Բոտուլիզմը 3 մարդու մահվան պատճառ 04/05/2013   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ.-ի առաջին 3 ամիսներին ՀՀ-ում արձանագրվել է սննդային թունավորման՝ բոտուլիզմի 20 դեպք` 34 տուժածով, որից  3-ը` մահվան ելքով: Սննդային թունավորման դեպքերն արձանագրվել են ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում՝ Լոռիում, Կոտայքում, Տավուշում, Արարատում, Շիրակում, Վայոց ձորում և Արմավիրում: Նշված բոլոր թունավորումներն առաջացել են տնային պայմաններում պատրաստված կարմիր պղպեղի, վարունգի, լոլիկի մարինադի, լեչոյի, շուշանի, ծիծակի պահածոների օգտագործման հետևանքով:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, բոտուլիզմով ախտահարված սննդամթերքը չի փոխում իր համը, հոտը, գույնը և տեսքը: Հիվանդության ախտանիշներն ի հայտ են գալիս 2-3 ժամից մինչև 10 օրվա ընթացքում: Նկատվում է ընդհանուր թուլություն, սրտխառնոց, փսխում, փորլուծություն, որովայնի շրջանում ցավեր, գլխապտույտ, շնչահեղձություն, տեսողության խանգարում (աչքերի առջև մշուշ, ցանց), երկտեսություն, կոպի իջեցում, ձայնի փոփոխություն (խռպոտություն, ռնգախոսություն), բերանի չորություն, կլման ակտի խանգարում:
ԱՆ-ն  հիշեցնում է, որ բոտուլիզմը սննդային ծանր թունավորում է, որի հարուցիչը Clostridium botulinum-ն է, որը գտնվում է արտաքին միջավայրում` հողի մեջ սպորների ձևով, որտեղից էլ անցնում է բանջարեղենի, կանաչեղենի վրա: Հիվանդության հարուցչի աճի և զարգացման համար անհրաժեշտ են անօդ պայմաններ, որտեղ բազմանում են և արտադրում թույն: Նման պայմաններ ստեղծվում են կափարիչներով հերմետիկ փակված պահածոներում: Հարուցչի ոչնչացումը կատարվում է միայն հատուկ սարքերում` ավտոկլավներում, բարձր ճնշման (1.5-2 մթնոլորտ) և 120-130 ջերմաստիճանի ազդեցության տակ, որոնք առկա են միայն պահածո արտադրող կազմակերպություններում, իսկ տնային պայմաններում դրանք հնարավոր չէ ապահովել:

В Армении ботулизм унес жизни трех человек 04/05/2013   16:35  |  Лента новостей
В первый триместр 2013г. в Республике Армения зафиксировано 20 случаев пищевой интоксикации(ботулизма). В результате отравления пострадали 34 человека, из коих трое не избежали летального исхода. Случаи пищевой интоксикации зафиксированы как в Ереване, так и в Лорийской, Котайкской, Тавушской, Араратской, Ширакской, Вайоц-Дзорской и Армавирской областях. Все вышеупомянутые случаи отравления были вызваны употреблением в пищу законсервированных в домашних условиях продуктов, как то: красный перец, огурец, лилия, маринованные помидоры и т.д.
Как сообщают в Министерстве здравоохранения Армении, продукты, зараженные палочками ботулизма, не меняют своих вкусовых качеств, а также запаха, цвета и вида. Первые симптомы заболевания появляются в течение 2-3 часов после употребления пищи, а иногда и в течение 10 дней. Пациенты, в основном, жалуются на общую слабость, тошноту, рвоту, диарею, боли в животе, головокружение, приступы удушья, ухудшение зрения, двоение в глазах, выпадение века, изменение голоса(хриплость, гнусавость), сухость во рту, дисфагию - нарушение глотания.
Минздрав Армении напоминает, что ботулизм –это тяжелое пищевое отравление, возбудитель которого Clostridium botulinum обитает в почве в виде спор, откуда и попадает в овощи, зелень и т.д. Для роста и развития возбудителя заболевания необходимы анаэробные условия, в которых они размножаются и выделяют токсины. Такие благоприятные для анаэробов условия создаются в герметично закрытых консервах. Возбудители уничтожаются только при стерилизации в автоклавах под давлением(1.5-2 атмосфер) и температурой 120-130, что невозможно обеспечить в домашних условиях.