Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին 04/18/2013   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին: Համաձայն որի որոշվել է 2013 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2013 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ: Որոշվել է նաև 2013 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент Армении Серж Саркисян подписал указ о проведении весеннего призыва и демобилизации 04/18/2013   12:57  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саркисян подписал указ о проведении весеннего призыва и демобилизации 2013г. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Согласно указу, в мае-июле 2013 года решено провести весенний призыв на обязательную военную и альтернативную службы граждан мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 30 июня включительно и которые не пользовались правом на годовую отсрочку от обязательной военной службы или  утратили это  право. Призыву подлежат также достигшие к 30 июня 18-летия лица, включенные в список Министерства образования и науки в связи с  участием во вступительных экзаменах в вузы и  которые до 15 июля не предоставили документы, подтверждающие их право на отсрочку.
Решено также в мае-июне 2013 года демобилизовать военнослужащих, прошедших в установленные сроки обязательную военную службу.
Правительству дано поручение в двухнедельный срок принять соответствующее решение для обеспечения исполнения данного указа.