Նոր մանրամասներ մանկան առուվաճառքի գործից 06/08/2013   11:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Լոռու մարզի 43-ամյա բնակչուհի Ռիմմայի արտաամուսնական կապից ծնվել են երկվորյակ երեխաներ՝ տղա և աղջիկ: Սոցիալական ծանր պայմաններից ելնելով՝ մայրը որոշել է սեփական տղա երեխային վաճառել՝ նույն Լոռու մարզում գնորդ էլ է գտնվել՝ Ա.Կ.-ն զավակներ չուներ և ցանկանում էր երեխա որդեգրել:
Ռիմման հանդիպել է գնորդին՝ հավաստիանալու համար, որ երեխային ապահով ընտանիքի է տալու: Ըստ գործի նյութերի, վաճառողն ու գնորդը նախնական պայմանավորվածության են եկել մանկան վաճառքի գնի շուրջ՝ 1.291.125 ՀՀ դրամին համարժեք 3500 ԱՄՆ դոլար:
Պայմանավորվածության համաձայն, գումարի մի մասը` 367.850 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլարը, գնորդը պետք է վճարեր մինչև երեխային հանձնելը, իսկ մնացած մասը` երեխային հանձնելուց հետո: 2011 թվականի մարտի 13-ին Ա.Կ.-ն Ռիմմային է տվել պայմանավորված նախնական գումարը՝ 367.850 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար գումարը, իսկ երկու օր անց երեխան հարձնվել է նոր ծնողներին: Շուրջ մեկ տարի անց, ըստ քննության տվյալների, 2012 թվականի մարտի 22-ին Ռիմման նոտարական կարգով հրաժարվել է որդուց` Նիկոլայից, որից հետո Ա. Կ.-ն առանձին Ռիմմային է հանձնել պայմանավորված գումարի մնացած մասը՝ 923.275 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար:
Ոստիկանության Թումանյանի քննչական բաժնում իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա երեխայի մորը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքը կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքը: Հոդվածը նախատեսում է ազատազրկում՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
Թեեւ տվյալ պարագայում դժվար է ասել, թե փոքրիկի համար որն է ավելի լավ` մեծանալ ոչ կենսաբանական ծնողների հետ եւ լինել սպասված զավակ, թե ոչ ցանկալի երեխա` կենսաբանական մոր կողքին...

43 –летняя жительница Лорийской области Армении продала за $3500 своего внебрачного ребенка 06/08/2013   12:44  |  Актуальная тема
43 –летняя жительница Лорийской области произвела на свет близнецов(мальчика и девочку), родившихся вследствие внебрачной связи. Оказавшись в тяжелом социальном положении, мать решила продать собственное дитя. Покупателем оказался некто А. К., у которого не было собственных детей.
Римма встретилась с покупателем, чтобы убедиться, что ребенок попал в обеспеченную семью. Согласно материалам дела, продавец и покупатель пришли к предварительному соглашению по поводу цены. Римма согласилась продать своего ребенка за 1.291.125 млн. драмов, что эквивалентно 3500 долларам.
Согласно договоренности, часть суммы - 1000 долларов, эквивалентных 367.850 драмам, покупатель должен был выплатить до передачи ребенка, а остальную часть после того, как ребенок окажется у них. 13 марта 2011г. А.К. отдал Римме 1000 долларов, а спустя два дня ребенок был передан новым родителям. Спустя год, согласно данным следствия, 22 марта 2012г. Римма в нотариальном порядке отказалась от сына – Николая, после чего А. К. отдал Римме остальную часть суммы - 923.275 тыс. драмов (2500 долларов).
На основании доказательств, добытых в ходе предварительного расследования, проведенного в Туманяновском следственном отделе Полиции, матери детей предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 168 УК РА .Статья предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком от двух до пяти лет.