Դատավարության մասնակիցները ՀՔԾ-ից պատասխան են ակնկալում 03/28/2013   16:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մալաթիայի նախկին թաղապետի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանության պատվիրատուի մասով այսօրվա դատական նիստում պաշտպանական կողմը հայտարարեց, որ ըստ ամենայնի հաջորդ դատական նիստին կներկայացնի փաստեր նախաքննության ընթացքում քննության խորթ մեթոդների կիրառման մասին:
Սպանության պատվեր տալու մեջ մեղադրվող Ստեփան Հակոբյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը հիշեցրեց նաև, որ նախաքննական մարմնի կողմից խոշտանգումների ու վատ վերաբերմունքի մասին դատարանում (գործը քննվում է Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ) հայտարարություններ են արել գործով վկաներ Ահարոն Հակոբյանը, Արամայիս Սեդրակյանն ու բուն սպանության գործով դատապարտյալ Արթուր Հովհաննիսյանը, դատարանն այդ հայտարարությունների կապակցությամբ դիմել է Հատուկ քննչական ծառայությանը, սակայն դեռևս պատասխան չի ստացել: Իսկ տուժող Սեդրակ Զատիկյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Վաղարշակ Գևորգյանը հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի ՀՔԾ-ն տեղյակ պահի դատավարության կողմերին մինչև այժմ ինչ է արվել հիշյալ հայտարարությունների առնչությամբ և երբ է ավարտվում հայտարարություններն ուսումնասիրելու և եզրահանգման հանգելու ողջամիտ ժամկետը:
Այսօրվա դատական նիստում ցուցմունքներ տվեց գործով վկա, Ստեփան Հակոբյանի ընկեր Արմեն Բեկջանյանը և հայտարարեց, որ սպանության օրը՝ 2006թ. հունիսի 22-ին իրեն զանգահարել է իր և Ստեփան Հակոբյանի ընդհանուր ընկեր Նարեկ Խաչատրյանը (նա հետախուզվում է սպանության պատվեր տալու մեղադրանքով ) և խնդրել Ս.Հակոբյանի ամառանոց գալու ճանապարհին վերցնել մեքենայի մաքսազերծման փաստաթղթերը՝ Նարեկ Խաչատրյանը զբաղվում էր արտերկրից մեքենաներ ներկրելով: Ա.Բեկջանյանին այդ փաստաթղթերը փոխանցել են, իսկ վկա Ահարոն Հակոբյանն իր հերթին դրանք փոխանցել է մի երրորդ անձի (ըստ նախաքննական մարմնի, իրականում երրորդ անձին գումար է փոխանցվել՝ սպանության դիմաց): Վկան հայտարարեց, որ ինքը փաթեթից ներս չի նայել, ուստի պարունակությունը չի տեսել:
Ա.Բեկջանյանը հայտնեց նաև, որ նույն օրը ամառանոցում ճաշելուց հետո Ստեփան Հակոբյանը հայտնել է, որ սպանված Ս.Զատիկյանի հարազատներն իրեն են վերագրում սպանությունը, հայտարարություններ անում՝ «չի լուսացնի», ուստի ինքը նպատակ ունի քաղաքից առժամանակ հեռանալ՝ մինչև նրանք հանդարտվեն:
Վկան պնդեց իր նախաքննական ցուցմունքները՝ հայտարարելով, որ ցուցմունքներ է տվել իր փաստաբանի ներկայությամբ և որ իր հարցաքննության ժամանակ «ամեն ինչ նորմալ է եղել»:
Հատկանշական է, որ դեռևս 2007թ. վկա Ահարոն Հակոբյանը նախաքննական մարմնին ցուցմունք է տվել և հայտնել, որ ինքը Արմեն Բեկջանյանի հետ գումար է փոխանցել, ըստ ամենայնի Արմեն Բեկջանյանը պետք է, որ նախաքննական մարմնի կողմից կարևոր վկա համարվեր, սակայն վերջինս հարցաքննվել է միայն 2012թ.:

Участники судебного процесса по делу о заказе убийства С. Затикяна ожидают ответа от ССС Армении 03/28/2013   19:28  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании по делу о заказе убийства сына бывшего главы округа Малатия-Себастия Ваана Затикяна С. Затикяна сторона защиты заявила, что, по всей видимости, на следующем судебном процессе представит факты о применении чуждых следствию методов. Адвокат обвиняемого в заказе убийства Степана Акопяна Ерем Саргсян напомнил также, что дело о применении пыток и жестоком обращении сотрудниками правоохранительных органов в ходе проведения предварительного следствия рассматривается в суде административного района Малатия-Себастия под председательством Тиграна Петросяна. Заявление сделали проходящие свидетелями по делу Агарон Акопян, Арамаис Седракян и заключенный по делу об убийстве Артур Ованнисян.
В связи с этими заявлениями суд обратился в Специальную следственную службу, однако ответа пока не последовало. А представитель правопреемника потерпевшего Седрака Затикяна Вагаршак Геворгян заявил, что необходимо предпринять меры, чтобы ССС информировала стороны судебного процесса обо всем, что касается этих заявлений.
Показания на сегодняшнем судебном заседании дал свидетель, друг Степана Акопяна Армен Бекджанян, который заявил, что в день убийства – 22 июня 2006г. им позвонил их общий друг Нарек Хачатрян(он разыскивается по обвинению в заказе убийства) и попросил на обратном пути из дачи захватить с собой документы для растаможки автомобиля(Нарек Хачатрян занимался перегоном автомашин из-за рубежа). Эти документы передали А. Бекджаняну, а свидетель Агарон Акопян, в свою очередь, передал их третьему лицу(согласно органу предварительного следствия, на самом деле третьему лицу были переданы деньги за убийство). Свидетель заявил, что он не видел, что находилось в пакете.
А. Бекджанян сообщил также ,что в тот же день после обеда Степан Акопян заявил, что родственники убитого Затикяна приписывают ему убийство, посему он решил уехать из города на некоторое время.
Свидетель настаивал на показаниях, данных им в ходе предварительного следствия, заявив, что показания он давал в присутствии своего адвоката и что его допрос протекал в нормальной обстановке.
Примечательно, что еще в 2007-м году Агарон Акопян дал показания органу предварительного следствия и заявил им, что он отправил с А. Бекджаняном деньги. Армен Бекджанян должен был быть признан органом предварительного следствия важным свидетелем, однако он был допрошен лишь в 2012г.