Սամվել Սարգսյանի արդարացման դատավճռի դեմ բողոքը թողնվել է առանց քննության 06/14/2013   17:14  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ս. Չիչոյանի նախագահությամբ, հունիսի 7-ի որոշմամբ առանց քննության է թողել Անիի նախկին ոստիկանապետ Սամվել Սարգսյանի գործով արդարացման դատավճռի դեմ Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Մ.Սալոյանի վերաքննիչ բողոքը: Մեղադրողը խնդրում էր այն բեկանել և կայացնել մեղադրական դատավճիռ:
Վերաքննիչ դատարանը դատական նիստի նախապատրաստական փուլում պարզել է, որ սույն քրեական գործով վերաքննիչ բողոք ներկայացրած Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Մ.Սալոյանը գործի դատական քննությանը որպես մեղադրող դատախազ չի մասնակցել և չի հանդիսանում նաև վերադաս դատախազ, այսինքն՝ վերաքննիչ բողոքը բերել է այն անձը, ով չուներ այդ իրավունքը:
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Էդվարդ Մանուկյանի նախագահությամբ, 2013 թվականի ապրիլի 12-ի դատավճռով արդարացրել էր Սամվել Սարգսյանին նրան առաջադրված արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, մեղադրանքում՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Այս գործը հետաքրքրական է այնքանով, որ Անիի նախկին ոստիկանապետ Սամվել Սարգսյանի որդին՝ Հարություն Սարգսյանը մեղադրվում է Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի՝ Կարեն Եսայանի սպանության մեջ, իսկ Սամվել Սարգսյանը մեղադրվում էր նույն այդ քրեական գործով քննիչի գործունեությանը միջամտելու, վկային ցուցմունք չտալու պահանջ ներկայացնելու մեջ:

Апелляционный суд Армении оставил без рассмотрения иск против приговора суда, оправдавшего экс-главу Полиции района Ани Самвела Саргсяна 06/14/2013 17:59 | Актуальная тема
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи С. Чичояна по решению от 7 июня оставил без рассмотрения апелляционную жалобу старшего прокурора Ширакской области М. Салояна против оправдательного приговора по делу бывшего начальника полиции района Ани Самвела Саргсяна.
Апелляционный суд в ходе стадии подготовки к судебному заседанию выяснил, что старший прокурор Ширакской области, М. Салоян, подавший апелляционную жалобу по данному уголовному делу, не выступал на судебном разбирательстве в качестве гособвинителя и не является вышестоящим прокурором, то есть апелляционную жалобу подало лицо, которое не обладало этим правом.
Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении под председательством судьи Эдварда Манукяна по приговору от 12 апреля 2013г. оправдал Самвела Саргсяна в предъявленном ему обвинении в совершении деяния, предусмотренного ч.2 ст. 332 УК РА- “препятствование отправлению правосудия и осуществлению следствия”.
Это дело примечательно тем, что сын бывшего главы полиции района Ани Самвела Саргсяна Арутюн Саргсян обвиняется в убийстве Карена Есаяна - жениха дочери экс-мэра города Гюмри Вардана Гукасяна, а Самвел Саргсян обвинялся во вмешательстве в действия следователя, осуществляющего расследование по вышеупомянутому делу, а также в представлении требования свидетелю о недаче показаний.