Ահազանգ. Վկային ճնշում են, որպեսզի չտա անուններ 02/23/2013   14:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2012 թվականի նոյեմբերի 18-ին Մուշ ռեստորանում սպանված փաստաբան Սամվել Շարբաթյանի քույրն ահազանգում է փաստաբանի հարազատների և ականատես վկայի նկատմամբ գործադրվող ճնշումների մասին:
Ի դեպ այս քրեական գործով վկաների նկատմամբ կիրառվող ճնշումներին «Pastinfo.am»-ն անդրադարձել էր դեռևս փետրվարի 15-ին, իսկ այսօր Հելսինկյան քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հրապարակել է փաստաբանի քրոջ նամակը, որտեղ վերջինս արձանագրում է. «18.11.2012թ. ժամը 22:00-ի սահմաններում Մուշ ռեստորանում եղբայրներ Արեն և Արտակ Վերանյանների և Սամվել Դիլոյանի գազանաբար ծեծի պատճառով սպանվել է հարազատ եղբայրս՝ փաստաբանների միության անդամ Սամվել Շարբաթյանը: Իրավապահ մարմինները կալանավորել են ոճրագործներին, բայց դրանով ավելի է վտանգված մեր՝ առանց այն էլ տուժված հարազատների կյանքը: Պատճառը, որ միակ վկան (չնայած ռեստորանում եղել են շատ վկաներ, որոնք ըստ իրավապահների քարի պես լռում են) Հայկը՝ քրոջս տղան, որը ծառայում է բանակում, պետք է ոճրագործների անունը չտա, որ չդատվեն, որ մեղք են»:
«Իսկ մեղք չէ՞ր եղբայրս, որ 3 հարբած ոճրագործներ գազանաբար խփում էին գլխին ու հայհոյում, իսկ Հայկը, որ ուզում էր փրկել քեռուն մի քանի հարված էլ բաժին է հասնում Հայկին, անգամ գիտակցության կորուստ է ունենում, իսկ ռեստորանում գտնվող այսպես կոչված եղբայր ընկերը՝ պարոն Խլղաթյանը և մի քանի մարդիկ իբր չեն լսում, չեն տեսել, շարունակել են խնջույքը՝ չխառնվելով կռվին»,- ասում է սպանվածի քույրն ու ավելացնում. «Ասեմ, որ դեպքի վայրում եղել է նաև 3-4 իբր անծանոթ տղաներ, որոնք ոճրագործների թիմակիցներն են և այժմ էլ հետապնդվում են ոստիկանների կողմից ու մեծ վախ են ներշնչում տուժածներիս, մանավանդ՝ Հայկին, որը գտնվում է մեզանից շատ հեռու և միշտ էլ վտանգի մեջ է»:
«Դիմել ենք բազմակի տարբեր իրավապահ մարմիններին, տեղեկացրել ենք, որ կան սպառնալիքներ, որ վախենում ենք, բայց հստակ պատասխան չկա, հանգստացնում են, որ ոճրագործները ձերբակալված են, բայց մյուս 4-ը՞, որ ազդում են նորակոչիկ զինվորի վրա, ո՞վ պետք է մտածի այս մասին, ի՞նչ է սպասենք հաջորդ ոճրագործությա՞նը: Ո՞վ պետք է մտածի, որ կա չէ՞ պատճառ, որ Հայկը այլևս չի ուզում տալ ոճրագործների անունները, կամ ինչի մնացած վկաներին չեն ստիպում խոսել, ինչի՞ հաշվի չեն առնում տղայի՝ Հայկի հոգեկան սթրես, ծանր տրավմա ապրած վիճակը, կամավոր գնաց բանակ, որ հեռու լինի ոճրագործներից, հիմա էլ ողջ զորքի առջև ե՞ն ստորացնում զինվորին, ստորացնողն էլ մի գործից անտեղյակ, ոչ կիրթ լրագրող Ադրինե Թորոսյանն է, որը խառնել է անձնականը գործնականի հետ, կատարում է ոճրագործի պատվերը, զանգում է զորամաս Հայկին և ստիպում, որ պատասխանի իր անմիտ հարցերին, այդքանով չբավարարվելով, զանգում և Հայկի դեմ է հանում հրամանատարությանը, որ ստիպված Հայկը պատասխանի և Ադրինեն տպագրի հոդված՝ փորձելով խառնել և շփոթմունք գցել տուժածներիս և իրավապահ մարմինների մեջ: Մեր քաղաքում ինչի չկա՞ր ավելի կիրթ լրագրող, միայն Դիլոյանի ընկերուհի Ադրինեն է՞ր մնացել: Ո՞վ պետք է այս հարցերին պատասխան և լուծում տա: Մեր երկրում էլ չմնաց բարձրաստիճան իրավապահ, որ չդիմենք, ի՞նչ անենք, ինչքա՞ն սարսափենք, և ինչի՞ վախենալով ապրենք, առանց այդ էլ տեսնելով մեր հարազատի խոշտանգված գլուխը սարսափահար եղանք, որ մեր ապահով երկրում նման ոճրագործությու՞ն, և գումարած սպառնալի՞ք, որ ազատ արձակվեն գազաննե՞րը: Մեզ հանգստացնում են, թե իբր խիստ ռեժիմի տակ են գտնվում, իսկ ոնց է լինում, որ 10 օրվա կալանավորվածը ելույթ է ունենում հեռուստատեսությամբ ծամոնը բերանին, արհամարհական ծիծաղը երեսին, այսինքն՝ մի հասարակ լրագրող Ադրինեն հզոր է դատախազությունի՞ց:
Խնդրում եմ օգնել ճիշտ որոշում կայացնել, և ապահով, հանգիստ մեր վշտի հետ ապրենք: Եվ որ գոնե գտնվի մի հնարավորություն այս ոճրագործության հերոսները ազատ ման չգան հասարակության մեջ, պարծենալով, որ ո՞վ կարա մեր անունը տա, մենք թիկունք ունենք: Ավելացնեմ, որ գոնե իրավապահներից մեկի մտքով անցա՞վ, որ միջոցներ ձեռք առնեն Հայկի հոգեբանական վիճակը ստուգելու, սփոփելու համար, դրա փոխարեն ստիպում են, որ պետք է շարունակ տաս ոճրագործների անունները, որ դատենք: Էսպես ե՞ն համարում ապահով մեր երկիրը»,- ասվում է փաստաբանի քրոջ նամակում:

“На свидетеля оказывают давление, чтобы он не назвал имен” – письмо сестры убитого адвоката Самвела Шарбатяна 02/23/2013   17:56  |  Актуальная тема
18 ноября 2012г. сестра убитого в ресторане “Муш” адвоката Самвела Шарбатяна сообщает о давлении, которое оказывается на родственников адвоката и очевидцев событий.
Кстати, информационно-аналитический портал «Pastinfo.am» обращался к этой тему еще 15 февраля, а сегодня Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи опубликовал письмо сестры адвоката, в котором она пишет о том, что “18.11.2012г. в районе 22.00 вследствие зверского избиения, учиненного братьями Ареном и Артаком Веранянами и Самвелом Дилояном был убит ее брат – член Палаты адвокатов Самвел Шарбатян. Правоохранительные органы арестовали преступников, но это еще более ставит под угрозу и без того уязвимую жизнь его родственников. Причина в том, что единственный свидетель, (хотя в ресторане очевидцами события стали многие, которые, по выражению правоохранительных органов, хранят каменное молчание об этом событии) Айк, сын моей сестры, который служит в Армии, не должен называть имен преступников, дабы их не осудили, потому что жалко их.
“А брата моего не жалко? Когда его трое пьяных злодеев били по голове и изрыгали нецензурную брань в его адрес или Айка, который пытался спасти дядю, но и ему досталось…Он даже потерял сознание, а находящийся в этот момент в ресторане, так называемый брат-друг, господин Хлгатян, и еще несколько человек якобы ничего не слышали и не видели и продолжали веселиться, не вмешиваясь в драку”, - отмечает сестра убитого и добавляет, что “Скажу еще, что на месте преступления были еще трое или четверо незнакомых парней, которые состоят в одной шайке с преступниками и в настоящее время преследуются полицейскими, но продолжают представлять угрозу потерпевшим, особенно Айку, который находится вдали от нас и всегда подвержен опасностям”.
“Обращались к разным правоохранительным органам, ставили их в известность, что в наш адрес звучат угрозы, что это нас пугает, но ничего конкретного нам не говорят, лишь успокаивают, что преступники задержаны. А те четверо, что угрожают новобранцу, кто должен ими заняться. Что, молчать и ждать до тех пор, пока произойдет новая трагедия? Кто должен над этим задуматься?  Ведь, есть же какая-то причина, что Айк не хочет называть имена преступников, или почему собственно не заставляют других свидетелей дать показания, почему сбрасывают со счетов состояние мальчика, перенесенный им стресс и психологическую травму. Он добровольно пошел служить – подальше от этих злодеев. А теперь унижают солдата на глазах у всей Армии. И делает это некая безграмотная и несведущая в делах журналистка Адрине Торосян, которая путает личное с делом, исполняя заказ злоумышленников. Звонит в воинскую часть Айку и заставляет его отвечать на ее глупые и бессмысленные вопросы. Но не довольствуясь этим, она настраивает против Айка командование, чтобы Айк был вынужден ответить на ее вопросы, а Адрине бы смогла после опубликовать статью, пытаясь ввести в заблуждение нас- потерпевших и правоохранительные органы. У нас, что в городе не нашлось более грамотных журналистов? Осталась одна подруга Дилояна Адрине, которая должна найти все ответы на вопросы. В нашей стране не осталось ни одного высокопоставленного правоохранителя, к которому мы бы не обращались. Что же нам делать, как долго нам жить в страхе и без того мы не оправились от того ужаса, который мы пережили при виде зверски растерзанной головы нашего родственника. Нас спешат успокоить, что якобы преступники содержатся под строгим режимом, однако, как это получается что спустя 10 дней они выступают в эфире с жвачкой во рту и с пренебрежительной улыбкой на лице. Выходит обычная журналистка могущественнее Прокуратуры.
Прошу Вас помочь принять верное решение, чтобы мы могли спокойно оплакивать свое горе. И, чтобы нашелся способ упечь этих злодеев за решетку, чтобы они свободно не прогуливались среди нас, бахвалясь, что “кто нас тронет, у нас ведь “крыша” есть”. Добавлю, что хотя бы у кого-нибудь из правоохранителей промелькнула мысль, чтобы проверить психологическое состояние Айка, утешить его…Вместо этого принуждают его назвать имена преступников, чтобы совершить над ними суд. Такой им представляется наша безопасная страна?