Գոմեշի մսի գործով նախաքննությունն ավարտական փուլում է 05/18/2013   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնի վարույթում ՀՀ ՊՆ պարենային բազայի պահեստում կատարված ստուգումների արդյունքում գոմեշի մսի հայտնաբերման փաստի առթիվ քննվող քրեական գործով 07.05.13թ. որոշում է կայացվել ՀՀ քր. օր-ի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրյալ Ալբերտ Օհանջանյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու մասին:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը, զինվորական դատախազությունը տեղեկացնում է, որ խափանման միջոցը փոփոխելու մասին որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն, որ Ա.Օհանջանյանը տառապում է «շաքարային դիաբետ, արյան շրջանառության սուր անբավարարություն, զարկերակային հիպերտենզիա» հիվանդություններով, գտնվելով կալանքի տակ երկու անգամ սրտի կաթված է տարել և նա տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ ստացիոնար բուժում է ստացել: Բժշկական կենտրոնում նրա մոտ ախտորոշվել է «Ձախ փորոքի առաջային պատի սրտամկանի ստորին սուր ինֆարկտ: Վաղ հետինֆարկտային ստենոկարդիա: Արյան շրջանառության սուր կանգային անբավարարություն: Զարկերակային հիպերտենզիա: Վիճակ կորոնար անոթի ստենդավորումից հետո»: Այնուհետև Ա.Օհանջանյանը տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ սակայն հնարավոր չի եղել ապահովել նեղ մասնագիտական բուժում, առկա չեն նաև նման հիվանդությամբ տառապող անձանց պարբերական հետազոտման և հիվանդության ախտորոշման համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումները:
Մեղադրյալ Ա.Օհանջանյանի կողմից միջոցներ են իրականացվել իր իսկ կողմից պետությանը պատճառված նյութական վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Բացի այդ մեղադրյալի հետ կապված բոլոր անհրաժեշտ քննչական գործողություններն այս պահին ավարտվել են և ազատության մեջ մնալով մեղադրյալ Ա.Օհանջանյանը չի խոչընդոտի մինչդատական վարույթում կամ դատարանում գործի քննությանը` քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու կամ կեղծելու կամ այլ ճանապարհով:
Վերջին նկատառումներից ելնելով փոփոխվել են նաև մյուս մեղադրյալների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցները:
Քրեական գործի նախաքննությունը գտնվում է ավարտական, դատարան ուղարկելուց առաջ ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության այլ ապացույցների հետ համադրման, գործի լուծման համար բավարարության տեսանկյունից գնահատման փուլում:

Военная прокуратура Армении обнародовала новые подробности резонансного “дела о буйволином мясе” 05/18/2013   12:04  |  Лента новостей
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола, 07.05.2012г. было принято решение об изменении в отношении Альберта Оганджяна, обвиняемого в совершении деяния, предусмотренного п. 1ч. 3 ст. 178 УК РА, меры пресечения в виде заключения под стражу.
Учитывая общественный резонанс к данному делу, Военная прокуратура Армении сообщает, что основанием для изменения меры пресечения послужило состояние здоровья А. Оганджаняна. Он страдает сахарным диабетом, острой недостаточностью кровообращения, артериальной гипертензией. Оганджанян во время пребывания под стражей дважды перенес инфаркт и был госпитализирован в медцентр “Эребуни”, где проходил стационарное лечение. В медцентре у него диагностировали “острый инфаркт миокарда передней стенки левого желудочка и раннюю постинфарктную стенокардию, а также застойную недостаточность кровообращения и артериальную гипертензию”. Оганджанян перенес операцию по стентированию сердца, после чего был переведен в УИУ “Больница для заключенных”, где, однако, не удалось обеспечить узкоспециализированное лечение больного. В УИУ “Больница для заключенных” нет также оборудования, необходимого для периодического исследования пациента и диагностирования заболевания.
Обвиняемый А. Оганджанян предпринял меры по возмещению причиненного им государству материального вреда. Кроме того, все необходимые следственные действия, связанные с обвиняемым, на данный момент завершены. А. Оганджанян, находясь на свободе,  не будет препятствовать путем незаконного воздействия на участников судебного процесса, сокрытия материалов, представляющих важное значение для дела, или фальсификации или иным способом расследованию дела в период досудебного производства и в суде.