Կառավարության ներկայացուցիչը չգիտե՝ ինքը լիազորվա՞ծ է, թե ոչ 03/20/2013   12:21  |  Քաղաքացիական իրավունք
«Միլանո» խանութի նախկին սեփականատերերից մեկի՝ «Օլիմպ» արտադրական կոոպերատիվի հայցադիմումի գործով Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Գայանե Կարախանյանի նախագահությամբ, նշանակված այսօրվա դատական նիստը տեղի չունեցավ և հետաձգվեց մինչև ապրիլի 13-ը:
Նիստը հետաձգվեց պատասխանող կողմի ներկայացուցիչ, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության գլխավոր մասնագետ Հրանուշ Ներսիսյանի հայտարարության պատճառով՝ ըստ կողմի ներկայացուցչի, հայցի փոփոխություն է տեղի ունեցել, և ինքը տեղյակ չէ, թե կառավարությունը քաղաքապետարանին լիազորելու է շարունակել ներկայացնել իր շահերը, թե ոչ: Հայցվորի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ դա բնավ հայցի փոփոխություն չէ, իրենք սոսկ ներկայացրել են գույքի օտարման պայմանագրի նախագիծ՝ այն վավեր ճանաչելու պահանջով: Փոփոխությամբ կողմը պահանջում է օտարման պայմանագրում, ներառել երեք հարկերն ու նկուղը՝ մեկ հարկի օտարման նախկին պայմանագրի փոխարեն: Ըստ հայցվոր կողմի՝ պատասխանող կողմը բավարար՝ 15-օր, ժամանակ ուներ՝ կողմնորոշվելու լիազորությունների հարցում:
Հիշեցնենք, որ ըստ հայցադիմումի, հայցվորը պահանջում է պատասխանողներից՝ Հայաստանի Հանրապետությունից և «Ավո Ֆ. Մ. Հ.» ՍՊ ընկերությունից հանուն պետական կարիքների օտարված գույքի դիմաց ողջ փոխհատուցումը: Ցայժմ, ըստ կողմի, փոխհատուցվել է 5-8 մլն դոլար արժողությամբ գույքի 1/10-րդ մասից էլ ավելի քիչ: Ըստ հայցվոր կողմի, փոխհատուցման պայմանագրում հաշվի չեն առնվել շինության 2-րդ, 3-րդ, նկուղային հարկերը և հողատարածքը:

Представитель Правительства РА по делу магазина “Милано” не в курсе - уполномочена ли она защищать интересы кабмина в суде или нет 03/20/2013   15:57  |  Гражданское право
Сегодняшнее судебное заседание в суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана под председательством Гаяне Караханян по иску одного из бывших владельцев магазина “Милано” о производственном кооперативе не состоялось. Слушания были перенесены на 13 апреля.
Заседание было отложено по причине заявления представителя стороны ответчика, главного специалиста юридического управления аппарата Мэрии Еревана Грануш Нерсисян, согласно которой имела место замена иска, и она не в курсе, Правительство уполномочит Мэрию представлять его интересы, или нет. Представитель истца, адвокат Айк Алумян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил, что это ни в коем случае не замена иска; они лишь представили проект договора об отчуждении имущества с требованием признать его действительным. На основании данной поправки сторона требует включить в договор об отчуждении этажи и подвал вместо прежнего договора об отчуждении одного этажа. Согласно истцу, ответчик имел достаточно времени определиться в вопросе полномочий.
Напомним, что, согласно иску, истец требует от ответчиков в лице Республики Армения и компании ООО “АВО Ф.М.Г” всю компенсацию за имущество, отчужденное на государственные нужды. Пока только, согласно стороне истца, возместили имущество стоимостью 5-8 млн долларов, меньше 1/10 части. В договоре о компенсации, согласно стороне истца, не были учтены 2-ой и 3-й этажи постройки, подвал и земельный участок.