Հոկեյի պատմության անիվը կատարեց դարձ ի շրջանս յուր 05/20/2013   12:07  |  Մարզական
Տափօղակով հոկեյի Շվեդիայի ազգային հավաքականը վերջին 7 տարիներին առաջին անգամ դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Եզրափակիչ մրցամարտում 5:1հաշվով ջախջախելով շվեյցարացիներին՝ «Տրե կրունուրը» կրկնեց 2006 թվականի հաջողությունը: Իսկ առհասարակ շվեդները 9-րդ անգամ ճանաչվեցին մոլորակի ուժեղագույն թիմը: Հատկանշական է, որ առաջնության կազմակերպիչ որևէ երկիր 1986 թվականից ի վեր չէր կանգնել պատվո պատվանդանի ամենաբարձր աստիճանին: Մինչ այժմ միայն երեք հավաքականների էր հաջողվել աշխարհի չեմպիոն դառնալ սեփական սահադաշտում՝ Չեխոսլովակիային (1947, 1972, 1985 թվականներին), ԽՍՀՄ-ին (1973, 1979, 1986) և ԱՄՆ-ին (1960):
Իսկ ահա Շվեյցարիայի ընտրանին առաջին անգամ հանդես եկավ եզրափակչում: Ճիշտ է, ալպյան երկիրը 1935-ին դարձել էր արծաթե մրցանակակիր, բայց այն ժամանակ առաջնությունն անցկացվում էր շրջանաձև մրցակարգով: Տարբեր տարիներին շվեյցարացիները նվաճել են նաև 8 բրոնզե մեդալ. վերջին անգամ 1953-ին:
Այս առաջնությունում 3-րդ տեղը գրավեց ԱՄՆ հավաքականը, որը բրոնզե պարգևների համար խաղում 3:2 հաշվով գերազանցեց ֆիններին: Ի դեպ, այս առաջնությունը Շվեդիան կազմակերպել էր Ֆինլանդիայի հետ համատեղ: Ամերիկացիները 5-րդ անգամ անընդմեջ դարձան 3-րդը:

Спустя семь лет “лед тронулся”: шведы в девятый раз стали чемпионами мира по хоккею 05/20/2013   12:43  |  Спорт
Сборная Швеции стала чемпионом мира по хоккею. В финальном матче, проходившем на домашней для себя арене в Стокгольме, шведы победили швейцарцев со счётом 5:1 /2:1, 0:0, 3:0/. В последний раз страна, принимающая чемпионат мира, побеждала на турнире в 1986 году - это была сборная СССР.
Счет на пятой минуте встречи открыли швейцарцы - шайбу забросил защитник Роман Йоси, позже признанный лучшим игроком турнира. Шведы довольно быстро отыгрались, а вскоре и вышли вперед - голы на счету Эрика густафссона /9/ и Хенрика Седина /12/. Во втором периоде заброшенных шайб не было, а в концовке третьего хозяева чемпионата развили преимущество - забрасывали Симон Хьялмарссон /48/, Луи Эрикссон /56/ и Хенрик Седин /57/, поразивший уже пустые ворота.
Команда Швеции в 9-й раз стала лучшей на планете. Предыдущее "золото" мировых первенств шведы завоевали в 2006 году, когда чемпионат проходил в Риге /Латвия/.
Сборная Швейцарии впервые в своей истории заняла второе место на чемпионатах мира. Третьи - американцы, четвёртые – финны, передает агентство ИТАР-ТАСС.