Ռազմաարդյունաբերական հսկան խարդախության թիրախ 03/23/2013   15:41  |  Միջազգային լրահոս
Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել «Բազալտ» պաշտպանական ձեռնարկությանը պատկանող 82 մլն ռուբլու (2,6 մլն դոլար) խարդախության վերաբերյալ, հաղորդում է ՌԴ ՆԳՆ Մոսկվայի քաղաքային վարչության մամլո ծառայությունը:
Ոստիկանության տվյալներով՝ անհայտ անձինք այդ ֆինանսական միջոցները «Բազալտ» գիտաարտադրական ձեռնարկության հաշվարկային հաշվից փոխանցել են ուրիշ կազմակերպության՝ հաշվապահական և իրավաբանական ծառայություններ մատուցելու համար, որոնք չեն իրականացվել:
Հետո այդ փողերը փոխանցվել են այլ ընկերության հաշվի վրա, որտեղից էլ գողացվել են:
Հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ քր. օրենսգրքի «խարդախություն» հոդվածի հատկանիշներով, որը նախատեսում է մինչ 10 տարի ազատազրկում:
«Բազալտ» գիտաարտադրական ձեռնարկությունը, որի մեջ է մտնում նաև խարդախների զոհը դարձած կազմակերպությունը, Ռուսաստանի ցամաքային զորքերի, ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերի համար զենք և զինամթերք ստեղծող և մատակարարող գլխավոր ձեռնարկությունն է և ընդգրկված է պետական «Ռոստեխնոլոգիաներ» կորպորացիայի համակարգում, հաղորդում է BBC-ն:

У российского оборонного предприятия "Базальт" украли 82 млн рублей 03/23/2013   16:03  |  Международные новости
Полиция возбудила уголовное дело о мошенничестве на сумму в более 82 млн рублей (2,6 млн долларов) с деньгами оборонного предприятия "Базальт", сообщает Би-би-си со ссылкой на пресс-службу ГУ МВД России по Москве.
По данным полиции, неизвестные незаконно перечислили эти средства с расчетного счета научно-производственного предприятия "Базальт" на счет другой организации под предлогом оплаты за бухгалтерские и юридические услуги, которые выполнены не были.
В дальнейшем эти деньги были перечислены на счета другой компании, откуда были похищены.
Дело возбуждено по статье 159 УК (мошенничество), предусматривающей до десяти лет лишения свободы.
ОАО "НПО "Базальт", в состав которого входит ставшая жертвой мошенников организация, - головное предприятие в России по созданию и поставкам вооружения и боеприпасов для сухопутных войск, военно-воздушных сил и военно-морского флота, которое входит в состав госкорпорации "Ростехнологии".