Գործադուլ են անում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սպաները 03/25/2013   15:53  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) կենտրոնական ապարատի բաժիններից մեկի աշխատակիցները հրաժարվել են դուրս գալ աշխատանքի` որպես բողոքի նշան առևանգումներ կատարելու, դրամաշորթությամբ զբաղվելու և մարդկանց խոշտանգումների ենթարկելու մեղադրանքով ձերբակալված չեչեն ոստիկաններին ազատ արձակելու դեմ:
«Новая газета»-ն գրում է, որ այդ մասին խմբագրությանը հայտնել են իրենք՝ ԱԴԾ բաժնի աշխատակիցները: Սակայն թերթը չի նշում ոչ բաժանմունքը, ոչ էլ գործադուլ անող աշխատակիցների անունները: Նշենք, որ հղում անելով լրատվամիջոցին՝ «lenta.ru»-ն փոխանցում է նաև բողոքող սպաների որոշումն այն մասին, որ իրենք պատրաստ են այս հարցի առնչությամբ նաև ազատվել աշխատանքից:
Ըստ ԱԴԾ աշխատակիցների` ղեկավարությունը չեչենների ազատ արձակումը բացատրում է այն հանգամանքով, որ հրամայված է մինչև «Սոչիում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի ավարտը Կադիրովի շրջապատին ձեռք չտալ»: Ռամզան Կադիրովը հիշատակվում է, քանի որ քրեական գործում հանդես եկողների մեջ կան հանրապետության ՆԳՆ վարչության աշխատակիցներ, ովքեր գործուղվել են Չեչնիայի ղեկավարի ու նրա հարազատների անվտանգությունն ապահովելու համար: Նրանց անուններն են Խոժ-Ահմեդ Իսրաիլով, Ադամ Իսրաիլով, Ջանբուլատ Մահմադմուրզիև, Մուհաջի Մուսուլաև:
Կադիրովի անտանգության աշխատակիցներին մարտ ամսին ազատ են արձակել Մոսկվայի քննչական մեկուսարանից: Նրանց ձերբակալությունը փոխարինվել է չհեռանալու ստորագրությամբ: Մեկուսարանից ազատ են արձակվել նաև 3 այլ մեղադրյալներ՝ Ասլամբեկ (այլ տեղեկություններով՝ Ասլանբեկ) Թեմիրովը, Ահմեդ Ձամիխովը և Իբրահիմ Թահիրովը: «Новая газета»-ն, հղում անելով ԱԴԾ-ի աշխատակիցներին, հաղորդում է, որ մեղադրյալների ազատմանը ընդդդիմացող քննիչին ազատել են աշխատանքից: Բացի թվարկված մեղադրյալներից, առևանգումների և դրամաշորթության վերաբերյալ քրեական գործում հիշատակվում են նաև մի քանի այլ անձինք, որոնց թվում Չեչնիայի ղեկավարի անվտանգության գծով խորհրդատու Զալիմխան Իսրայիլովը, որոնք, սակայն, հենց սկզբից գտնվել են չհեռանալու վերաբերյալ ստորագրողի պարտավորության տակ:
Քրեական գործի նյութերի համաձայն, որոնց քննությունն անձամբ իր վերահսկողության տակ է վերցրել ՌԴ Քննչական կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը, 10-12 մեղադրյալներ 2011թ. օգոստոսի 23-ին Մոսկվայում առևանգել են Վրաստանի մի քաղաքացու, որին խոշտանգելով ստիպել են իրենց տալ «Lexus lx 570» ավտոմեքենան: Առևանգվածին պահել են ձեռնարկատեր Նաբի Մ.-ի մերձմոսկվայում գտնվող բնակարանում: Նշելով ԱԴԾ –ի օպերատիվ տվյալները՝ «Новая газета»-ն նշում է, որ այդ մարդը նախկինում եղել է զինյալ, իսկ հիմա նրա տանը «պարբերաբար պահում են պատանդների»: Տուժողը, որը գործով անցնում է որպես «Գրիգորի», հրաժարվել է հանցագործներին տալ իր մեքենան, որից հետո նրան նետել են ինչ-որ ավտոմայրուղում: Նա հայտնվել է հիվանդանոցում, բուժվել է մինչև 2012թ. սկիզբը, իսկ հետո դիմել է իրավապահ մարմիններին:

В Москве офицеры ФСБ объявили забастовку в знак протеста против охранников из окружения Р. Кадырова 03/25/2013   16:01  |  Международные новости
Сотрудники одного из отделов центрального аппарата ФСБ отказались выходить на работу в знак протеста против освобождения из-под стражи чеченских полицейских, которые обвиняются в похищении, вымогательстве и пытках, - сообщает lenta. ru со ссылкой на «Новую газету». Издание пишет, что ей об этом сообщили сами сотрудники ФСБ, но имена бастующих и название их подразделения издание не указывает. Офицеры заявили, что готовы уволиться.
По словам сотрудников ФСБ, которые приводит «Новая», начальство объяснило им освобождение чеченцев тем, что приказано «до окончания Олимпиады в Сочи окружение Кадырова не трогать». Рамзан Кадыров упоминается, поскольку в числе фигурантов уголовного дела — сотрудники республиканского управления МВД, которые были командированы для охраны главы Чечни и его родственников. Их имена: Хож-Ахмед Исраилов, Адам Исраилов, Джамбулат Махматмурзиев, Мусхаджи Мусулаев.
Охранников Кадырова освободили из московского СИЗО в марте, арест им был заменен на подписку о невыезде. Также из изолятора выпустили еще троих обвиняемых — Асламбека (по другим данным — Асланбека) Темирова, Ахмеда Дзамихова и Ибрагима Тагирова. «Новая» сообщает со слов сотрудников ФСБ, что противившегося освобождению обвиняемых следователя уволили. Помимо перечисленных обвиняемых, в уголовном деле о похищении и вымогательстве фигурируют еще несколько человек, в том числе советник главы Чечни по безопасности Зелимхан Исраилов, однако они находились под подпиской о невыезде изначально.
Согласно материалам уголовного дела, расследование которого взял под личный контроль глава СК Александр Бастрыкин, 10-12 обвиняемых 23 августа 2011 года похитили в Москве уроженца Грузии, у которого под пытками вымогали автомобиль Lexus lx 570. Похищенного держали в подмосковном доме предпринимателя Наби М. По оперативным данным ФСБ, которые приводит «Новая», этот человек прежде был боевиком, а сейчас в его доме «периодически держат заложников». Пострадавший, который проходит в деле как «Григорий», отказался отдать преступникам машину, после чего его выбросили на обочине автотрассы. Он попал в больницу, лечился до начала 2012 года, а потом обратился в правоохранительные органы.
21:28 13/03/2013  |  Международные новостиПутин: “В России никогда не будет платного образования”
14:09 06/03/2013  |  Международные новостиЧленам Верховного суда РФ могут запретить иметь счета за рубежом
15:30 09/01/2013  |  Международные новостиПрезидент РФ В.Путин внес в Госдуму законопроект о борьбе с договорными матчами.
13:17 08/01/2013  |  Международные новостиДмитрий Медведев утвердил Стратегию развития таможенной службы