Կիևում հակաֆաշիստական քայլարշավի ժամանակ ծեծի են ենթարկվել լրագրողներ 05/18/2013   18:47  |  Միջազգային լրահոս
Ռադայի ընդդիմադիր «Բատկիվչինա» խմբակցության ղեկավար Արսենի Յացենկոն Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Վիտալի Զախարչենկոյի հետ պահանջում է հանդիպում՝  հեռուստատեսային «5-րդ ալիք» հաղորդման լրագրող Օլգա Սնիցարչուկին և «Ուկրաինայի կոմերսանտ» հրատարակչության ֆոտոլրագրող Վլադիսլավ Սոդելին ծեծի ենթարկելու գործով:
Լրագրողները ծեծի են ենթարկվել  Բոլշայա Ժիտոմիրսկայա փողոցում:
Կիևում քայլարշավն ընթանում էր «Դեպի Եվրոպա՝ առանց ֆաշիստների» խորագրի ներքո: Ըստ Ուկրաինայի ՆԳՆ-ի` այդ քայլարշավին մասնակցել է ավելի քան 40 հազար մարդ: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
«Սվոբոդա»  կուսակցության մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ Եվրոպայի հրապարակից դեպի Սոֆիայի հրապարակ քայլող ցուցարների վրա են հարձակվել «մի խումբ ավազակներ» և գործի դրել արցունքաբեր գազ:

Во время антифашистского марша в Киеве избили журналистов 05/18/2013 19:12 | Международные новости
Во время антифашистского марша в Киеве были избиты журналисты. Оппозиционеры требуют встречи с министром внутренних дел по этому инциденту”, - передает BBC.
что глава фракции "Батькивщина" Арсений Яценюк требует срочной встречи с министром внутренних дел Украины Виталием Захарченко из-за инцидента с избиением журналистки "5 канала" Ольги Сницарчук и фотокорреспондента издания "Коммерсант-Украина" Владислава Соделя.
Агентство также со ссылкой на "5 канал" пишет, что журналисты пострадали во время драки на улице Большая Житомирская во время антифашистского марша.
В Киеве Нажать прошел марш под названием "В Европу - без фашистов". По данным МВД Украины, на мероприятие прибыло более 40 тысяч человек.
Пресс-служба партии "Свобода" сообщает, что на оппозиционеров, которые шли маршем от Европейской площади в Киеве к Софийской площади, напала "группа бандитов" и применила слезоточивый газ.