«Արմավիա»-ն բանակցում է ավիացիայի շուկայում մնալու շուրջ 04/26/2013   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արմավիա»-ի գրասենյակից հաստատեցին, որ ընկերության հետ ներկա փուլում բանակցություներ են ընթանում քաղավիացիայի շուկայում «Արմավիա»-ի մնալու ուղղությամբ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց ընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան, բանակցային հարցերի թվում է նաև բաժնետոմսերի մի մասը երկրորդ ընկերության վաճառելու մասին հարցը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Հանրային խորհրդի լիագումար նիստում «Արմավիա»-ն ներկայացվել էր ավիաընկերության առողջացման ծրագիր, որում, շարադրել էր այս հարցի շուրջ իր դիրքորոշումները:
Հանրային խորհուրդը «Արմավիա»-ի առաջարկն իր որոշման հետ ներկայացնելու է կառավարություն:
Հայաստանի քաղավիացիայի հեռանկարների մասին Հանրային խորհրդի որոշման մեջ մասնավորապես ասված է.
«• Առաջարկել ՀՀ կառավարությանը քայլեր մշակել տեղական ավիափոխադրողներ պարտադիր ունենալու ուղղությամբ (սեփականության ձևը, պետության մասնաբաժնի առկայությունը, կառավարման տեսակը, դրսի օպերատորի առկայությունը ենթակա են լրացուցիչ քննարկման),
• Դիմել ՀՀ կառավարությանը նպաստել տեղական ավիափոխադրողների և օդանավակայանի միջև ծագող բոլոր վիճելի հարցերը լուծել փոխհամաձայնությամբ` ձգտելով ապահովել այնպիսի ողջամիտ պայմաններ, որոնք թույլ կտան տեղական ավիափոխադրողին լինել ավելի մրցունակ` բացառելով օդանավակայանի մենաշնորհային դիրքը ծառայությունների մատուցման ոլորտում,
• Դիմել ՀՀ կառավարությանը ստեղծել պայմաններ «Արմավիա» ավիաընկերության արհեստավարժ օդաչուների, տեխնիկական անձնակազմի, նյութատեխնիկական բազայի պահպանման և հետագայում օգտագործելու ուղղությամբ,
• Առաջարկել ՀՀ կառավարությանը ավիափոխադրողների միջև գործող պայմանագրերում, որպես պարիտետային ելակետ, ընդունել այնպիսի պայմաններ, որոնք բխում են տեղական ավիափոխադրողի շահերից»:

“Армавиа" может остаться на рынке авиаперевозок. Авиакомпания разработала программу оздоровления предприятия 04/26/2013   18:56  |  Лента новостей
В офисе “Армавии” сообщили, что в данный момент компания ведет переговоры относительно того, чтобы остаться на рынке гражданской авиации.
В беседе с корреспондентом “Фактинфо” пресс-секретарь компании Нана Аветисова сообщила, что в ходе переговоров планируется обсудить также вопрос о продаже части акций “Армавии” второй компании.
Вчера на пленарном заседании Общественного совета “Армавиа” представила программу оздоровления авиакомпании, в котором изложила свою позицию относительно этого вопроса.
Общественный совет представит вместе со своим решением предложение “Армавии” кабинету министров.
В решении Общественного Совета, в частности, говорится:
“• Предложить Правительству Армении разработать шаги, направленные на утверждение деятельности национального авиаперевозчика (форма собственности, наличие доли государства, вид менеджмента, участие внешнего оператора подлежит дополнительному обсуждению).
• Направить обращение к Правительству РА для того, чтобы оно разрешило все спорные вопросы, возникшие между авиакомпанией и аэропортом, стремясь создать такие разумные условия, которые позволят национальному авиаперевозчику быть гораздо более конкурентоспособным, при этом исключая монопольную позицию компании в сфере услуг.
• Обратиться к Правительству с предложением по созданию условий для сохранения опытных пилотов, технического персонала, материально-технической базы и для его дальнейшего использования.
• Предложить Правительству РА в действующем между авиаперевозчиками договоре в качестве паритетной основы принять такие условия, которые исходят из интересов национального авиаперевозчика.