Առաջարկվում է հստակեցնել ԶԼՄ-ների հոդվածների և դրանցից քաղվածքների օգտագործման կարգը 06/29/2013   13:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ նպատակադրվել են առավել մանրամասն սահմանել թերթերի, ամսագրերի հոդվածներից քաղվածքների օգտագործման կարգը, ինչպես նաև կարգավորել ինտերնետային կայքէջերի հոդվածների օգտագործման կարգը:
Այդ նպատակով մոտ մեկ ամիս առաջ նրանց կողմից ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է դրվել «Հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը, որին օրերս դրական եզրակացություն է տվել կառավարությունը՝ հայտնելով, թե օրենքի նախագծի վերաբերյալ սկզբունքային առարկություններ չունի:
Սրանից բխում է, որ գլխադասային հանձնաժողովի կողմից ևս դրական եզրակացության արժանանալու դեպքում օրինագիծը, ըստ ամենայնի, կընդգրկի սեպտեմբերի 9-ից մեկնարկելիք ԱԺ աշնանային նստաշրջանի օրակարգում:
Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակներն առաջարկում են «Հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին» գործող օրենքում լրացուցիչ ամրագրել.
«Թերթերի, ամսագրերի, ինտերնետային կայքէջերի հոդվածներից քաղվածքների վերարտադրումը այլ թերթերում, ամսագրերում, ինտերնետային կայքէջերում թույլատրվում է իրականացնել միայն նպատակն արդարացնող ծավալով:
Անկախ վերարտադրման ծավալից՝ հոդվածներից քաղվածքների վերարտադրումը չպետք է ամբողջությամբ բացահայտի հոդվածի էությունը՝ չսպառելով հոդվածի սկզբնաղբյուրից օգտվելու անհրաժեշտությունը:
Թերթերում, ամսագրերում, ինտերնետային կայքէջերում այլ թերթերի, ամսագրերի, ինտերնետային կայքէջերի հոդվածներից քաղվածքներ վերարտադրելիս պետք է հղում կատարել հոդվածի սկզբնաղբյուրին:
Ինտերնետային կայքէջերի հոդվածներից քաղվածքներ մեջբերելիս ինտերնետային կայքէջի ակտիվ հղումի տեղադրումը պարտադիր է»:
Հեղինակների հիմնավորմամբ՝ նման կարգավորման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայումս տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը և բազմաթիվ լրատվական կայքերի առկայությունը հնարավորություն են տալիս ազատորեն վերարտադրել սկզբնաղբյուր հանդիսացող թերթերի տեղեկատվական, նույնիսկ վերլուծական հոդվածները տարբեր կայքերում: Ընդ որում՝ հոդվածները շատ հաճախ վերարտադրվում են ամբողջությամբ, այլ ոչ թե նպատակը արդարացնող ծավալով, ինչպես դա նախատեսված է «Հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին» օրենքով, իսկ երբեմն էլ նույնիսկ չի նշվում հոդվածի սկզբնաղբյուրը:
Պատգամավորներն ընդգծում են, որ այս խնդիրը առկա է նաև լրատվական կայքէջերի համար, քանի որ շատ հաճախ ամբողջությամբ վերարտադրվում են ոչ միայն թերթերի, այլ նաև սկզբնաղբյուր կայքէջերի տեղեկատվական, վերլուծական հոդվածները: Այս պարագայում ընթերցողին ամբողջ լրատվական դաշտում առկա տեղեկատվությանը ծանոթանալու համար բավարար է այցելել միայն մեկ կայքէջ, ինչի հետևանքով աճում է միայն որոշակի կայքերի այցելությունների քանակը:
Օրինագծի հեղինակները գտնում են, որ ստեղծված իրավիճակում մեծ վնաս է հասցվում հոդվածների սկզբնաղբյուրներին, քանի որ նրանց կողմից հրապարակված հոդվածները կորցնում են իրենց էքսկլուզիվությունը, էականորեն կրճատվում է թերթերի տպաքանակը, կայքէջերի այցելությունների քանակը:
Նշենք, որ այս օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակներն են ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը և խմբակցության անդամներ՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը և Արփինե Հովհաննիսյանը, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը և նույն խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, «Ժառանգություն» խմբակցությունից՝ Թևան Պողոսյանը և Ալեքսանդր Արզումանյանը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ից՝ Գագիկ Ջհանգիրյանը:

В Армении ряд депутатов предлагает отрегулировать порядок перепечатки публикуемых в СМИ материалов и выдержек из них 06/29/2013 14:40 | Актуальная тема
Группа депутатов Национального Собрания вознамерилась отрегулировать порядок перепечатки выдержек из газет, журналов, статей, а также порядок использования материалов, опубликованных на сайтах.
С этой целью примерно месяц назад ими в НС был введен в оборот законопроект о внесении изменений в закон РА “Об авторском праве и смежных правах”, который на днях удостоился положительного заключения правительства. Правительство заявило, что не имеет принципиальных возражений по данному законопроекту.
Из этого следует, что в случае, если законопроект удостоится положительного заключения Головной комиссии, по всей видимости, он будет включен в повестку предстоящих 9 сентября заседаний Национального Собрания.
Авторы законодательной инициативы предлагают дополнительно закрепить в законе РА “Об авторском праве и смежных правах” нижеследующее:
“Перепечатка выдержек в газетах, журналах, статьях и в электронных СМИ разрешается лишь в объеме, оправданном поставленной целью”.
Вне зависимости от объемов воспроизводства, выдержки из статей не должны раскрывать суть статьи, не исчерпывая необходимость в обращении к первоисточнику.
Публикуя выдержки из статей в других газетах, журналах, электронных изданиях следует давать ссылку на первоисточник.
Цитируя выдержки из статей электронных изданий, гиперссылка на интернет-сайт обязательна.
По убеждению авторов, необходимость в урегулировании данного вопроса обусловлена тем обстоятельством, что стремительное развитие информационных технологий и наличие разнообразных сайтов дают возможность свободно публиковать сведения, размещенные в газетах, являющихся первоисточником, и даже копировать аналитические материалы.
Депутаты подчеркнули, что этот вопрос столь же актуален и для электронных изданий, поскольку зачастую репродуцируется в полном объеме не только отдельные газетные статьи, но и сведения, первоисточником которых являются сайты, а также аналитические статьи. В подобных условиях читателю для ознакомления со всем информационным полем достаточно попасть на один веб-сайт, вследствие чего растет посещаемость лишь некоторых сайтов.
Авторы законопроекта считают, что в сложившихся реалиях огромный ущерб наносится первоисточникам, поскольку опубликованные ими статьи теряют свою эксклюзивность, существенно сокращается тираж газет и посещаемость электронных изданий.
Отметим, что авторами данной законодательной инициативы являются руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян и члены фракции – председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян и Арпине Ованнисян, секретарь АРФ “Дашнакцутюн” Агван Варданян и член той фракции Арцвик Минасян, а также члены фракции “Наследие” Теван Погосян и Александр Арзуманян и Гагик Джангирян от “Армянского национального конгресса”.