Վրաստան մեկնելուց առնվազն 4 շաբաթ առաջ պատվաստվեք կարմրուկի դեմ 06/04/2013   18:55  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հայաստանի Հանրապետության հարևան երկրներում կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակն անհանգիստ է: Վրաստանում այս օրերին դիտվում է կարմրուկի համաճարակ: Համաձայն Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տեղեկատվության 2013 թվականի ընթացքում գրանցվել է կարմրուկի 4533 դեպք, որից 1357-ը հոսպիտալացվել են: Հիվանդացման դեպքերից 2726-ը արձանագրվել է Թբիլիսիում, որից 830-ը հոսպիտալացվել են: Գրանցված դեպքերի 432-ի մոտ լաբորատոր հաստատվել է կարմրուկ ախտորոշումը: Նշված ժամանակահատվածում մահվան ելքով գրանցվել է 2 դեպք` 11 ամսական և 19 տարեկան չպատվաստված անձանց մոտ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, ՀՀ-ում կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը հանգիստ. 2007 թվականից հիվանդացման դեպքեր չեն գրանցվել: Սույն թվականի մայիսի 24-ին հանրապետությունում գրանցվել է կարմրուկի բերովի դեպք՝ 5 տարեկան երեխայի մոտ, ով Վրաստանի բնակիչ է և ընտանիքի մյուս անդամների հետ հյուրընկալվում է Հայաստանում: Դեպքի կապակցությամբ իրականացվում են համալիր հակահամաճարակային միջոցառումներ՝ հանրապետությունում կարմրուկի տարածումը կանխելու նպատակով:
Հաշվի առնելով ամառային օրերին ՀՀ քաղաքացիների ակտիվ տեղաշարժը դեպի Վրաստան՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը խորհուրդ է տալիս զբոսաշրջիկներին և ակտիվ հանգստի մեկնողներին՝ ուղևորությունից առնվազն 4 շաբաթ առաջ պատվաստվել կարմրուկի դեմ՝ վարակվելուց զերծ մնալու և հանրապետություն հիվանդության ներբերումը կանխելու համար: Կարմրուկով վարակվելու տեսակետից բարձր ռիսկի խումբ են նախկինում չհիվանդացած (կամ հիվանդացած, սակայն լաբորատոր հետազոտության չենթարկված) և կարմրուկի դեմ գոնե մեկ դեղաչափ պատվաստում չունեցող անձինք, հատկապես՝ 15-29 տարեկանները:
Կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ վարակիչ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է ցիկլիկ ընթացքով, արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային համախտանիշով: Վարակի աղբյուրը միայն հիվանդ մարդն է` գաղտնի շրջանի վերջին օրերից, ողջ կատառալ և որոշ չափով ցանավորման շրջանում: Վարակը փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով: Վիրուսն արտաքին միջավայր է թափանցում հազալու, փռշտալու, խոսակցության ժամանակ: Ընկալունակությունը կարմրուկի նկատմամբ չհիվանդացած և չպատվաստված անձանց մոտ համընդհանուր է՝ մոտենում է 100%-ի: Վարակվելուց 5-6 օր հետո հիվանդի ինքնազգացողությունը խանգարվում է՝ բարձրանում է ջերմությունը, սկսվում է հազ, աչքերը բորբոքվում են, լույսի նկատմամբ դառնում են ցավոտ: Մի քանի օր հետո մարմնի ջերմությունը նորից բարձրանում է մինչև 39-40 աստիճան: Հիվանդի վիճակը զգալիորեն վատանում է. դիտվում է ընդհանուր թուլություն, քնկոտություն, հրաժարում սննդից, ի հայտ է գալիս ցանը՝ սկզբում դեմքին, ապա՝ տարածվելով ամբողջ մարմնի վրա: Կարմրուկից մահացությունը պայմանավորված է բարդություններով՝ վաղ հասակում հիմնականում թոքաբորբեր, կարմրուկային կրուպ՝ շնչառության կանգով, իսկ դեռահասների մոտ` Էնցեֆալիտ, մենինգիտ, էնցեֆալոպաթիա:
Առողջապահության նախարարությունը հիշեցնում է, որ կարմրուկի դեմ պայքարի միակ հուսալի և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է:

Минздрав Армении призывает граждан за 4 недели до поездки в Грузию делать прививки от кори 06/05/2013   09:03  |  Информационная платформа
Министерство здравоохранения Армении призывает граждан страны делать прививки от кори перед поездкой в Грузию из-за вспыхнувшей в соседней республике эпидемии  болезни.
“В Грузии в эти дни наблюдается эпидемия кори. Согласно Национальному центру по контролю и профилактике заболеваний Грузии, в республике в течение 2013 года было зафиксировано 4533 случая заболевания корью, 1357 человек были госпитализированы. 2726 случаев было зарегистрировано в Тбилиси (госпитализировано 830 человек). В 432 случаях лабораторные анализы подтвердили диагноз.
Кроме того, было зафиксировано два случая со смертельным исходом у 19 –летнего подростка и 11-месячного ребенка, которые не прошли вакцинацию.
Как сообщает Минздрав РА, в Армении эпидемическая ситуация с корью спокойная. “С 2007 года случаев заболевания не были зафиксировано”, - отмечается в сообщении Министерства здравоохранения.
Вместе с тем, 24-го мая в республике был зафиксирован завезенный случай кори – у 5-летнего ребенка, который является гражданином Грузии и вместе с родителями гостит в Армении.
В связи с этим случаем Минздрав Армении осуществляет комплексные противоэпидемические мероприятия с целью пресечения дальнейшего распространения заболевания.
С учетом активного перемещения граждан Армении в направлении Грузии в летний период, советуем туристам сделать прививку от кори как минимум за четыре недели до поездки и во избежание возможно заноса заразы на территорию республики”, - говорится в сообщении.
В группу риска входят лица, ранее не болевшие корью (либо переболевшие, но не прошедшие лабораторное исследование), а также лица, которые никогда ранее не делали прививки от кори, в особенности, лица от 15 до 29 лет.
Корь - острое вирусное заболевание, сопровождающееся повышением температуры, интоксикацией, катарами слизистых оболочек верхних дыхательных путей и глаз, а также пятнисто-папулёзной сыпью. Корь — самая распространённая инфекция на земном шаре; встречается повсеместно. Корью могут болеть люди в любом возрасте, но чаще болеют дети от 1 до 4 лет; до 6-месячного возраста корь встречается редко, а дети в возрасте до 3 месяцев, как правило, не болеют им вообще. Возбудитель заболевания — вирус, очень нестойкий во внешней среде (быстро гибнет под действием солнечного света и ультрафиолетовых лучей). Поражает при отсутствии вакцинации почти каждого человека, независимо от возраста.