алекнайте Абрамикене.
В резолюции, принятой в Комиссии на основании доклада, отмечается, что Парламентская ассамблея ОБСЕ подтверждает предложение о сохранении и усилении офисов ОБСЕ в Баку и Ереване и призывает сопредседателей Минской группы ОБСЕ продолжать свое взаимодействие с Арменией и Азербайджаном в поисках решения нагорно-карабахского конфликта.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, ежегодная сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ в Стамбуле стартовала 29 июня и продлится до 3 июля.