Ընտրագրավի սահմանադրականության վերաբերյալ ՍԴ-ի որոշումը` առաջիկա ժամերին 03/05/2013   10:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր գրավոր ընթացակարգով քննության առավ Մամուլի ազգային ակումբի նախագահ Նարինե Մկրտչյանի դիմումի հիման վրա գործը: Ըստ այդմ, վիճարկվում է Ընտրական օրենսգրքի ընտրագրավին վերաբերող դրույթների սահմանադրականությունը:
Դիմումատուն գտնում է, որ ԸՕ-ի 24-րդ, 80-րդ հոդվածները, 79-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետը, ինչպես նաև 23-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ նախադասությունների «կամ օգտագործելու կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի` ընտրական գրավների հատուկ հաշվեհամարում առկա միջոցները» բառերը, 38-րդ հոդվածի 7-րդ մասը հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը:
Հաշվի առնելով, որ գործում առկա են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, այդ թվում` դիմողի և որպես պատասխանող կողմ ներգրավված Ազգային ժողովի գործի առնչությամբ ներկայացրած բացատրությունները, ՍԴ-ն անցավ խորհրդակցական սենյակ` գործով որոշում կայացնելու համար:

КС в ближайшие часы огласит решение по иску Н. Мкртчян, оспаривающей конституционность избирательного залога 03/05/2013   11:26  |  Лента новостей
Конституционный суд сегодня в порядке письменной процедуры приступил к рассмотрению дела на основании заявления главы Национального пресс-клуба Армении Нарине Мкртчян. Н. Мкртчян оспаривает конституционность положений Избирательного кодекса Армении, касающихся избирательного залога.
Заявитель считает, что статьи ИК 24 и 80, п.2 ч. 4 ст. 79, а также слова первого и второго предложений ч.3 ст. 23 “или использовать средства ЦИК, существующие на специальном счету избирательных залогов ”, ч. 7 ст. 38 противоречат Конституции Республики Армения.
Учитывая, что в деле присутствуют все необходимые документы, в том числе и разъяснения, представленные НС по делу, КС удалился в совещательную комнату для вынесения решения.