Հիվանդանոցում 27-ամյա երիտասարդի մահվան գործով նշանակվել է համալիր փորձաքննություն 05/14/2013   11:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
27-ամյա Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան քրեական գործով որեւէ մեկի դեռ մեղադրանք չի առաջադրվել եւ նշանակվել է համալիր դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, փորձագետներին հարցեր կուղղվեն, թե արդյոք «Մասիսի բժշկական կենտրոնի» վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ Գևորգ Գրիգորյանի կողմից ճիշտ է կատարվել ու կազմակերպվել Ցոլակ Մկրտչյանի հետազոտությունը և ախտորոշումը, ամբուլատոր բուժումը: Փորձագետները պետք է պատասխանեն, թե բժշկի ու բուժաշխատողների կողմից թույլ տրվել են մասնագիտական բնույթի խախտումներ, եթե այո՝ ինչ խախտումներ և այդ խախտումները ինչ հետևանքներ են առաջացրել: Բարալգետաս դեղամիջոցի նշանակումը ու ներարկումը Ցոլակ Մկրտչյանի համար հակացուցված եղել է, թե ոչ, եթե հակացուցված եղել է, ինչ պատճառով, ճի՞շտ է կատարվել բարալգետասի ներարկումը, եթե ոչ՝ ապա ինչ խախտում է թույլ տրվել և ում կողմից: Ցոլակ Մկրտչյանի ներերակային ներարկումից առաջացած անաֆիլակտիկ շոկից հետո բժիշկ Գրիգորյանը և Մասիսի բժշկական կենտրոնի բուժաշխատողները ունեցել են արդյոք հնարավորություն հիվանդի փրկության համար, ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ, թե ոչ: Այդ ընթացքում նրանք թույլ են տվել խախտումներ, թե ոչ:
Փորձաքննության եզրակացությունը ստանալուց հետո տուժող կողմը մտադիր է բարձրացնել մեղադրանք առաջադրելու հարցը:
Տուժող կողմը խորհրդատվություն է ստացել ռուսաստանյան բժիշկներից, ըստ այդմ, բարալգետաս դեղամիջոցի միջերակային ներարկում կարելի է անել մաքսիմում 2 մգ. չափաքանակով, այն էլ պետք է ներարկվի շատ դանդաղ՝ 1մգ-ը մեկ րոպեում: Մինչդեռ տվյալ դեպքում բժիշկը նշանակել է դեղամիջոցի ներարկում միանգամից 5 մգ չափաքանակով այն էլ այն բանից հետո, երբ պապավերին դեղամիջոցի առաջին ներարկումից հետո Ց.Մկրտչյանի արյան ճնշումն իջել էր 90/60-ի: «Ես տեղեկացված եմ, որ ցածր ճնշման պայմաններում ուղղակի անթույլատրելի է այդպիսի դեղամիջոցի նշանակումը և այդ քանակությամբ»,- ասաց Ինեսսա Պետրոսյանը:
Տուժողը ապրիլի 2-ին որովայնի շրջանում ցավերի պատճառով դիմել էր Մասիսի բժշկական կենտրոն, որտեղ ապրիլի 3-ի լուսադեմին մահացել է՝ անաֆիլակտիկ շոկից: Դիակի դատաբժշկական փորձաքննությունն արդեն իսկ հաստատել է, որ Ցոլակի մահը վրա է հասել անաֆիլակտիկ շոկի հետևանքով, ինչն իր հերթին առաջացել է բարալգետաս միջերկային ներարկումից: Փորձագետի եզրակացությամբ, Ց.Մկրտչյանն եղել է ամբողջությամբ առողջ, նրա բոլոր օրգանները եղել են պրակտիկորեն առողջ վիճակում:
Փորձագետի եզրակացությունը ստանալուց հետո բավարարվել էր տուժող կողմի բողոքը և երիտասարդի մահվան դեպքի փաստով հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ Բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ: Գործով վարույթն իրականացնող մարմինը՝ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Մասիսի քննչական բաժանմունքը բավարարել է նաև Ցոլակ Մկրտչյանի եղբոր Վիրաբ Մկրտչյանի դիմումը իրեն տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու մասին:

Комплексная экспертиза, возможно, прольет свет на причины гибели 27-летнего жителя Масиса 05/14/2013 14:42 | Актуальная тема
По уголовному делу, возбужденному по факту смерти 27-летнего Цолака Мкртчяна, пока еще никому не предъявлено обвинения. Назначена комплексная судебно-медицинская экспертиза. Как сообщила корреспонденту “Фактинфо” представитель правопреемника потерпевшего, адвокат Инесса Петросян, экспертам будут заданы вопросы относительно того, насколько верно проводилось медицинское обследование, правильный ли диагноз был поставлен и какое амбулаторное лечение получал пациент. Эксперты должны ответить, были ли допущены медиком и медсестрой нарушения профессионального характера? Если да, то какого рода? Какими последствиями чреваты были подобные нарушения? Назначение препарата “баралгетас” и его введение были ли противопоказаны Цолаку Мкртчяну? Если да, то по какой причине? Если нет, то какие нарушения были допущены медперсоналом? Была ли у врача Григоряна и медработников возможность вывести Цолака Мкртчяна из анафилактического шока, возникшего вследствие внутривенного введения препарата? Были ли предприняты ими соответствующие меры для этого или нет?
По получении заключения экспертизы потерпевшая сторона намерена поднять вопрос о предъявлении обвинения.
“Потерпевшая сторона проконсультировалась у российских врачей, которые заявили, что баралгетас можно вводить внутривенно не более 2мг. Его следует вводить очень медленно- 1 мг. в минуту. Когда как врач в данном случае назначил 5 мг. , да еще тогда, когда после инъекции папаверина артериальное давление Ц,. Мкртчяна упало до отметки 90/60.Насколько мне известно, в условиях низкого артериального давления противопоказано введение подобного препарата и в такой дозе”, - отметила Инесса Петросян.
Молодой человек почувствовал боль в области живота, возможно, слепой кишки. 2 апреля он обратился в медцентр Масиса из-за того, что страдал лекарственной аллергией и не мог принять без ведома врача лекарство. Судмедэкспертиза подтвердила, что смерть наступила от анафилактического шока. Реакция возникла вследствие внутривенного ведения баралгетаса. По заключению эксперта, Ц. Мкртчян был полностью здоров. Все его органы функционировали без отклонений.
По получении заключения эксперта жалоба потерпевшей стороны была удовлетворена и по факту смерти молодого человека было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч.2 ст. 130 УК РА (неисполнение или ненадлежащее исполнение медработниками своих профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть больного).Орган, осуществляющий производство по делу, удовлетворил заявление брата Ц. Мкртчяна Вираба Мкртчяна о признании его правопреемником потерпевшего.