Երիտասարդ, բաժնետեր ու անտուն 04/26/2013   12:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրություններին մասնակցող «Առաքելություն» կուսակցությունը, ի տարբերություն իր 6 մրցակիցների, որոնք ներկայացված են Ազգային ժողովում, լայն ճանաչում չունի: Այն ՀՀ արդարադատության նախարարությունում գրանցվել է ընդամենը այս տարվա մարտի 4-ին:
Կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին երեք թեկնածուները 28 և 32 տարեկան երիտասարդներ են: Նրանց կողմից Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացված գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը վկայում են, որ անշարժ գույք ունի միայն ցուցակը գլխավորող Մեսրոպ Առաքելյանը, աշխատանք, հետևաբար՝ եկամուտներ, ունեն բոլորը: Նրանք ունեն նաև դրամական միջոցներ, իսկ երկուսը նաև ՍՊԸ- փայատեր են: Երեքն էլ չունեն շարժական և թանկարժեք գույք:
Ըստ ԿԸՀ-ից «Փաստինֆո»-ին տրամադրված հայտարարագրերի՝ «Առաքելության» ընտրական ցուցակը գլխավորող Երևանի պետական համալսարանի դասախոս, կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, 28-ամյա Մեսրոպ Առաքելյանը Նորքում 128,9 քմ մակերեսով բնակելի տան և 0,046 հա հողամասի, ինչպես նաև Կոտայքի մարզի Արգել համայնքում 0,53 հա հողամասի միանձնյա սեփականատեր է:
2012թ.-ի մարտի 1-ից մինչև 2013թ.-ի մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Մ.Առաքելյանի եկամուտները գոյացել են ՎՏԲ-Հայաստան բանկից ստացած 17 մլն 863 հազար 471 դրամ և ԵՊՀ-ից ստացած 771 հազար 666 դրամ աշխատավարձից, նաև Հայբիզնեսբանկից ստացած 375 հազար 336 դրամ ավանդի տոկոսից:
Մ.Առաքելյանի դրամական միջոցները հայտարարագիրը ներկայացնելու օրվա դրությամբ եղել են 48 հազար ԱՄՆ դոլար և 2 մլն դրամ:
«Առաքելության» ցուցակը գլխավորողը «Քոլլեքշն Ագենսի Գրուփ» ՍՊԸ-ի 50 տոկոսի փայատեր է:
«Առաքելության» ընտրական ցուցակի երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող «Փրայմ Փաբ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր տնօրեն, կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, 32-ամյա Մանուկ Սուքիասյանը հայտարարագրել է միայն եկամուտներ, 500 հազար դրամ դրամական միջոցներ և «Փրայմ Փաբ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս փայաբաժին:
Մ.Սուքիասյանը որպես եկամուտներ նշել է «Փրայմ Փաբ» ՍՊԸ-ից ստացած 502 հազար դրամ աշխատավարձը և նույն ՍՊԸ-ից՝ 3 մլն 495 հազար դրամ շահաբաժինը:
«Առաքելության» ընտրական ցուցակի երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի Փոքր բիզնեսի վարչության գլխավոր մենեջեր, կուսակցության քաղխորհրդի քարտուղար, 28-ամյա Հրաչյա Սարգսյանը հայտարարագրել է միայն եկամուտներ և 150 հազար դրամ դրամական միջոցներ:
Հ. Սարգսյանի տարեկան եկամուտները գոյացել են ՎՏԲ-Հայաստան բանկից ստացած 4 մլն 564 հազար 73 դրամ աշխատավարձից և 10 հազար դրամ ավանդի տոկոսից:

Из первой тройки “миссионеров”, участвующих в выборах в Совет старейшин Еревана, только М. Аракелян имеет собственную “крышу” над головой 04/26/2013   13:03  |  Актуальная тема
Партия “Аракелутюн” (“Миссия”), участвующая на выборах в Совет старейшин Еревана, в отличие от своих соперников, которые представлены в парламенте, не пользуется широкой известностью. Партия был зарегистрирована в Минюсте Армении 4 марта сего года.
Трое кандидатов избирательного списка партии – молодые люди 28-30 лет. Представленная ими в ЦИК декларация о доходах и имуществе свидетельствует о том, что владельцем недвижимости является только возглавляющий список партии Мэсроп Аракелян. Доходы и работу имеют все кандидаты. У них есть также денежные средства. Двое из них, кроме того, являются акционерами компаний. Все трое не являются обладателями движимого и дорогостоящего имущества.
Согласно предоставленной агентству “Фактинфо” декларации о доходах и имуществе, преподаватель ЕГУ, член политсовета партии“Аракелутюн”, 28-летний Мэсроп Аракелян, возглавляющий избирательный список партии на муниципальных выборах, является владельцем квартиры в Норке площадью 128.9кв.м и земельного участка площадью 0.046 га, а также земельного участка площадью 0.53 в общине Аргел, который является его единоличной собственностью.
Доходы М. Аракеляна в размере 17 млн. драмов 863тыс. 471 драмов и 771 тыс 666 драмов, согласно декларации за период с 1 марта 2012г. по 1 марта 2013г., образовались за счет заработной платы, полученной соответственно от «ВТБ-Армения Банк», и Ереванского государственного университета, а также 375 тыс. драмов – доход с процентов по вкладу в Армбизнесбанке.
Денежные средства М. Аракеляна на период предъявления декларации составляли 48 тыс. долларов и 2 млн. драмов.
М. Аракелян владеет также 50% акций в ООО “Коллекшн агенси Групп”.
Основатель ООО “Прайм Паб”, возглавляющий вторую строчку в избирательном списке партии “Аракелутюн”, член политсовета партии, 32-летний Манук Сукиасян задекларировал только доходы: 500тыс. драмов в качестве денежных средств и 100% долю в ООО “Прайм Паб”.
М. Сукиасян в качестве источника доходов указал заработную плату, которая составила 502 тыс. драмов и еще 3 млн. 495 тыс. драмов в качестве дивидендов.
Кандидат от партии “Аракелутюн”, занимающий третью строчку в избирательном списке партии, главный менеджер Управления малым бизнесом ЗАО “ «ВТБ-Армения Банк», 28-летний Грачья Саргсян задекларировал только доходы и 150 000 драмов в качестве денежных средств”.
Доходы Г. Саргсяна в размере 4 млн. 564 тыс. 73 драмов образовались за счет заработной платы, полученной в «ВТБ-Армения Банк»и 10 000 драмов от прибыли с процента по депозиту.