ԲՀԿ-ն դեմ է Էթիկայի հանձնաժողովին «գերլիազորություններով օժտելուն» 02/27/2013   19:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը փետրվարի 27-ին 59 «կողմ», 32 «դեմ» և 2 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին հանրապետական պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանի ու Արփինե Հովհաննիսյանի հեղինակած օրինագիծը:
Ըստ այդմ, մեկ հերթական նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների ավելի քան կեսից պատգամավորի բացակայելն անհարգելի համարելու մասին որոշման կայացումը վերապահվում է ՀՀ Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովին: Հեղինակների հիմնավորմամբ, դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Էթիկայի հանձնաժողովը հանդիսանում է անկախ և անկողմնակալ մարմին, որում ներկայացված են Ազգային ժողովում առկա բոլոր քաղաքական ուժերը:
Ըստ հիմնական զեկուցող` Դ.Հարությունյանի, անձնական պատճառով   բացակայության համար ԱԺ կանոնակարգը ներկայումս նախատեսում է երկու դեպք. երբ բացակայելուց առաջ կամ քվեարկությունից հետո` չորսօրյա ժամկետում, և երբ հերթական նստաշրջանի ավարտից հետո` 15-օրյա ժամկետում, իր բացակայության պատճառի մասին պատգամավորը պաշտոնապես տեղեկացնում է Ազգային ժողովի նախագահին: Այս դեպքերում բացակայությունը համարվում է հարգելի, եթե ԱԺ նախագահի կողմից այն համարվել է հարգելի:
«Մեզանում, փաստորեն, ձևավորված է պրակտիկա, երբ ԱԺ նախագահին դրել ենք ծանր կացության մեջ, երբ գործընկերները բավականին շատ բացակայում են, դիմում են նրան` տեղեկացնելով անձնական պատճառով բացակայությունների մասին: Սա մի խնդիր, բայց կա նաև երկրորդ խնդիրը: ԱԺ նախագահը շատ հստակ ներկայացնում է քաղաքական որոշակի ուժ` որպես կանոն, նա ներկայացնում է մեծամասնությունը, հետագայում պատգամավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցը դարձյալ որոշում է ԱԺ-ն, և, բնականաբար, հիմնական դերակատարում ունի ԱԺ-ի մեծամասնությունը»,-նախագիծը ներկայացնելիս, մասնավորապես, ասել էր Դ.Հարությունյանը:
Որպես այս խնդիրներին տրվող լուծում, ըստ նրա, նախագծով առաջարկվում է «որոշ չափով սահմանափակել ԱԺ նախագահի լիազորությունները` համարելով, որ նա կարող է անձնական պատճառով հարգելի համարել հերթական նստաշրջանի ոչ ավելի, քան 10 օրերի ընթացքում բացակայությունները»: Երկրորդ` որպեսզի հարցը չդառնա քաղաքական և ընդդեմ ընդդիմության օգտագործվող գործիք, 10 օրերի, այն է` նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների ավելի քան կեսից  բացակայությունների հարգելի կամ ոչ հարգելի համարելը վերապահել Էթիկայի հանձնաժողովին:
Նախագծին դեմ քվեարկեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը, որի քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը նախապես հայտարարել էր, որ իրենք դեմ են «Էթիկայի հանձնաժողովին գերլիազորություններով օժտելուն»: «Եթե  Էթիկայի հանձնաժողովը շարունակի իրեն քաղաքական մահակի լիազորություններով օժտելու մարտավարությունը, ինչը այս նախագծով փորձ է արվում անել, «Բարգավաճ Հայաստան»-ը կքննարկի ընդհանրապես այդ հանձնաժողովում իր ներկայացուցիչն ունենալու նպատակահարմարությունը»,- հայտարարեց նա:

ППА выступила против того, чтобы наделять Комиссию по этике НС Армении “сверхполномочиями” 02/27/2013   20:09  |  Лента новостей
27 февраля Национальное собрание 59 голосами “за”, 32 “против” и 2 “воздержавшимися” в первом же чтении приняло законопроект о внесении изменений и дополнений в закон-регламент НС, предложенный Давидом Арутюняном и Арпине Ованнисян.
Согласно законопроекту, признать неуважительным отсутствие депутатов на более чем половине голосований в течение предыдущей очередной сессии имеет право Комиссия по этике НС. Авторы проекта обосновывают это тем обстоятельством, что Комиссия по этике является независимым и беспристрастным органом, куда входят все политические силы, представленные в НС.
Согласно основному докладчику Д. Арутюняну, за отсутствие по личным причинам регламент НС предусматривает теперь два случая: когда парламентарий до отсутствия или после голосования в четырехдневных срок и после завершения очередной сессии в 15-дневный срок официально сообщает о причинах своего отсутствия председателю Национального собрания. В этом случае отсутствие считается уважительным, если его считает уважительным спикер парламента.
“У нас фактически сформирована практика, которая ставит в трудное положение спикера парламента. Когда его коллеги часто отсутствуют, то вы вынуждены обращаться к нему, ставя его в известность о личных причинах, по которым он не присутствовал на сессии. Это одна проблема. Но есть еще другая: депутат НС представляет определенную политическую силу, как правило, он представляет большинство. Впоследствии вопрос о приостановлении полномочий депутата также решает НС и, естественно, главная роль отведена большинству в парламенте”, - заявил Д. Арутюнян.
В качестве решения этой проблемы Д. Арутюнян предлагает в какой-то мере ограничить полномочия спикера НС, приняв, что он может признать уважительным отсутствие по личным причинам, которое не превышает 10-дневный срок. Кроме того, чтобы вопрос не был излишне политизирован и не превратился в инструмент против оппозиции, признать неуважительным отсутствие депутатов на более чем половине голосований в течение предыдущей очередной сессии имеет право Комиссия НС по этике.
Против законопроекта проголосовала фракция “Процветающая Армения”, секретарь которой Наира Зограбян заблаговременно заявила, что они выступают против того, чтобы “наделять Комиссию по этике сверхполномочиями”. "Если Комиссия по этике будет продолжать действовать по той же тактике, наделяя себя полномочиями “политической дубины”, что по этому законопроекту пытаются сделать, “Процветающая Армения” рассмотрит целесообразность вхождения в состав Комиссии своего представителя”, - заявила Н. Зограбян.