Թեև բողոքի ալիքը հասել է Անկարա, սակայն Էրդողանը հայտարարել է, որ Ստամբուլի այգին պետք է վերակառուցվի 06/01/2013   16:47  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ, չնայած քաղաքացիների բողոքներին, որոնք այսօր վերաճել են զանգվածային ցույցերի, Ստամբուլի կենտրոնական այգու վերակառուցումը պետք է շարունակվի:
Դրա հետ միասին, սակայն, Էրդողանը չի ճշտել, թե իշխանություններն արդյո՞ք նախապատրաստվում են քաղաքի պատմական կենտրոնում առևտրի կենտրոն կառուցել, ինչն այդպես բարկացրել է քաղաքացիներին:
Նա նաև հայտարարել է, որ ոստիկանությունը կարգը պահպանելու համար կմնա Թաքսիմ կենտրոնական հրապարակում և կոչ է արել ցուցարարներին անհապաղ դադարեցնել բողոքի ակցիաները:
Մի քանի օր առաջ այգու վերակառուցման դեմ սկսված ցույցերի ալիքը հասել է նաև Անկարա և վերածվել Արդարություն և զարգացում իշխող կուսակցությունը ղեկավարող վարչապետի դեմ ուղղված բողոքի ալիքի, հաղորդում է BBC-ն:
Նախօրեին ոստիկանությունը փորձեց հետ մղել ցուցարարներին Թաքսիմ հրապարակից, որի ժամանակ առաջացած բախումների հետևանքով մոտ 100 մարդ վնասվեց:

Премьер-министр Турции не уступил митингующим, выступающим против реконструкции парка в Стамбуле 06/01/2013 18:02 | Международные новости
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что работы по реконструкции центрального парка в Стамбуле будут продолжены, несмотря на возмущение многих горожан, которое переросло в массовые демонстрации, сообщает агентство BBC.
Агентство отмечает также, что при этом Эрдоган не уточнил, собираются ли власти строить в исторической части парка торговый центр, против чего и возмутились жители города. Он также заявил, что полиция останется на центральной площади Таксим для соблюдения порядка, и призвал демонстрантов немедленно прекратить протестные акции.
Начавшиеся несколько дней назад демонстрации против реконструкции парка в Стамбуле постепенно переместились в Анкару и перетекли в протесты против премьер-министра страны и находящейся у власти Партии справедливости и развития.
Накануне полиция попыталась выдавить демонстрантов с площади Таксим при помощи водометов и слезоточивого газа. Более ста человек получили ранения.
Эрдоган уже пообещал провести расследование по поводу обвинений в адрес полицейских в применении насилия к протестующим.