Արտակ Շաբոյանը կարծում է, որ շաքարավազը վաճառվում է նվազագույն ցածր գներով 04/08/2013   19:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շաքարավազի շուկայի գնագոյացման վերլուծությունը վկայում է, որ շաքարավազը այսօր մեր հանրապետությունում վաճառվում է նվազագույն ցածր գներով: Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝  ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2013 թ.-ի տարեկան գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ, այս մասին հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը՝ խորհրդարանական քննարկումների ավարտին:
Նա հորդորեց իրեն այս շուկայի մասին հարցեր ուղղած՝ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանին ուսումնասիրել հանձնաժողովի հաշվարկները և համոզվել, որ «իրականում շահութաբերության մակարդակը բավականին ցածր է»: Նա նշեց նաև, որ ներմուծված հումքով շաքարավազի արտադրությունն ավելի շահավետ է, քան շաքարավազի ներմուծումը:
Ըստ Ա.Շաբոյանի, Հայաստանում չկան մենաշնորհներ, այլ կան գերիշխող դիրք ունեցող ընկերություններ, ինչը չի արգելվում ոչ Հայաստանի և ոչ էլ որևէ այլ երկրի օրենսդրությամբ: «Արգելվում է գերիշխող դիրքի չարաշահումը»,-ընդգծեց նա:
Հանձնաժողովի նախագահն եզրափակիչ ելույթում,  անդրադառնալով պատգամավորների հարցադրումներին և հնչած որոշ քննադատությանը, նշեց, որ հանձնաժողովի իրավասության շրջանակներում այսօր «գլոբալ ուսումնասիրություն իրականացվում է ավիացիայի բնագավառում՝ մրցակցության տեսանկյունից»: Հանձնաժողովը հաշվի է առել ավիատոմսերի թանկացման մասին ահազանգերը:
Ինչ վերաբերում է ֆրանսիական «Կարֆուր» սուպերմարկետների ցանցի մուտքը Հայաստան խոչընդոտելուն, ապա Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովում դրա վերաբերյալ տեղեկատվությանը ծանոթ են միայն մամուլից. կազմակերպությունը հանձնաժողովին չի դիմել:

Артака Шабояна ничуть не “огорчают” цены на сахар в Армении 04/08/2013 20:04 | Лента новостей
"Анализ ценообразования рынка сахара свидетельствует о том, что сахар сегодня уходит с прилавков по самой низкой цене”, - заявил сегодня на заседании парламента в ходе обсуждения программы ежегодной деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции председатель Комиссии Артак Шабоян.
Он призвал члена оппозиционного АНК Никола Пашиняна, забросавшего его вопросами, ознакомиться с расчетами Комиссии, тщательно их изучить и убедиться в том, что “на самом деле уровень рентабельности довольно-таки низкий. Он отметил также, что производить сахат на основе импортного сырья гораздо прибыльнее, нежели ввозить его из-за бугра”.
По словам А. Шабояна, в Армении нет монополий, а есть компании, занимающие доминирующие позиции, что не запрещается действующим законодательством ни Армении, ни других стран.
А. Шабоян коснулся ситуации на рынке авиабилетов, заявив, что ГКЗЭК проводит в рамках своей компетенции глобальные исследования в сфере авиации. Комиссия не оставила без внимания и заявления граждан о повышении цен на авиабилеты.
Что же касается того, что всячески препятствуют появлению на армянском рынке французской сети магазинов «Carrefour», то А. Шабоян отметил, что ГКЗЭК осведомлена об этом лишь по публикациям в прессе: компания не обращалась в Комиссию.